Rząd likwiduje słynny program rekompensat. To ostatnia szansa na zwrot pieniędzy. Trzeba się spieszyć

Przez kilka lat tysiące Polaków wpłacały pieniądze na specjalny rządowy fundusz, który miał w końcu pozwolić im spełnić swoje marzenie o większej mobilności. System zawiódł i wielu z nich zostało odesłanych z kwitkiem. Obietnica nigdy nie została spełniona, a pieniądze, mogłoby się wydawać, przepadły. Część osób, które brały udział w funduszu przedpłat, może jeszcze odzyskać środki, jeśli ma w domu odpowiednie dokumenty. Czasu zostało jednak niewiele.
Rząd płaci za błędy poprzedników. Wystarczy złożyć wniosek
Wielu Polaków do dziś nie kryje oburzenia, kiedy wspomina rządowe obietnice z przed lat, przez które stracili sporo pieniędzy. Dziś zakup samochodu - nowego lub używanego nie jest dla większości Polaków wyzwaniem. W latach 80. posiadanie własnych czterech kółek było na wagę złota. System przedpłat na samochody osobowe to jeden z mechanizmów, który miał pomóc Polakom m.in. w zdobyciu malucha, który, choć dziś jest reliktem przeszłości, wtedy był dobrem luksusowym.
Żeby otrzymać upragniony samochód, trzeba było regularnie dokonywać przedpłat i czekać na losowanie. Część osób nigdy nie doczekało się na swoją kolej. Dlatego należą im się rekompensaty, które co roku są waloryzowane o inflację. Choć uprawnionym należą się wysokie kwoty, niewiele osób zgłasza się, żeby je odebrać. Jak poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman co roku coraz mniej osób stara się o odzyskanie straconych pieniędzy, dlatego rząd rozważa wygaszenie programu.

Za "malucha" można dostać pokaźną rekompensatę
Polacy coraz rzadziej upominają się o zwrot pieniędzy za “malucha”, choć kwoty jakie mogą otrzymać obecnie robią wrażenie.

Jak podaje resort finansów: okresie 2015 r. – 2024 r. wypłaconych zostało zaledwie 10 rekompensat:
2015 r. - 3 wypłacone rekompensaty;
2016 r. - 2 wypłacone rekompensaty;
2017 r. - 1 wypłacona rekompensata;
2018 r. - 2 wypłacone rekompensaty;
2019 r. - 1 wypłacona rekompensata;
2022 r. - 1 wypłacona rekompensata.
Być może niektórzy z uprawnionych wciąż jeszcze nie wiedzą, że należy im się rekompensata zwaloryzowana o inflację. Według obwieszczenia ministerstwa finansów opublikowanego w dzienniku urzędowym 16 maja 2025 obecnie część osób może wnioskować o 19,8 tys. zł, a część o wyższą kwotę - 28 tys. zł. Ta pierwsza kwota dotyczy osób, które w latach 1982-1985 dokonywały przedpłat na fiata 126 p, czyli popularnego malucha, a druga kwota należy się osobom, które wpłacały pieniądze na samochód FSO 1500.
Przeczytaj też: Emerytury w wieku 40 i 45 lat. Wyróżniona jedna grupa, ci Polacy mogą zostać szczęśliwcami
Ile osób może wciąż otrzymać rekompensaty za utracone pieniąze?
Wszystko wskazuje na to, że kilkaset osób w całej Polsce wciąż jeszcze nie zwróciło się do rządu o rekompensaty. Niedługo ta opcja może zostać zamknięta przez ministerstwo finansów.
“(...)Informuję, że w Ministerstwie Finansów prowadzone są obecnie analizy zmierzające do odejścia od kwartalnej waloryzacji kwoty rekompensaty oraz wygaszenia programu wynikającego z ustawy o zasadach realizacji przedpłat na samochody osobowe” - podał wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską.
Jak dodał przedstawiciel resortu finansów, według stanu na dzień 31 grudnia 2024 r. pozostało 238 otwartych rachunków osób uprawnionych do rekompensaty. Aby otrzymać zwrot środków, należy udać się do PKO BP z dowodem osobistym i książeczką przedpłat, bo to właśnie ten bank prowadził rachunki przedpłat.
Zobacz także: Polacy toczą wojny o finanse w małżeństwie. Ekspert apeluje: oddzielajcie uczucia od ekonomii





































