Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zmiany w prawie drogowym. Dotyczą prawie każdego Polaka
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 24.01.2023 16:45

Zmiany w prawie drogowym. Dotyczą prawie każdego Polaka

Korek samochody Piotr Molecki/East News
Domena publiczna

Całkiem niedawno (16 listopada 2022) wprowadzono ważne zmiany w prawie drogowym. Nowe zasady obejmą głównie kierowców. Lecz nie tylko, ich rodziny również je odczują.

Dla nietrzeźwych kierowców oraz ich rodzin prawo będzie bardziej surowe

Nowelizacja wprowadza nowe zasady mówiące o tym kiedy kierowcy stracą samochód.

Jeżeli kierowca prowadzi samochód w stanie nietrzeźwym, i ma co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, to w takiej sytuacji może stracić swój samochód.

W przypadku, gdy pijany kierowca spowoduje wypadek, a ma w organizmie co najmniej 0,5 promila alkoholu, również może stracić swoje auto.

- Zamiast konfiskaty sąd wyda orzeczenie o przepadku równowartości pojazdu określonej na podstawie polisy ubezpieczeniowej lub w razie jej braku na podstawie średniej wartości rynkowej, która zostanie ustalona bez powoływania biegłego. W praktyce można jednak z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że pewnie rodzina i tak sprzeda ten pojazd samodzielnie, aby sprostać wymogom orzeczonej kary dodatkowej – informował jakiś czas temu na łamach „Rzeczpospolitej” Maciej Wroński, prezes związku Transport i Logistyka.

Gdy samochód jest współwłasnością kierowcy i jego żony lub męża, to w takiej sytuacji nie zostanie on zabrany. Zamiast tego, sąd może wydać orzeczenie o zabezpieczeniu środków o równowartości samochodu.