Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > 250 zł kary dla właścicieli nieruchomości. Kontrole już ruszyły
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 18.02.2024 10:03

250 zł kary dla właścicieli nieruchomości. Kontrole już ruszyły

drzwi, dom
Marek BAZAK/East News

Wiele osób wciąż nie jest przygotowanych na kontrole, a te ruszył już z początkiem stycznia. Właściciele nieruchomości często zapominają bowiem o przepisach dotyczących właściwego oznakowania domów. Za brak numeru grozi nawet 250 zł, a nawet jeśli nie zapomnieliśmy o tabliczce, nie zawsze możemy być spokojni.

Kontrole już od 1 stycznia

Odpowiednie oznakowanie nieruchomości to obowiązek każdego właściciela. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy, jakie wymogi muszą spełnić, a inni w ogóle nie montują tabliczki z numerem. Portal forsal.pl przypomina, że w niektórych polskich miastach już ruszyły kontrole, a właścicieli czekają kary finansowe.
 

Ulga przysługuje prawie wszystkim. Nawet 1,5 tys. zł podatku mniej

Nawet kilkaset złotych kary

Już od prawie dwóch miesięcy kontrole odbywają się na terenie niemal całego kraju. Mimo że często kończy się na upomnieniu, brak tabliczki z numerem domu może kosztować nas nawet 250 zł. Kontrola może się również powtórzyć, a wtedy lepiej być lepiej przygotowanym.

Widoczny numer nieruchomości jest niezwykle istotny podczas interwencji pogotowia, policji czy straży pożarnej, ale bywa również pomocny przy okazji wizyty listonosza czy dostawcy jedzenia.
 

Kiedy nieruchomość jest właściwie oznakowana?

Właściciele powinni pamiętać jednak nie tylko o samym umieszczeniu tabliczki — a na to mają 30 dni od momentu wydania decyzji o nadaniu numeru domu.

Przepisy prawa geodezyjnego i kartograficznego mówią też jednak o tym, że tabliczka z numerem musi być widoczna, także w nocy. Powinniśmy zatem zadbać o to, by była ona oświetlona i nie zasłonięta, np. przez drzewo lub element zabudowy. Również w przypadku niedopatrzenia tego ostatniego wymogu musimy liczyć się z możliwością otrzymania kary.

źródło: fakt.pl