Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Prawo Drogowe

Prawo Drogowe

kierowca, więzienie
26.09.2023 20:21 Kierowco, nie masz OC, trafisz do więzienia. W życie wchodzą nowe przepisy

Początek października oznacza spore zmiany dla kierowców - i jednocześnie takie, które mogą mocno zaboleć nie tylko ich kieszeń. Zwlekanie w niektórych sprawach dotyczących samochodu będzie bowiem bardzo dotkliwie karane.

auta-droga
19.08.2023 13:41 Od 1 października mają wejść nowe przepisy dla kierowców. Nie będzie litości

Zakaz wyprzedzania się ciężarówek na drogach szybkiego ruchu, darmowe przejazdy na wybranych fragmentach autostrad dla pojazdów o masie do 3,5 tony czy podwyżka kar za brak ważnego OC – ostatnie miesiące przyniosły ze sobą wiele zmian dla kierowców. Sporo wskazuje na to, że od 1 października będą mogły wejść w życie również przepisy, zgodnie z którymi sąd będzie mógł orzec przepadek auta – informuje serwis prawo.pl.

pieniądze
07.03.2023 17:55 Rozgrzewasz samochód podczas postoju, zapłacisz spory mandat

Rozgrzewanie samochodu podczas postoju w celu przygotowania go do jazdy może wydawać się niewinnym działaniem, szczególnie w okresie zimowym, kiedy silnik może potrzebować dodatkowego czasu na rozgrzanie. Niestety, nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z konsekwencji, jakie niesie za sobą ta czynność.

Oblodzone szyby, auto
13.02.2023 20:08 Kara za brudną szybę. Sprawdzamy, kiedy możesz ją dostać

Taryfikator mandatów jest tak długi, że powstają legendy na temat kar w nim przewidzianych. Część jest prawdziwa, a inne z kolei to mity. Jednym z nich jest sprawa mandatu za brudną szybę.Mandaty za korzystanie z telefonu czy nieprawidłowe odśnieżenie pojazdu są wiedzą powszechną. Tymczasem niewiele osób zdaje sobie sprawę, że podobna sytuacja jest w przypadku brudnej szyby.

samochód-auto-kierowca-iberion
13.02.2023 18:37 Uważaj na przewożone rzeczy. Mogą Tobie zabrać dowód rejestracyjny

W przepisach dotyczących ruchu drogowego znalazły się zapisy dotyczące tego, co musi posiadać każdy samochód. Jednakże w ferworze uzupełniania podstawowych przedmiotów, wielu kierowców zapomina, czego przewozić w aucie nie wolno.Każdy kierowca zapewne pamięta z kursu na prawo jazdy, że na wyposażeniu samochodu muszą znajdować się dwa przedmioty. Są to mianowicie trójkąt ostrzegawczy i gaśnica.

Korek samochody Piotr Molecki/East News
24.01.2023 16:45 Zmiany w prawie drogowym. Dotyczą prawie każdego Polaka

Całkiem niedawno (16 listopada 2022) wprowadzono ważne zmiany w prawie drogowym. Nowe zasady obejmą głównie kierowców. Lecz nie tylko, ich rodziny również je odczują.

Fotoradar na południu powsińskiego odcinka ulicy Przyczółkowej w Warszawie.
22.01.2023 11:57 Łaskawsze fotoradary? Jest wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z prośbą dotyczącą fotoradarów. Dzięki niej, mandaty za niewielkie przekroczenie prędkości miałyby być wymierzane łaskawiej.Według informacji Gazety.pl, podstawowym argumentem RPO w tej sprawie jest zastosowanie zasady “in dubio pro reo” (w wypadku wątpliwym orzec na korzyść oskarżonego). Jak w piśmie argumentował Wiącek, prawo powinno to gwarantować w swojej treści.

W wyniku tragicznego wypadku życie stracił kierowca samochodu osobowego.
02.01.2023 20:01 Nowe zasady w prawie drogowym. Obejmą kierowców oraz ich rodziny. Można stracić samochód

Niedawna nowelizacja ustawy wprowadza nowe zasady mówiące m.in. o tym kiedy kierowcy mogą stracić samochód. Nowe prawo dotyczy również członków rodzin kierowców, którzy wsiadają za kółko pod wpływem alkoholu.