fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Rozrachunki domowe.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Maria Glinka - 12 Lutego 2021

PIT 2021. Do kiedy trzeba rozliczyć PIT za 2020 rok?

Podatek dochodowy od osób fizycznych podlega corocznemu rozliczeniu. Od niedawna krąg osób zwolnionych z tego obowiązku uległ rozszerzeniu. Dla wszystkich pozostałych przygotowaliśmy poradnik, aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące terminów i ulg podatkowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do kiedy trzeba rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych
  • Jakie ulgi podatkowe przysługują płatnikom
  • Kto nie musi przedkładać deklaracji PIT

Podatek dochodowy od osób fizycznych 2021. Kluczowe terminy

Podatek dochodowy od osób fizycznych uchodzi za jedną z najważniejszych należności, którą obywatele przekazują na poczet Urzędu Skarbowego. Rzeczpospolita podaje, że od kilku lat terminy składania rocznych deklaracji podatkowych przypadają na marzec i kwiecień. Nie inaczej jest w tym roku.

PIT-37 to najbardziej popularny druk, do wypełnienia którego zobowiązani są obywatele odprowadzający podatek dochodowy od osób fizycznych. Taki dokument przedkładają osoby osiągające dochód na mocy umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Jednak zanim pracownik wypełni deklarację musi otrzymać PIT-11 od pracodawcy. Szef powinien przygotować dwie wersje dokumentu - jedna trafia do zatrudnionego, a druga do skarbówki. Czas na przekazanie druku mija 1 marca 2021 r.

Warto pilnować tego terminu, ponieważ ewentualne opóźnienia po stronie pracodawcy skracają czas na wypełnienie osobistych zobowiązań. PIT-37 można składać do 30 kwietnia 2021 r. Do tego dnia przyjmowane są także inne druki, o których powinni pamiętać właściciele działalności gospodarczych (PIT-36), przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność rozliczający się przez podatek liniowy (PIT-36L), podatnicy, którzy osiągnęli przychód z tytuły zbycia papierów wartościowych (PIT-38) oraz osoby osiągające przychód z prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomością (PIT- 39).

Podatek dochodowy od osób fizycznych może być niższy. Na podatników czeka wiele ulg

Jakie konsekwencje czekają na płatnika, który ureguluje podatek dochodowy od osób fizycznych po 30 kwietnia? Niezbyt poważne. Po tym czasie wygenerowane zeznanie podatkowe zostanie zaakceptowane automatycznie. Ewentualne korekty będzie można nanosić poprzez usługę Twój e-PIT, aplikację e-Deklaracje lub w tradycyjny sposób na formularzu papierowym.

Warto jednak pamiętać, że automatyczne rozliczenie odbiera prawo do skorzystania z ulg podatkowych. W tym roku katalog bonifikat jest wyjątkowo pokaźny. Na podatników czeka m.in. ulga prorodzinna, abolicyjna, termomodernizacyjna, na badanie czy rozwój, samochód, a nawet na cele walki z COVID-19.

Wśród bonifikat znajduje się także wyjątkowo korzystna w dobie pandemii ulga na internet. Prawo do skorzystania z tego rozwiązania mają wszyscy podatnicy, którzy ponoszą wydatki z tytułu połączenia z siecią, pod warunkiem że posługują się nią na własny użytek. Z ulgi można skorzystać tylko dwa razy w następujących po sobie latach. Zysk może być spory - jeżeli podatnik rozlicza się samodzielnie to kwota odpisania od podatku dochodowego od osób fizycznych wynosi maksymalnie 760 zł. W przypadku, gdy małżonkowie regulują zobowiązania względem skarbówki wspólnie mogą liczyć na ulgę podatkową rzędu co najwyżej 1520 zł.

Jak rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych? Kogo nie dotyczy ten obowiązek?

W dobie pandemii warto postawić na rozwiązania internetowe. Jedną z najlepszych metod odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych jest skorzystanie z gotowego rozliczenia udostępnionego na stronie Ministerstwa Finansów. Chcąc odnaleźć deklarację, należy zalogować się na platformę resortu przy użyciu PESEL, NIP. Pomocny może okazać także portal zaufany.

Na uprzywilejowanej pozycji są osoby rozliczające się przy użyciu PIT-28 oraz PIT-36, które mogą skorzystać z systemu Twój e-PIT. W celu złożenia deklaracji należy uzupełnić dane, zaakceptować automatycznie wygenerowany dokument i pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (tzw. UPO).

Jednak nie każdy obywatel musi odprowadzać podatek dochodowy od osób fizycznych. Rozliczenie nie dotyczy osób, które osiągnęły zerowy dochód i przychód, a ich podatek wynosi zero. Należności względem fiskusa nie muszą przekazywać również obywatele, których jedynym dochodem były nagrody z konkursów i gier, pod warunkiem że oprowadzili wcześniej 10 proc. wartości otrzymanej kwoty.

Od niedawna ze zwolnienia korzystają również pracownicy poniżej 26. roku życia. Na mocy tzw. zerowego PIT-u młodzi obywatele nie muszą przekazywać podatku na podstawie przychodu ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umowy zlecenia, pod warunkiem że przychód w całym 2020 r. nie był wyższy niż 85 528 zł.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News