Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Mandaty za jazdę w słuchawkach. W planach nowe przepisy
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 29.03.2024 22:02

Mandaty za jazdę w słuchawkach. W planach nowe przepisy

mężczyzna
Fot. Freepik

W Polsce może nastąpić rewolucja w przepisach dotyczących korzystania ze słuchawek podczas jazdy. Petycja skierowana do Sejmu i Senatu wnosi o wprowadzenie zakazu słuchania muzyki bezpośrednio do uszu przez kierowców, motocyklistów oraz rowerzystów. Propozycja ta przewiduje wysokie mandaty, sięgające nawet 2 tysięcy złotych, dla osób łamiących te zasady.

Wysokie mandaty dla kierowców ze słuchawkami

Obecne przepisy drogowe w Polsce nie zakazują korzystania ze słuchawek podczas prowadzenia pojazdów. Jednakże, zgodnie z petycją, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach, może to ulec zmianie. Autorzy pisma proponują wprowadzenie kar finansowych dla kierujących z urządzeniami audio w uszach. 

Najwyższy mandat, wynoszący 2 tysiące złotych, miałby być przeznaczony dla kierowców ciężarówek oraz pojazdów przewożących więcej niż cztery osoby. Propozycja ta budzi kontrowersje, ale zdaniem inicjatorów, ma na celu zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom na drogach spowodowanym brakiem reakcji na sygnały ostrzegawcze.

Poczta Polska potwierdza przerwę. Jest komunikat Ogromne pieniądze dla reprezentacji Polski. Kwoty są imponujące

Wzrastające niebezpieczeństwo na drogach

Niezależnie od obecnych przepisów, coraz więcej kierowców decyduje się na korzystanie ze słuchawek podczas jazdy, co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Autorzy petycji podkreślają, że głośna muzyka może sprawić, że kierujący nie zareaguje na sygnały ostrzegawcze pochodzące z otoczenia, co zwiększa ryzyko wypadków drogowych. Propozycja zakazu słuchania muzyki bezpośrednio do uszu przez kierowców, motocyklistów i rowerzystów ma na celu zmniejszenie tego ryzyka oraz poprawę bezpieczeństwa na drogach.

ZOBACZ TAKŻE: Dodatkowe opłaty w szpitalu nie są rzadkością. Ci pacjenci muszą zabrać ze sobą gotówkę

Opór i kontrowersje

Propozycja zakazu korzystania ze słuchawek podczas jazdy spotkała się z pozytywnym przyjęciem przez niektórych, lecz nie brakuje także krytyków. Niektórzy uważają, że taka regulacja może być niewystarczająca, a nawet nieskuteczna w poprawie bezpieczeństwa na drogach. Ministerstwo Infrastruktury wyraziło negatywne stanowisko wobec pomysłu karania kierowców za korzystanie ze słuchawek, sugerując, że w takim przypadku także radio w samochodzie stanowiłoby zagrożenie. Kontrowersje wokół tej propozycji wciąż trwają, jednakże dyskusja na ten temat wydaje się nieunikniona w kontekście dążenia do zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.