BiznesINFO.pl
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Za wykroczenie skarbowe od niedawna grozi bardzo wysoka kara rzędu nawet 14 tys. zł. Podwyżka stawek jest związana nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, która weszła w życie wraz z początkiem maja. Inicjatorzy zmian przekonują, że dzięki nowym zasadom więcej spraw będzie rozwiązywanych w ramach postępowań mandatowych, co odciąży sądy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • O ile wzrosła kara za wykroczenie skarbowe

  • Za jakie czynności można ją otrzymać

  • Dlaczego władza postanowiła zmienić zasady

Wykroczenie skarbowe surowo karane. Nowe zasady od 1 maja

Wyższa kara za wykroczenie skarbowe to jeden z zapisów nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, którą 8 kwietnia 2021 r. podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe prawo obowiązuje od początku maja i może zdecydowanie pokrzyżować szyki nie tylko przedsiębiorcom, lecz także zwykłym obywatelom.

Do tej pory wykroczenie skarbowe było obarczone karą, której wysokość nie mogła przekraczać dwukrotności płacy minimalnej, czyli 5,6 tys. zł. Od 1 maja 2021 r. najwyższa stawka została zmieniona.

Nowa regulacja wskazuje, że maksymalny próg kary za wykroczenie skarbowe nie może być wyższy niż pięciokrotność najniższego wynagrodzenia, czyli 14 tys. zł. Oznacza to podwyżkę aż o 8,4 tys. zł. Portal gazeta.pl donosi, że najniższa stawka wynosi 280 zł.

Ministerstwo Finansów, które zainicjowało zmiany w prawie, przekonuje, że podniesienie górnej granicy kary za wykroczenie skarbowe nie ma na celu represjonowania obywateli. Celem zmian jest bowiem usprawnienie systemu i odciążenie sądów. Poprzez podwyżkę progu więcej spraw będzie można rozpatrywać w drodze postępowania mandatowego, które jest znacznie szybsze i nie wymaga zaangażowania ze strony organów sądowniczych.

<div id=”onnetworkPlayer”></div><script async type="text/javascript" src="https://video.onnetwork.tv/embed.php?sid=MklwLDF1MDUsMA==&cid=onnetworkPlayer"></script>

Kto naraża się na wysoką karę?

W dokumencie resort wskazuje, że podwyżka stawek karnych za wykroczenie skarbowe nie wpływa na wysokość mandatów za drobne wykroczenia skarbowe np. za nieterminowe złożenie deklaracji PIT. Zatem z jakim zjawiskiem chce walczyć władza, podwyższając karę do 14 tys. zł?

Nowe stawki zostały przygotowane głównie po to, aby karać sprawców najcięższych wykroczeń. Od początku maja kara rzędu 14 tys. zł grozi handlarzom zajmującym się sprzedażą nielegalnych wyrobów akcyzowych.

Na wyższą karę muszą przygotować się także przemytnicy, zwłaszcza gotówki. Jeżeli przewożą przez granicę Unii Europejskiej równowartość 10 tys. euro i wbrew nakazom nie zgłaszają tej czynności to ich występek jest interpretowany jako wykroczenie skarbowe obarczone wysoką karą.

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że można nałożyć karę grzywny w drodze mandatu karnego, pod warunkiem że popełnienie wykroczenia skarbowego nie budzi wątpliwości. Co jeśli sprawca nie przyjmie mandatu? W takiej sytuacji jego wykroczenie skarbowe zostanie przeanalizowane w drodze postępowania sądowego. Zatem w niektórych przypadkach odciążenie sądów może okazać się iluzoryczne.

Nowe prawo, nowy system składania deklaracji

Podwyższenie stawek karnych za wykroczenie skarbowe to nie wszystko, co w nowej ustawie umieścił resort finansów. Pakiet akcyzowy wprowadza także obowiązek składania elektronicznych deklaracji akcyzowych. W ten sposób urzędy skarbowe będą mogły znacznie szybciej przeanalizować dokumentację i wykryć ewentualne nadużycia.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski przekonywał, że na nowym rozwiązaniu skorzystają także uczciwi przedsiębiorcy. Dzięki automatycznej analizie deklaracji urzędy będą bowiem w stanie szybciej wydawać decyzje, kluczowe z punktu widzenia prowadzenia działalności gospodarczej.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

pixabay, kasjanf

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >