BiznesINFO.pl
Pxhere CC0

Pxhere CC0

Wykroczenie skarbowe karane mandatem 14 tys. zł. Nowe prawo obowiązuje od niedawna

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Za wykroczenie skarbowe można od niedawna otrzymać bardzo wysoką karę. Z inicjatywy Ministerstwa Finansów maksymalna stawka została podniesiona do kwoty 14 tys. zł. Przedstawiciele resortu deklarują, że dzięki zmianom wzrośnie liczba spraw rozwiązanych w toku postępowań mandatowych, co odciąży polskie sądy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są nowe stawki mandatu za wykroczenie skarbowe

  • Komu grozi najwyższa kara

  • Jakie są inne nowe przepisy zainicjowane przez Ministerstwo Finansów

Wykroczenie skarbowe z surową karą. Nowe prawo już w mocy

Wykroczenie skarbowe znalazło się w centrum zainteresowania resortu finansów, który przygotował nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Nowe zasady obowiązują od 1 maja 2021 r. i stanowią poważne zagrożenie zarówno dla nieuczciwych przedsiębiorców, jak i zwykłych obywateli, którzy próbują omijać prawo.

Dotychczas za wykroczenie skarbowe groził mandat, którego maksymalna wysokość nie mogła przekraczać dwukrotności najniższego wynagrodzenia, czyli 5,6 tys. zł. Wraz z początkiem maja obowiązuje nowy, najwyższy próg.

Znowelizowany pakiet akcyzowy wskazuje, że maksymalna kara za wykroczenie skarbowe została podniesiona do 14 tys. zł, co stanowi pięciokrotność płacy minimalnej. Oznacza to podwyżkę stawki aż o 8,4 tys. zł.

Dlaczego resort zdecydował się na zmiany? Rządzący zastrzegają, że wyższe kary nie zostały wprowadzone po to, aby represjonować obywateli. Nowe przepisy mają na celu odciążenie sądów. Wyższe kary za wykroczenie skarbowe sprawią, że więcej spraw będzie rozpatrywanych w drodze postępowania mandatowego, a sądy nie będą musiały angażować się w ich rozwiązywanie. Procedowanie ma być zatem łatwiejsze i szybsze.

Mimo że resort wprowadził wyższy mandat to wykroczenie skarbowe może być przedmiotem zainteresowania organów sądowniczych. Na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwo Finansów tłumaczy, że jeżeli sprawca przewinienia nie wyrazi zgody na mandat to sprawa trafia do sądu. W niektórych sytuacjach odciążenie sądów będzie zatem niemożliwe.

Komu grozi wysoka kara za wykroczenie skarbowe?

Podwyżka sankcji karnych za wykroczenie skarbowe nie wpływa na wysokość mandatów za drobne przewinienia względem skarbówki. Przed najwyższą stawką uchroni się zatem np. obywatel, który nie przekazał w terminie deklaracji PIT. W takim przypadku mandat będzie niższy - stawki zaczynają się od 280 zł.

Wyższe kary są przewidziane tylko dla sprawców najcięższych wykroczeń. Od 1 maja 2021 r. kara rzędu 14 tys. zł grozi handlarzom, którzy zajmują się sprzedażą nielegalnych wyrobów akcyzowych.

Na dotkliwy mandat powinni przygotować się również przemytnicy gotówki. Jeżeli przez granice Unii Europejskiej przewożą równowartość 10 tys. euro i nie zgłoszą tego czynu do odpowiedniej instytucji to ich działanie jest traktowane jako wykroczenie skarbowe obciążone najwyższą stawką karną.

Nowy pakiet akcyzowy to także nowe obowiązki

Wyższe kary za wykroczenie skarbowe to jedynie fragment nowego pakietu akcyzowego. Portal gazeta.pl donosi, że regulacja wprowadza również obowiązek przedkładania elektronicznych deklaracji akcyzowych. Dzięki temu urząd skarbowy będzie mógł szybciej przeanalizować dokumenty i wykryć ewentualnie niedopatrzenia, czy wykroczenia.

W ocenie wiceszefa MF Jana Sarnowskiego na tym rozwiązaniu skorzystają także uczciwi przedsiębiorcy. Automatyzacja deklaracji sprawi, że oddziały urzędów skarbowych będą mogły szybciej wydawać decyzję, od których zależy sprawne prowadzenie działalności gospodarczej.

Celem nowelizacji jest również uszczelnienie systemu udzielania i wycofywania zezwoleń akcyzowych oraz pobierania akcyzy od paliw żeglugowych i opałowych, samochodów osobowych i alkoholu etylowego skażonego. Inicjatorzy zmian przekonują, że na zmianach skorzystają przedsiębiorcy działający zgodnie z prawem. Z kolei spółki z tzw. szarej strefy napotkają dużo większe trudności w kontynuowaniu swoich nielegalnych procederów.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >