Ulga podatkowa na internet
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 16 Lutego 2021

Ulga na internet. W pojedynkę do zaoszczędzenia 760 zł, a małżeństwo może zyskać nawet 1540 zł

Ulga podatkowa na internet pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Z tego rozwiązania może skorzystać prawie każdy, kto płaci za sieć internetową. Jednak kwota odpisu jest uzależniona od sposobu rozliczania się ze skarbówką. Niektórzy mogą pomniejszyć podatek o 760 zł, a pozostali nawet o 1540 zł. Podpowiadamy, jak skorzystać z bonifikaty.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Komu należy się ulga podatkowa na internet
  • Jakie są zasady korzystania z bonifikaty
  • Jakie dokumenty należy przedłożyć, aby z niej skorzystać

Ulga podatkowa na internet. Kluczowe terminy

Ulga podatkowa to jedno z bardziej korzystnych rozwiązań oferowanych w ramach rozliczenia PIT. Portal money.pl podaje, że internetu używa już ok. 28-29 mln Polaków. Jednak nie każdy z nich jest świadomy, że wydatki poniesione na poczet sieci internetowej można odpisać w rocznej deklaracji podatkowej. A w grę wchodzą naprawdę duże pieniądze.

Krąg osób uprawnionych do ulgi podatkowej na internet jest ogromny. Z bonifikaty mogą skorzystać osoby, które regulują płatności względem Urzędu Skarbowego na podstawie PIT-28, PIT-36 lub PIT-37. Ulga podatkowa dotyczy zarówno internetu w telefonie komórkowym, laptopie, jak i kafejce internetowej. Odliczeniu nie podlegają z kolei wydatki poniesione np. na zakup sprzętu, modernizację sieci czy opłaty aktywacyjne.

Warto pamiętać, że ulga podatkowa nie dotyczy sieci internetowej w lokalu wynajmowanym. Ten przywilej dotyczy bowiem tylko użytku własnego, zatem najemcy nie mogą odpisać wydatków na sieć internetową w lokalu, w którym nie mieszkają.

Ulga podatkowa na internet jest również ograniczona w czasie. Z bonifikaty można skorzystać tylko dwa razy w następujących po sobie latach. Jeżeli płatnik zgłosił się po ulgę podatkową w 2019 r., ale w ubiegłym roku zapomniał dopełnić formalności to prawo do przywileju wygasło i nie może starać się o zmniejszenie podatku w 2021 r. Warto zatem pilnować terminów.

Ulga podatkowa na internet - ile można zaoszczędzić?

Ulga podatkowa na internet ma dwie maksymalne stawki. Jeżeli obywatel rozlicza się ze skarbówką samodzielnie to od dochodu może odpisać maksymalnie 760 zł. Z kolei małżonkowie, którzy rozliczają się wspólnie, mają prawo odliczyć aż 1560 zł.

Jednak wprowadzono pewne ograniczenia kwotowe. Portal bankier.pl podaje, że jeżeli za pierwszym razem podatnik odliczył np. 500 zł z przysługujących mu 760 zł to różnica nie przechodzi na kolejny rok.

Krajowa Administracja Skarbowa podaje przykład, który pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości: „W sytuacji, gdy faktura za korzystanie z sieci internet wystawiona jest na imię i nazwisko obojga małżonków (oboje są odbiorcami usługi) i w roku podatkowym ponosili wydatki z tego tytułu, to każde z nich może skorzystać z odliczenia kwoty, maksymalnie do wysokości limitu 760 zł. Tzn. jeżeli małżonkowie wydatkowali z tego tytułu np. łącznie 800 zł, to każdy z nich może odliczyć po połowie tej kwoty lub w proporcjach przez nich ustalonych. Ważne jest, aby nie odliczyć tej kwoty dwa razy”.

Co zrobić, aby skorzystać z ulgi podatkowej na internet?

W celu uzyskania bonifkaty należy dołączyć do zeznania podatkowego (PIT-36, PIT-37, PIT-28) załącznik PIT/O. Dodatkowo trzeba przekazać dokument potwierdzający zakup sieci internetowej. Pismo musi zawierać: dane klientów, dane usługodawcy (firma, która oferuje internet), rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę do zapłaty.

Ministerstwo Finansów przekazuje, że dowodem zakupu może być dowolny dokument potwierdzający poniesione wydatki. Dla przykładu może to być potwierdzenie wykonania przelewu. Ulga podatkowa na internet przysługuje także osobom, które zakupiły pakiety, np. telefon + internet + telewizja. Jednak w tego typu dokumencie musi być wyraźnie dookreślone jakie wydatki klient ponosi za poszczególne elementy pakiety. W przeciwnym razie ulga podatkowa nie zostanie przyznana.

Chcąc skorzystać z bonifikaty, należy przestrzegać z góry wyznaczonych terminów. Czas na składanie rozliczeń podatkowych upływa 30 kwietnia 2021 r. Po tym czasie wygenerowane zeznanie podatkowe zostanie zaakceptowane automatycznie, jednak obywatel straci prawo do skorzystania z jakiejkolwiek ulgi podatkowej, a katalog bonifikat jest w tym roku wyjątkowo obszerny. Poza ulgą podatkową na internet można skorzystać np. z ulgi prorodzinnej, termomodernizacyjnej, na samochód, leki, a także na cele związane z COVID-19.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News