Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Kontrola

Kontrola

pukanie-drzwi-kontrola-biznesinfo
22.06.2023 18:16 Kontrole w domach Polaków. Radca prawny wyjaśnia, jak działają mechanizmy sprawdzania obywateli

Nadzór różnych instytucji i służb nad obywatelami co rusz wywołuje wielkie emocje w społeczeństwie. Niektórzy powołują się na hasło “mój dom – moja twierdza” i uważają, że nikt nie ma prawa np. wejść do ich mieszkania i zweryfikować, czy mają sprawny, ale niezarejestrowany odbiornik telewizyjny, który obligowałby ich do płacenia abonamentu RTV. Co na ten temat mówi prawo, kiedy nie trzeba wpuszczać kontrolera do domu i jakie są konsekwencje lipnego L4? O kwestiach uprawnień kontrolnych w bardziej przyziemnych sprawach życia codziennego pisze radca prawny Michał Podolec.

apteka-leki
21.06.2023 13:26 Recepty pod kontrolą inspektorów. NFZ nałożył wysokie kary

Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził kontrole realizacji umów na wydawanie leków refundowanych. Sprawdzono 17 tys. 146 recept, a błędy znaleziono w 4 tys. 131. Inspektorzy nałożyli na apteki kary w wys. 827 tys. 668 zł, co w przeliczeniu na jedną placówkę daje średnio 12,9 tys. zł – informuje specjalistyczny portal rynekzdrowia.pl. 

pukanie do drzwi
14.06.2023 14:18 Ruszyły kontrole domów. Można zapłacić nawet 10 tys. zł kary

Każdy właściciel nieruchomości powinien odpowiednio odprowadzać wody opadowe z posesji. Pracownicy wodociągów są upoważnieni do wystawiania mandatu, jeśli ktoś nie spełnia tego obowiązku. Grzywna może wynieść nawet 10 tys. zł.

dokumenty
07.06.2023 15:05 Rusza kontrola Kancelarii Mentzen. Chodzi o kwestie związane z prawem pracy

Będzie kontrola Kancelarii Mentzen. O wszczęcie postępowania wnioskował Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa. Chodzi o przestrzeganie przepisów prawa pracy.

pukanie-drzwi-kontrola
22.05.2023 11:39 Imprezują, remontują i pracują na L4. ZUS skontrolował Polaków, wielu straciło zasiłek lub musiało go zwrócić

W pierwszym kwartale 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymał i cofnął zasiłki chorobowe w całym kraju na łączną kwotę 6,8 mln zł. Polakom przebywającym na L4 kreatywności nie brakuje – w czasie, gdy są „chorzy”, zatrudniają się u innych pracodawców lub pracują we własnych firmach, remontują mieszkanie czy porządkują ogródek. Nieraz o niewłaściwym wykorzystaniu chorobowego informują ZUS współpracownicy, sąsiedzi, a nawet członkowie rodziny.

Sklep
22.04.2023 21:23 Przedsiębiorcy muszą uważać. Nadchodzą kontrole od UOKiK i srogie kary

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał przypomnienie dla przedsiębiorców. Sklepikarze oferujący plastikowe reklamówki a nie pobierający opłaty recyklingowej będą musieli płacić wysokie kary.

kontrola
20.04.2023 17:09 Skarbówka zwiększa liczbę kontroli podatkowych. Sprawdzają prawie każdego

Z danych resortu finansów wynika, że w minionym roku wszczęto o prawie 10% więcej kontroli podatkowych niż w 2021 roku.. Ponadto o blisko 15% wzrosła rdr. liczba takich działań, które zostały zakończone. 

drzwi
08.04.2023 12:15 W kwietniu masz bardzo ważny obowiązek. Kara 5000 zł, lepiej mieć dokument jak już przyjdą

Wysokie koszty ogrzewania mają coraz większy wpływ na decyzje mieszkaniowe Polaków. Od 28 kwietnia 2023 r. osoby chcące sprzedać bądź wynająć mieszkanie będą zobligowane do okazania świadectwa energetycznego. Ominięcie wymogu może wiązać się z karą w wysokości 5 tys. zł. Gdy przyjdą nowi właściciele lub najemcy lepiej wiec już posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej. 

praca-laptop
04.04.2023 13:26 Od 7 kwietnia możliwa kontrola pracowników zdalnych. Sprawdzamy, jakie uprawnienia otrzyma pracodawca

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 7 kwietnia, pracodawca będzie mógł skontrolować pracownika wykonującego swoje obowiązki w trybie home office. Chodzi o sprawdzenie kwestii z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji. Kiedy taka kontrola będzie możliwa i jakie będą jej konsekwencje?

Pukanie do drzwi
01.04.2023 19:50 W kwietniu wchodzi nowy przepis dla właścicieli mieszkań. Przyjdą i sprawdzą czy dopełniłeś obowiązków

Pod koniec miesiąca w życie wejdzie obowiązek posiadania świadectwa energetycznego. W celu jego uzyskania, właściciele nieruchomości są zobowiązani do zorganizowania audytu energetycznego. Nie są to jednak jedyne zmiany.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
29.03.2023 08:36 Przedsiębiorcy powinni mieć się na baczności. ZUS zapowiada kontrole wielu firm

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrole płatników składek, które wykazują różne nieprawidłowości. W tym roku takich inspekcji ma być mniej, niż w roku ubiegłym, podaje za „Rzeczpospolitą” portal businessinsider.pl. 

drzwi-kontrola-pukanie
27.03.2023 08:59 Dodatek węglowy: urzędnicy pukają do drzwi Polaków. Oszustom grożą wysokie kary

Kontrole zasadności przyznania dodatku węglowego lub grzewczego (na pellet, gaz LPG, drewno bądź olej opałowy) trwają już w wielu polskich miastach. Urzędnicy w terenie weryfikują prawdziwość informacji wpisanych w deklaracjach złożonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Za próbę wyłudzenia dodatku grozi od pół roku do ośmiu lat więzienia. W praktyce jednak niewiele osób może ponieść tego konsekwencje – mówi radca prawny zapytany przez „Rzeczpospolitą”.

pukanie-drzwi-kontrola
24.03.2023 11:24 Od 28 kwietnia ruszą obowiązkowe kontrole w naszych domach. Wielu Polaków musi wyrobić paszport energetyczny

28 kwietnia zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz Prawa budowlanego. W wyniku tego obowiązek posiadania świadectwa energetycznego (zwanego również paszportem lub certyfikatem) zostanie rozciągnięty również na budynki indywidualne i wielorodzinne powstałe przed 2009 rokiem (jeśli ich właściciele chcą je sprzedać bądź wynająć). Poza tym pojawią się również obowiązkowe kontrole ogrzewania w domach Polaków – częstotliwość ich przeprowadzenia będzie zależeć od źródła ciepła w lokalu.

pieniądze
20.03.2023 19:41 Dzisiaj ostateczny termin złożenia dokumentów ZUS dla tysięcy Polaków. Zapomnisz i narazisz się na kary

Już dzisiaj tj. 20 marca mija ważny termin zapłaty składek ZUS dla setek tysięcy przedsiębiorców. W roku 2023 wysokość składek dla tej grupy płatników uległa zmianie.

Pieniądze
17.03.2023 21:35 Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty

W ostatnim czasie na łamach naszego portalu pisaliśmy o wzmożonych kontrolach, które mają związek z dodatkiem na ogrzewanie elektryczne. Okazało się, że wiele gospodarstw domowych nie miało do niego prawa, a mieszkańcy próbowali wyłudzić dodatkowe pieniądze, podając fałszywe dane, czytamy na stronie miasta.tokfm.pl. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych
12.03.2023 12:28 Wzięła L4 na opiekę nad dzieckiem. ZUS dopatrzył się błędów, kobieta straciła zasiłek

Wiele osób chętnie korzysta ze zwolnień lekarskich. L4 jest często używane przez rodziców, którzy potrzebują zająć się chorym dzieckiem. Jak się okazuje, niektórzy wykorzystują ten czas niezgodnie z przeznaczeniem. 

kaszel, trumna
09.03.2023 18:30 Ukrył się w trumnie przed kontrolerami ZUS. Wpadł przez kaszel

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole, których celem jest sprawdzanie, czy osoby na zwolnieniach lekarskich faktycznie są chore. Tym razem kontrola trafiła na właściciela zakładu pogrzebowego, którzy zamiast przebywać w domu był w pracy. Schował się on tam przed kontrolerami w trumnie. 

Mężczyzna pukający do drzwi
09.03.2023 15:29 Wnioskowałeś o dodatek na ogrzewanie, spodziewaj się inspekcji. Kontrolerzy pukają do drzwi mieszkańców

W całej Polsce przeprowadzane są kontrole gospodarstw domowych, których mieszkańcy ogrzewają się energią elektryczną. Inspekcje przeprowadzane są u tych lokatorów, których wnioski budziły wątpliwości urzędników. Jak się okazuje, zdarzają się próby wyłudzenia dodatku, informuje TVP Bydgoszcz. 

pukanie-drzwi-kontrola
06.03.2023 12:12 Kontrole w domach Polaków ruszą już niebawem. Trzeba mieć świadectwo energetyczne

28 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz Prawa budowlanego, w wyniku czego na wiele osób spadnie obowiązek posiadania świadectwa energetycznego. Wprowadzone zostaną również kontrole ogrzewania wewnątrz budynków. Częstotliwość przeprowadzenia kontroli będzie zależeć od źródła ciepła.

drzwi-kontrola-pukanie
04.03.2023 20:55 Urzędnicy pukają do drzwi Polaków. Kto może nas skontrolować i w jakich przypadkach grozi kara grzywny, a nawet więzienia

Ostatnimi czasy w mediach jest głośno na temat różnych kontroli odbywających się w domach Polaków. Do drzwi obywateli może zapukać urzędnik z Poczty Polskiej, ZUS-u, ośrodka pomocy społecznej, urzędu gminy, a także innych instytucji. W którym z tych przypadków trzeba wpuścić kontrolera do domu i jakie są konsekwencje odmowy otwarcia drzwi urzędnikowi?

None
24.02.2023 16:19 Koniec z nadużywaniem L4. W tym roku ZUS może przeprowadzić ok. 500 tys. kontroli

W 2022 roku inspektorzy ZUS przeprowadzili 430 tys. kontroli zwolnień lekarskich i w ich efekcie wstrzymali wypłaty chorobowego na kwotę 22 mln zł. W tym roku urzędnicy mogą złożyć przebywającym na zwolnieniach nawet pół miliona wizyt. Wszystko dlatego, że w ciągu ostatnich lat nadużywanie L4 stało się prawdziwą plagą. Kontrola może czekać przede wszystkim tych, którzy często biorą krótkotrwałe zwolnienia od różnych lekarzy bądź przebywają na długoterminowym L4.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
22.02.2023 08:32 Niebawem urzędnicy ruszą z kontrolami. Jeśli ich nie wpuścisz, możesz za to słono zapłacić

Generalny Urząd Nadzoru Budowlanego zapowiedział kontrole. Urząd sprawdzi, czy w domu znajduje się deklarowane źródło ogrzewania. Za utrudnianie kontroli grozi kara.

Pukanie do drzwi
11.02.2023 20:41 Już wkrótce urzędnicy zapukają do domów. Sprawdzą Twoją klimatyzację

Wprowadzenie obowiązku posiadania świadectwa energetycznego jest dość głośną zmianą w sferze prawnej dotyczącej budynków. Tymczasem niewiele mówi się o regularnych kontrolach systemów grzewczych i klimatyzatorów.Obowiązkowe kontrole systemów grzewczych i klimatyzatorów wejdą w życie razem ze świadectwem energetycznym. Będą one dotyczyć budynków sprzed 2009 roku.W odróżnieniu od świadectwa energetycznego, według Interii mało kto zwraca na to uwagę. Sprawdzeniu będą podlegać systemy ogrzewania i wentylacji w okresie użytkowania budynku.

Pukanie-drzwi-pukanie do drzwi-biznesinfo
02.02.2023 14:10 Urzędnicy lada moment ruszą z kontrolami. Zapukają i sprawdzą nie tylko źródła ogrzewania

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zapowiedział, że w tym roku domy czekają poważne kontrole. I nie chodzi wyłącznie o kwestię ogrzewania - urzędnicy sprawdzą więcej, niż się spodziewamy.Powodem kontroli jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, prowadzona w ramach Zintegrowanego Systemu Ograniczenia Niskiej Emisji. CEEB istnieje od lipca 2021, a za jej prowadzenie i kontrolę odpowiada Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.Jak wynika z informacji portalu Murator Plus, GUNB zapowiedział na ten rok przeprowadzenie kontroli budynków mieszkalnych. Jak się jednak okazuje, nie chodzi tylko o kwestie ogrzewania.

Pukanie-drzwi-pukanie do drzwi-biznesinfo
16.12.2022 17:43 Urzędnicy i strażnicy miejscy kontrolują piece w całej Polsce

W czasie sezonu grzewczego wyjątkowo ciemny dym wydobywający się z komina może przykuć uwagę i wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami dla tych, którzy palą w piecach czym popadnie. Urzędnicy i straż miejska mogą skontrolować takie osoby na podstawie Prawa ochrony środowiska. Obowiązek wpuszczenia ich na teren prywatnej posesji istnieje jednak tylko wtedy, gdy zjawią się w godz. 6:00-22:00.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
13.12.2022 13:20 Urzędnicy ruszyli w teren. Sprawdzają słuszność przyznania dodatków węglowych

W ciągu pierwszego tygodnia grudnia częstochowscy urzędnicy odwiedzili prawie 200 domów i mieszkań. Takie kontrole odbywają się w całej Polsce. Urzędnicy muszą sprawdzić, czy nie doszło do naruszeń przy otrzymaniu dodatku węglowego. W Polsce odnotowano bowiem przypadki naginania rzeczywistości, by dostać 3 tys. zł. Odmowa przyjęcia urzędników skutkuje odebraniem otrzymanych pieniędzy — informuje czestochowa.wyborcza.biz.

Pukanie-drzwi-pukanie do drzwi-biznesinfo
06.12.2022 20:05 Zapłacisz dużą karę, jeżeli nie załatwisz jednej ważnej sprawy

Aby móc wszcząć postępowanie, kontrolerzy muszą udowodnić, że TV lub radio jest sprawne i może służyć do odbioru sygnałuJeżeli się znajdują, sprawdzane jest, czy są one zarejestrowane w systemie oraz czy ich właściciele uiszczają opłaty wymagane przez ustawę o opłatach abonamentowych(z 21 kwietnia 2005 roku). Wykonują oni kontrole w celu sprawdzenia, czy w Twoim domu, mieszkaniu lub siedzibie firmy znajdują się odbiorniki telewizyjne lub radiowe. Pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej wykonują aktualnie kontrole dotyczące abonamentu RTV. Mogą oni zjawić się u Ciebie w każdej chwili.Do końca września 2022 roku wszczęto prawie 40 tysięcy postępowań egzekucyjnych wobec osób, które nie opłacały abonamentu. Posiadanie niezarejestrowanego telewizora i brak opłaconego abonamentu może skutkować nałożeniem kary w wysokości 30-krotności miesięcznej opłaty abonamentowej.

Pukanie-pukanie do drzwi-wizyta-drzwi-mieszkanie-kontrola-biznesinfo
29.11.2022 21:30 Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej wykonują kontrole, sprawdzając czy płacony jest abonament RTV. Możesz się spodziewać ich wizyty w każdej chwili.Kontroli dokonują pracownicy Centrum Obsługi Finansowej. Sprawdzają oni czy w twoim domu, mieszkaniu lub siedzibie firmy znajduje się odbiornik telewizyjny lub radiowy.Jeżeli takowe się znajdują, następnie sprawdzane jest czy są one zarejestrowane w systemie oraz czy ich właściciele uiszczają wymagane opłaty.Kontrolerzy mają prawo do takich wizyt, na podstawie ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Jak dużo osób zostało złapanych na niepłaceniu obowiązkowej daniny? Do końca września 2022 roku wszczęto prawie 40 tysięcy postępowań egzekucyjnych w stosunku do takich osób.Aby móc wszcząć takie postępowanie, kontrolerzy muszą wykazać, że TV lub radio działa i może służyć jego właścicielom do odbioru sygnału.