Ministerstwo Finansów, resort odpowiedzialny za funkcjonowanie skarbu państwa i odpowiednią lokację środków budżetowych. MF jest także odpowiedzialny za pilnowanie deficytu budżetowego, tak aby nie przekroczył on konstytucyjnego progu.
Choć ustawa stanowiąca o utworzeniu Centralnego Rejestru Umów została przyjęta jeszcze w 2021 r., to nadal nie ustalono jego ostatecznego kształtu. W tej chwili realny termin uruchomienia CRU to początek 2026 r. Już teraz jednak strona społeczna zwróciła się do premiera, by ten interweniował ws. działań ministerstwa finansów. W jej ocenie resort chce takich zmian w projekcie, które z narzędzia walki z korupcją uczynią z Centralnego Rejestru Umów wydmuszkę.
Wkrótce każda firma, niezależnie od wielkości czy formy opodatkowania, będzie musiała przystosować się do nowych realiów. Choć zmiany zapowiadano już wcześniej, teraz nabierają one kształtu. Ministerstwo nie tylko ogłasza szczegóły, ale też zapowiada konkretne działania. Jakie obowiązki zostaną nałożone na przedsiębiorców i dlaczego ten temat budzi emocje wśród ekspertów i właścicieli firm?
Ministerstwo Finansów wystosowało oficjalny komunikat dotyczący działania niektórych funkcji internetowych. Ci, którzy jeszcze nie zajęli się formalnościami, powinni się pospieszyć. Zaplanowane operacje mogą nie zostać wykonane. Wymieniono listę tych usług, które dotkną utrudnienia. Warto się na to przygotować.
Ministerstwo Finansów przeprowadziło symulację wpływu ewentualnego zwolnienia podatkowego na polski system finansów publicznych. Kogo by dotyczyło i jak wpłynęłoby na system finansów?
Na tą decyzję Polacy czekają od lat. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku mogłoby mieć pozytywny wpływ na domowe budżety, ale nie pozostanie obojętne na finanse publiczne. Ministerstwo Finansów już w przeszłości podkreślało, że reforma musi być wdrażana w sposób odpowiedzialny. Teraz nareszcie wskazano datę zmian.
Coraz więcej Polaków otrzymuje wiadomości SMS rzekomo od Ministerstwa Finansów, informujące o pilnym zadłużeniu. Wiadomości zawierają linki do szybkiej płatności, ale to sprytna pułapka cyberprzestępców. Jak rozpoznać fałszywy komunikat i uniknąć utraty pieniędzy?
Kilka dni temu Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski ogłosił prace nad podatkiem cyfrowym. To spotkało się z natychmiastowym oporem nie tylko ze strony kandydata na ambasadora USA w Polsce, ale również części rządu. Napięcie pomiędzy resortami cyfryzacji i finansów rośnie. Pretensji jest coraz więcej.
Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej planuje wielką rewolucję w zwolnieniach lekarskich. Projekt ustawy wszedł już na etap konsultacji, w których głos zabrał resort finansów. Jeden zapis wzbudził szczególne kontrowersje. Pojawiły się obawy, że pacjenci będą spędzali L4 na zagranicznych wakacjach – według resortu gwarantem tego ma być Konstytucja.
Podczas konferencji prasowej w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych minister finansów Andrzej Domański nakreślił reformę podatkową, która ma skatalizować wielkie plany inwestycyjne rządu. W parze z deregulacją Polacy otrzymają szereg nowych ulg i korzyści. Bardzo konkretni Polacy.
Ministerstwo Finansów opublikowało ważny komunikat: Polacy muszą się przygotować na długą przerwę techniczną. Niemal od samego początku lutego podatnicy nie będą mieli dostępu do jednej z najważniejszych e-usług administracji publicznej.
Ministerstwo Finansów właśnie opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego wzrostu jednej z opłat. Ma ona ścisły związek z nowelizacją ustawy akcyzowej, która wejdzie w życie 1 marca. Niektóre ceny wzrosną, inne zostaną zróżnicowane. To odpowiedź na postulaty.
Od lipca funkcjonuje unijna dyrektywa, dzięki której urzędy skarbowe mogą kontrolować sprzedaż w Internecie. Dotyczy to również takich platform jak Vinted, w związku z czym użytkownicy obawiają się skutków działań fiskusa. Wiadomo, w jakich przypadkach te obawy sa uzasadnione. Kogo na Vinted będzie sprawdzał urząd skarbowy?
To już kolejny cios w branżę tytoniową. Tym razem uderzono bezpośrednio w jednorazowe e-papierosy. Nowa propozycja Ministerstwa Finansów może zmniejszyć sprzedaż produktów o 90%, pomysł jest nazywany absurdalnym. Przyszłość maluje się w ciemnych barwach.
Wiemy, że rok 2025 będzie trudny dla palaczy. Część produktów zostanie objęta wyższą akcyzą i restrykcjami sprzedaży, ale na tym nie koniec. Ministerstwo finansów już ukończyło prace nad nowymi opłatami, które poskutkują podwyżką cen – także papierosów tradycyjnych.
W największym banku w Polsce, który jako jeden z dwóch oferuje obligacje skarbowe, okazują się one inwestycją względnie ryzykowną. To, co wizerunkowo ma stanowić o stabilności finansów państwa, w PKO BP wiązało się z ryzykiem utraty nawet połowy wartości inwestycji. BiznesINFO udało się dotrzeć do nowych informacji.
W przestrzeni publicznej pojawiają się doniesienia o nowym podatku, który miałby obowiązywać od początku roku. Dotknięci nim mieliby być w szczególności właściciele domów. Jak jest w rzeczywistości? Ministerstwo Finansów wydało w tej sprawie specjale oświadczenie.
To samorządy decydują o wysokości podatku od nieruchomości, również od budynków gospodarczych. W jednym z Polskich miast doszło w tej sprawie do absurdu. Za niewielką szopę na narzędzia przyjdzie zapłacić więcej, niż za stumetrowy dom. W sprawę zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich.
Ministerstwo Finansów ogłosiło, że sprzedało 45-tygodniowe bony skarbowe za 4,88 mld zł przy popycie 7,13 mld zł i średnim rocznym oprocentowaniu 5,448 proc. Ostatnia aukcja bonów odbyła się w kwietniu 2020 r., czyli miesiąc po wykryciu pierwszego w Polsce przypadku koronawirusa. Dlaczego rząd pilnie potrzebuje pieniędzy i pożycza je na krótki okres? Czy mamy powód do obaw? Ekspert tłumaczy, co kryje się za działaniem ministerstwa finansów.
Rząd chce blokować szkodliwe treści w Internecie. Opozycja alarmuje, że to koniec z wolnością słowa, a minister cyfryzacji zapewnia, że to dla dobra psychicznego Polaków. Niecałe 5 tysięcy złotych — to dużo czy mało? Tyle właśnie — według najnowszych danych — wynosi najczęstsza wypłata w naszym kraju. Orlen pokazał zaktualizowana strategie na najbliższą dekadę, która jednak niespecjalnie przypadła do gustu akcjonariuszom.
O podwyższeniu tego świadczenia Donald Tusk mówił jeszcze podczas kampanii wyborczej. Do teraz ten punkt z listy 100 konkretów nie został jednak zrealizowany. Ministerstwa spierają się ze sobą, niedawno rozpoczęły się konkretne analizy. Szef resortu finansów podał szczegóły, na podwyżkę jeszcze zaczekamy.
Polska zanotowała znaczny wzrost wpływów z podatku VAT, jednak mimo rosnących wpływów, wciąż borykamy się z deficytem oraz ogromnymi wyzwaniami finansowymi. Budżet na 2025 rok zakłada deficyt sięgający 7,3 proc. PKB, spowodowany między innymi rekordowymi wydatkami na obronność.
Wiele polskich firm nie utrzymuje się na rynku przez wysokie koszty prowadzenia działalności. Zapowiadane zmiany w składkach zdrowotnych mogą stać się ratunkiem dla milionów przedsiębiorców. Minister finansów Andrzej Domański ogłosił szczegóły planu, który ma być wdrażany etapami. Czy obietnice z kampanii wyborczej wreszcie staną się rzeczywistością?
Minister finansów Andrzej Domański odniósł się w mediach do doniesień o obcięciu dotacji dla barów mlecznych. W weekend dziennik „Fakt” podał informację, że rząd zamierza zmniejszyć środki przeznaczone na dofinansowania tanich posiłków w popularnych stołówkach. Gdyby informacje te okazały się prawdą, byłby to pierwszy raz od wielu lat, kiedy rządzący zdecydowaliby się na taki krok. Minister skwitował krótko, że budżet na ten cel w 2025 r. faktycznie jest mniejszy, ale też uzgodniony wprost z przedstawicielami branży.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że rząd przyjął nowelizację projektu podatkowego. Zgodnie z jego założeniami, garaże będą od tej pory podlegały takiemu samemu opodatkowaniu jak mieszkania. Celem ma być zlikwidowanie różnic w opodatkowaniu garaży oraz miejsc parkingowych.
Zapowiedzi dotyczące obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców nabierają tempa. Minister finansów, Andrzej Domański, w rozmowie dla TVP Info zapewnia, że konkretne działania w tej sprawie to kwestia najbliższych dni. O jakie zmiany dokładnie chodzi? Jakie są dalsze plany rządu na przyszły rok? Przedsiębiorcy i obywatele mogą spodziewać się kluczowych zmian w zakresie składek oraz wydatków budżetowych.
Polacy po raz kolejny pokazali, jak wielką wagę przywiązują do wsparcia potrzebujących. W 2024 roku, kolegialnie, przekazaliśmy na rzecz organizacji pożytku publicznego rekordowe kwoty z odpisu podatkowego. Wzrost zaangażowania podatników w pomoc to jasny sygnał, że świadomość społeczna rośnie. Ile dokładnie udało się zebrać i które fundacje otrzymały najwięcej wsparcia? Króluje jeden cel.
Posiadacze dawnych książeczek przedpłat na samochody Fiat 126p i FSO 1500 mogą teraz liczyć na spore rekompensaty. Ministerstwo Finansów właśnie ogłosiło nowe stawki na IV kwartał 2024 roku. Kto może otrzymać te środki i ile można zyskać? Oto najnowsze informacje.
Resort po raz kolejny ostrzega Polaków. Na swoich skrzynkach mogą znaleźć ”uprzejme powiadomienie”. Podatników uprasza się o pobranie notyfikacji. W rzeczywistości jednak będziemy mieć do czynienia z próbą kradzieży wrażliwych danych. Na co powinniśmy uważać? Ministerstwo przypomina, co zrobić, kiedy dojdzie do wyłudzenia.