Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Pojawiły się nowe ulgi podatkowe. Możesz odliczyć sporo nowych rzeczy
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:28

Pojawiły się nowe ulgi podatkowe. Możesz odliczyć sporo nowych rzeczy

Ulgi podatkowe 2021
Marek BAZAK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy rozliczyć PIT

  • Z jakich ulg można skorzystać w związku z epidemią

  • Ile wynoszą ulgi

Ulgi podatkowe 2021

Rozliczanie PIT-ów ruszy już jutro - 15 lutego. Mimo że w wielu przypadków fiskus rozlicza nas automatycznie, do gotowego zeznania podatkowego i tak warto zajrzeć, ponieważ będzie można w ten sposób sprawdzić, czy na pewno uwzględniono w nim wszystkie ulgi podatkowe, które nam przysługują. O wielu możemy nawet nie wiedzieć, ponieważ w związku z epidemią pojawiło się kilka nowych ulg podatkowych.

W 2021 r. pojawiły się cztery nowe ulgi podatkowe, które związane są bezpośrednio z trwającą epidemią koronawirusa.

Możliwość odliczenia darowizny na cele związane z walką z epidemią

Jedną z ulg, które pojawiły się w związku z trwającą epidemią, jest możliwość odliczenia darowizny na cele walki z COVID-19. Portal Business Insider przypomina, że od dochodu można odliczyć podwójną wartość darowizny, jaką przeznaczyliśmy na ten cel.

W związku z tym jeśli w ubiegłym roku podatkowym przekazaliśmy szpitalowi darowiznę na walkę z epidemią w wysokości 50 tys. zł, od dochodu będziemy mogli odliczyć sobie aż 100 tys. zł. Górną granicą odliczenia jest osiągnięty przez nas dochód. Podobna ulga dotyczy osób, które zdecydowały się przekazać tablety lub laptopy na rzecz jednostek prowadzących placówki oświatowe.

Ulga dla ozdrowieńców

Ulga podatkowa 2021 przysługuje także ozdrowieńcom, którzy zdecydowali się oddać swoją krew i osocze. Ozdrowieńcy mogą odliczyć 130 zł za każdy litr pobranej krwi oraz 200 zł za każdy litr osocza z wytworzonymi przeciwciałami. Jeszcze więcej mogą odliczyć dawcy, których osocze zostało podane podczas wykonywania zabiegów medycznych - 350 zł za litr krwi. Trzeba jednak zaznaczyć, że ulga dotyczy tylko honorowych dawców krwi, którzy przekazali ją nieodpłatnie.

Preferencyjna stawka podatku dla przedsiębiorstw

Niektóre przedsiębiorstwa będą mogły skorzystać z 5 proc. stawki podatkowej, pod warunkiem, że uzyskują dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w ramach prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i właśnie ta własność intelektualna została wykorzystana do walki z epidemią koronawirusa. Takie firmy będą miały także możliwość odliczenia tzw. koszty kwalifikowanych za 2002 r., związane z działalnością badawczo-rozwojową.

Ulga dla działalności gospodarczych

Ulga dla działalności gospodarczych daje możliwość odliczenia straty wstecznej, jednak podatnik chcący z niej skorzystać, musi wykazać, że w 2020 r. poniósł stratę z pozarolniczej działalności gospodarczej, a także że w 2020 r. jego łączne dochody były niższe niż łączne dochody uzyskane w poprzednim roku. Ulga obejmuje straty do 5 mln zł.

Tagi: Podatek PIT