Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > PIT 2021 ze sporymi problemami. 3 miliony Polaków nie mogą go rozliczyć za pomocą internetu
Maria Glinka
Maria Glinka 22.03.2022 08:23

PIT 2021 ze sporymi problemami. 3 miliony Polaków nie mogą go rozliczyć za pomocą internetu

PIT 2021 z problemami
Pexels/Mikhail Nilov

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kogo dotknęły utrudnienia związane z deklaracją PIT 2021

  • Jakie działania zamierza w tym zakresie podjąć resort finansów i skarbówka

  • Po jakim czasie obywatele otrzymują zwrot podatku

PIT 2021 z błędami. Miliony Polaków nie mogą rozliczyć się przed internet

Złożenie deklaracji PIT 2021 to obowiązek niemal każdego pracującego Polaka. Z tej czynności zwolnione są osoby poniżej 26. roku życia, którym przysługuje tzw. zerowy PIT (pod warunkiem że ich roczny dochód nie przekracza kwoty 85 528 zł i pracują na podstawie umowy o pracę bądź zlecenie). Wszyscy pozostali od 15 lutego mogą rozliczać się ze skarbówką.

Od dwóch lat podatnicy mają możliwość składania zeznań podatkowych przez internet za pośrednictwem portalu Twój e-PIT. To wygodna i szybka alternatywa - system automatycznie przygotowuje deklarację PIT 2021, a podatnik musi tylko sprawdzić dane i zatwierdzić ostateczną wersję dokumentu.

Choć od inauguracji akcji zbierania deklaracji PIT minęły dopiero dwa tygodnie to już pojawiły się ogromne problemy. Portal gazeta.pl donosi, że 3 mln Polaków nie może rozliczyć się przez internet. Na trudności napotkali podatnicy, którzy korzystają z formularzy PIT-36 i PIT-36L. Powód? Brak dostępnych druków.

Reakcja Ministerstwa Finansów i skarbówki na problemy techniczne

Na organizacyjne utrudnienia zareagował resort finansów, który deklaruje, że formularz PIT-36 zostanie udostępniony „na przełomie lutego i marca”. RMF FM donosi, że termin publikacji interaktywnego formularza PIT-36L nie jest na razie znany. Ministerstwo Finansów obiecuje, że dokument pojawi się „w najbliższej przyszłości”.

Na podstawie PIT-36 rozliczają się osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach z zastosowaniem skali podatkowej. PIT-36L jest skierowany do przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na liniową skalę podatkową.

Zamiast czekać na udostępnienie druków internetowych podatnicy mogą złożyć PIT 2021 w formie papierowej. Z uwagi na techniczne utrudnienia skarbówka deklaruje, że będzie przyglądała się zeznaniom PIT-36 w pierwszej kolejności.

Jednak tradycyjna forma składania PIT 2021 wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania na zwrot podatku – urzędnicy mają na to maksymalnie 90 dni. W przypadku internetowego rozliczenia pieniądze powinny trafić na konta podatnika w ciągu 45 dni. Niekiedy jednak skarbówka pracuje znacznie szybciej - jeden z obywateli, który złożył PIT 2021 15 lutego, czekał na pieniądze zaledwie 48 godzin.

Do kiedy można składać PIT 2021?

Każdy, kto rozlicza przychody uzyskane w minionym roku powinien pamiętać o kluczowych terminach. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć PIT-11 najpóźniej 1 marca. Tego samego dnia mija również termin składania zeznania PIT-28. Na przedłożenie deklaracji PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 podatnicy mają czas do końca kwietnia.

Jakie konsekwencje czekają na osoby, które nie dopilnują terminów PIT 2021? Poza odpowiedzialnością odsetkową za zwłokę i karno-skarbową za nieterminowe opłacenie podatku obywatele tracą również prawo do skorzystania z ulg. Tegoroczny katalog bonifikat został uzupełniony o pozycje związane z pandemią.

Do dyspozycji podatników pozostają m.in. ulga od darowizn przekazanych na walkę z COVID czy ulga dla darczyńców krwi lub osocza. Poza tym w dalszym ciągu można ubiegać się o ulgę na internet, samochód, leki, a także bonifikatę termomodernizacją.