Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Suszysz pranie na balkonie? Możesz zapłacić wysoki mandat
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 30.03.2024 11:50

Suszysz pranie na balkonie? Możesz zapłacić wysoki mandat

Pranie
Fot. Pixabay/Peggy_Marco

Wysokie temperatury sprawiają, że Polacy chętnie suszą swoje pranie na balkonach. Mieszkańcy bloków powinni być jednak ostrożni, bo w niektórych przypadkach mogą zostać ukarani wysokim mandatem. Przedstawiamy szczegóły.

Polacy chętnie suszą pranie na balkonach

Gdy temperatury na zewnątrz są coraz wyższe, Polacy zaczynają suszyć swoje pranie na świeżym powietrzu. Ubrania schną o wiele szybciej i nie trzeba ciągle rozkładać suszarki, która zabiera sporo przestrzeni, zwłaszcza w mieszkaniu. Suszenie prania w taki sposób nie jest oczywiście zabronione, ale należy pamiętać o kilku bardzo istotnych regulacjach. Jeśli nie zastosujemy się do zasad, zapłacimy wysoką karę finansową.

Zobacz także: Ogromna skala zwolnień w Poczcie Polskiej. Protesty już się zaczęły

Wyrzucasz paragony? Wiele osób nie ma pojęcia, jak duży błąd popełnia

Mieszkańcy bloków powinni mieć się na baczności

Mieszkańcy bloków, którzy suszą swoje ubrania na balkonie, powinni mieć się na baczności. Należy uważać na to, by przypadkiem nie naruszyć zasad zapisanych w Kodeksie wykroczeń. Polacy narażają się na karę, jeśli wywieszają na zewnątrz zbyt mokre ubrania. Wówczas pojawia się ryzyko zalania sąsiadów, którzy mogą zgłosić to policji lub straży miejskiej

W przypadku umieszczania suszarki poza balustradą, należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie jest ona zbyt ciężka i czy jest odpowiednio zamocowana. Jeśli mieszkańcy uznają, że suszarka stanowi zagrożenie, również mogą zgłosić sprawę do odpowiednich służb.

Surowe mandaty za niewłaściwe suszenie pranie

Jeśli mieszkańcy bloków decydują się na suszenie swojego prania na balkonie, to powinni zachować ostrożność. W innym wypadku mogą narazić się na wysoką karę finansową. Regulacje dotyczące tej kwestii są zawarte między innymi w Kodeksie wykroczeń. Jeśli nie zastosujemy się do zasad, możemy zapłacić mandat w wysokości 500 zł lub otrzymać naganę. 

Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany - czytamy w art. 75 par. 1 Kodeksu wykroczeń.