BiznesINFO.pl > Kontrola

Kontrola

Kontrola pukająca do drzwi
20.11.2023 08:48 Pukają do domów w całej Polsce. Mogą żądać wysokiej zapłaty

Nowe prawo wprowadziło obowiązkowe kontrole domów, które przeprowadzają kominiarze. Mało kto się jednak spodziewał, że w wyniku niejednoznacznych przepisów kontrolerzy będą mogli żądać od mieszkańców niebotycznych sum pieniędzy.

Mężczyzna pukający do drzwi
16.11.2023 09:18 Wzmożone kontrole w polskich domach. Za złamanie przepisów nawet 5 tys. zł kary

Choć tegoroczna jesień była wyjątkowo ciepła, od dłuższego pogoda za oknem nie rozpieszcza. Oznacza to, że w większości polskich domów rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim kontrole antysmogowe. Kary finansowe za złamanie przepisów mogą być dotkliwe. Jak można ich uniknąć?

pukanie do drzwi
15.11.2023 10:39 Urzędnicy ruszają z kontrolami domów w Polsce. Nawet 5 tys. zł kary za brak tych dokumentów

Urzędnicy rozpoczęli kontrolę domów, które korzystają z szamb i własnych oczyszczalni ścieków. Będzie weryfikowany stan techniczny instalacji, sposób pozbywania się nieczystości oraz dokumentacja. Wysokie kary czekają tych, u których zostaną ujawnione nieprawidłowości.

Kontrola puka do drzwi
13.11.2023 18:07 Pukają do drzwi domów w całej Polsce. Jeśli cię przyłapią, zapłacisz krocie

Gminy w końcu ruszyły z przeprowadzaniem kontroli domów. Mieszkańcy każdego domostwa w Polsce mogą spodziewać się urzędników pukających do drzwi na podstawie obowiązującego prawa. Jeżeli wykryte zostanie naruszenie, trzeba się liczyć z wysoką karą, sięgającą kilku tysięcy złotych.

Mężczyzna otwierający drzwi
09.11.2023 22:45 Ruszyły kontrole w całej Polsce. Jeśli nie otworzysz, możesz gorzko pożałować

Jesień to okres wzmożonych zachorowań na grypę lub przeziębienie. W tym czasie bardzo łatwo zarazić się np. od współpracowników czy osób w komunikacji miejskiej. Choć wielu Polaków idzie na tzw. L4 dopiero wtedy, gdy choruje, istnieje ogromna grupa osób, które bezprawnie przebywają na zwolnieniu chorobowym. Warto wiedzieć, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych może skontrolować takich pracowników, a w razie wykrycia nieprawidłowości odebrać zasiłek, a nawet więcej.

Telewizja Polska
02.11.2023 09:10 Kontrola NIK w TVP. Ponad milion zł na niezrealizowane produkcje

Najnowszy raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia suchej nitki na nietypowej strategii programowej Telewizji Polskiej. Przez dwa lata TVP zakupiła bądź zleciła produkcję programów za ponad milion złotych, a ostatecznie w ogóle niewyemitowanych.

policja
28.10.2023 14:01 Policja sprawdzi jedną rzecz, ruszyły masowe kontrole. Mandat do nawet 3 tys. zł

Trwa ogólnopolska akcja policji “Twoje światła - Nasze bezpieczeństwo”. W jej ramach funkcjonariusze będą jeszcze częściej niż zwykle kontrolować stan oświetlenia w naszych pojazdach, przy czym główny nacisk położony zostanie na te najstarsze. Z tego powodu stacje kontroli pojazdów zapraszają kierowców na bezpłatne kontrole. Warto skorzystać, bo zakończone niepowodzeniem spotkanie z mundurowymi, może nas słono kosztować.

Ogródek działkowy
25.10.2023 14:46 Ruszyły kontrole działek. Wielu działkowców nie wie, że łamie prawo

Pojawiają się bardzo niepokojące informacje dla właścicieli ogródków działkowych. Wielu z nich nieświadomie mogło bowiem łamać prawo podczas pobytu na swojej działce. Trwające kontrole nakładają wysokie kary, niewykluczony jest nawet areszt.

Stół, list od ZUS
05.10.2023 11:23 Kontrole z ZUS ruszyły. Lepiej nie ignoruj tego pisma, chodzi o ważny obowiązek

Jak informuje “Rzeczpospolita”, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął sprawdzać dokumenty składane przez tysiące Polaków. Zdaniem ekspertów kontroli nie należy bagatelizować, a wszelkie niespójności jak najszybciej wyjaśnić.

kontrola
22.09.2023 14:21 Nie unikniesz kontroli. Jeśli nie spełniłeś ważnego obowiązku, grozi ci wysoka kara

Trwają wielkie kontrole szamb. Urzędników trzeba wpuścić na teren posesji. Za utrudnianie kontroli grożą kary.

Kontrole Straży Miejskiej
18.09.2023 08:40 Ministerstwo szykuje zmiany prawne. Może zapukać do Ciebie straż miejska

Już wkrótce właściciele nieruchomości mogą się nieźle zdziwić, widząc pod drzwiami strażników miejskich chcących przeprowadzić kontrolę. Wszystko za sprawą ustawy, nad którą pracuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji - oraz brakiem jednego dokumentu, co ma być karane grzywną.

Kontrola, pukanie do drzwi
12.09.2023 20:14 Będą kontrole w domach Polaków. Zapukają również do Ciebie, ale jest jeden haczyk

Oficjalnie poznaliśmy stawki opłat za abonament w przyszłym roku. Podała je Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, przypominając jednocześnie o osobach zwolnionych z opłat, a także obowiązku płacenia. Jest jednak jeden haczyk związany z kontrolami, który bardzo ułatwia życie Polakom.

Pukanie do drzwi, kontrola
30.08.2023 08:35 Kontrolują domy na potęgę. Powodem zmiany w prawie, wizyty można uniknąć

Już od czterech miesięcy obowiązuje zmienione prawo dotyczące nieruchomości. Kontrole, które są przeprowadzane, sprawdzają m.in. zgodność jednego ważnego dokumentu. Jak jednak wynika z doniesień medialnych, może chodzić również o inny system znajdujący się w domu.

pukanie do drzwi-drzwi-kontrola-biznesinfo
22.08.2023 13:35 Trwają niezapowiedziane kontrole w naszych domach. Wielu Polaków narobiło sobie poważnych problemów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym kwartale tego roku skontrolował już 21,6 tys. osób. Dla ponad 2 tys. z nich kontrola wiązała się z poważnymi konsekwencjami – łącznie z koniecznością zwrotu już otrzymanych pieniędzy. Urzędnicy przypominają, że kontrole osób przebywających na zwolnieniu lekarskim są niezapowiedziane, a donos nieraz składają osoby z bliskiego otoczenia “chorego”.

policja
11.08.2023 09:11 Policja ruszyła do akcji. Będą kontrolować nie tylko polskie drogi

Policja będzie dziś mocno czuwać nad bezpieczeństwem na drogach. Szczególną uwagę zwróci na prędkość. Akcja kontrolno-prewencyjna ma charakter międzynarodowy, co oznacza, że kontroli można się spodziewać nie tylko w Polsce.

kontrola
10.08.2023 10:08 Wielu Polaków musi dopełnić tego obowiązku, inaczej grzywna. Przy kolejnej kontroli mogą się zdziwić

Kominiarze będą wypytywać właścicieli o stan techniczny budynków. Nikt nie uniknie kontroli, ponieważ każdy właściciel nieruchomości przynajmniej raz w roku musi dokonywać przeglądu przewodów kominowych. 

straż miejska
07.08.2023 09:07 Nowe uprawnienia dla strażników miejskich. Niektórzy właściciele mieszkań mogą mieć powód do niepokoju

Strażnicy miejscy mają zyskać nowe uprawnienia. Będą mogli m.in. skontrolować wpis do CEEB,  a w razie niezgodności deklaracji z prawdą, nałożyć karę grzywny, informuje portalsamorządowy.pl.

lody
19.07.2023 11:55 Lody w nadmorskich lodziarniach. Wyniki kontroli Sanepidu są niepokojące

Sanepid, jak co roku, zbadał lody z automatów w nadmorskich lodziarniach w województwie zachodniopomorskim. Wykrył szkodliwe dla zdrowia bakterie niemal w 42 proc. badanych próbek.

drzwi-pukanie-kontrola
03.07.2023 13:18 ZUS przeprowadza masowe kontrole. Jeśli nadużywasz tego prawa, możesz mieć spore kłopoty

ZUS zagiął parol na pracowników nadużywających absencji chorobowych i prowadzi obecnie zintensyfikowane, masowe kontrole osób przebywających na zwolnieniach lekarskich – informuje nas agencja Symetria PR w komunikacie prasowym. Tylko w I kwartale br. ZUS przeprowadził 117,2 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. W konsekwencji urzędnicy wydali 7,77 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. Co grozi pracownikowi, który wykorzystuje l4 niezgodnie z jego przeznaczeniem i czy każdy może się spodziewać takiej kontroli z ZUS-u?

pukanie-drzwi-kontrola
27.06.2023 12:15 Kontrolerzy z ZUS mogą przyjść do domu i Cię sprawdzić. Za nieprawidłowości nakładają kary

W I kwartale br. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 117,2 tys. kontroli osób przebywających na zwolnieniu lekarskim. W konsekwencji urzędnicy wydali 7,77 tys. decyzji o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. ZUS przypomina, że każdy, kto jest na l4, powinien liczyć się z możliwością kontroli przeprowadzonej przez pracownika ZUS-u lub pracodawcę.

pukanie-drzwi-kontrola-biznesinfo
22.06.2023 18:16 Kontrole w domach Polaków. Radca prawny wyjaśnia, jak działają mechanizmy sprawdzania obywateli

Nadzór różnych instytucji i służb nad obywatelami co rusz wywołuje wielkie emocje w społeczeństwie. Niektórzy powołują się na hasło “mój dom – moja twierdza” i uważają, że nikt nie ma prawa np. wejść do ich mieszkania i zweryfikować, czy mają sprawny, ale niezarejestrowany odbiornik telewizyjny, który obligowałby ich do płacenia abonamentu RTV. Co na ten temat mówi prawo, kiedy nie trzeba wpuszczać kontrolera do domu i jakie są konsekwencje lipnego L4? O kwestiach uprawnień kontrolnych w bardziej przyziemnych sprawach życia codziennego pisze radca prawny Michał Podolec.

apteka-leki
21.06.2023 13:26 Recepty pod kontrolą inspektorów. NFZ nałożył wysokie kary

Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził kontrole realizacji umów na wydawanie leków refundowanych. Sprawdzono 17 tys. 146 recept, a błędy znaleziono w 4 tys. 131. Inspektorzy nałożyli na apteki kary w wys. 827 tys. 668 zł, co w przeliczeniu na jedną placówkę daje średnio 12,9 tys. zł – informuje specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl. 

pukanie do drzwi
14.06.2023 14:18 Ruszyły kontrole domów. Można zapłacić nawet 10 tys. zł kary

Każdy właściciel nieruchomości powinien odpowiednio odprowadzać wody opadowe z posesji. Pracownicy wodociągów są upoważnieni do wystawiania mandatu, jeśli ktoś nie spełnia tego obowiązku. Grzywna może wynieść nawet 10 tys. zł.

dokumenty
07.06.2023 15:05 Rusza kontrola Kancelarii Mentzen. Chodzi o kwestie związane z prawem pracy

Będzie kontrola Kancelarii Mentzen. O wszczęcie postępowania wnioskował Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Chodzi o przestrzeganie przepisów prawa pracy.

pukanie-drzwi-kontrola
22.05.2023 11:39 Imprezują, remontują i pracują na L4. ZUS skontrolował Polaków, wielu straciło zasiłek lub musiało go zwrócić

W pierwszym kwartale 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał i cofnął zasiłki chorobowe w całym kraju na łączną kwotę 6,8 mln zł. Polakom przebywającym na L4 kreatywności nie brakuje – w czasie, gdy są „chorzy”, zatrudniają się u innych pracodawców lub pracują we własnych firmach, remontują mieszkanie czy porządkują ogródek. Nieraz o niewłaściwym wykorzystaniu chorobowego informują ZUS współpracownicy, sąsiedzi, a nawet członkowie rodziny.

Sklep
22.04.2023 21:23 Przedsiębiorcy muszą uważać. Nadchodzą kontrole od UOKiK i srogie kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał przypomnienie dla przedsiębiorców. Sklepikarze oferujący plastikowe reklamówki a nie pobierający opłaty recyklingowej będą musieli płacić wysokie kary.

kontrola
20.04.2023 17:09 Skarbówka zwiększa liczbę kontroli podatkowych. Sprawdzają prawie każdego

Z danych resortu finansów wynika, że w minionym roku wszczęto o prawie 10% więcej kontroli podatkowych niż w 2021 roku.. Ponadto o blisko 15% wzrosła rdr. liczba takich działań, które zostały zakończone. 

drzwi
08.04.2023 12:15 W kwietniu masz bardzo ważny obowiązek. Kara 5000 zł, lepiej mieć dokument jak już przyjdą

Wysokie koszty ogrzewania mają coraz większy wpływ na decyzje mieszkaniowe Polaków. Od 28 kwietnia 2023 r. osoby chcące sprzedać bądź wynająć mieszkanie będą zobligowane do okazania świadectwa energetycznego. Ominięcie wymogu może wiązać się z karą w wysokości 5 tys. zł. Gdy przyjdą nowi właściciele lub najemcy lepiej wiec już posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej.