BiznesINFO.pl
Marek Bazak/EAST NEWS

Marek Bazak/EAST NEWS

Abonament RTV. W przypadku braku wniesienia opłaty komornik może nawet zająć konto

22 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Abonament RTV musi płacić każdy, kto zarejestrował radio lub telewizor. Osoby uchylające się od płatności muszą przygotować się na dotkliwe konsekwencje finansowe, ponieważ do gry może wkroczyć nawet komornik. Już niebawem walka z osobami, które omijają zasady, będzie znacznie bardziej skuteczna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile trzeba płacić za abonament RTV

  • Kto jest zwolniony z opłaty

  • Jakie konsekwencje grożą osobom, które nie regulują należności

Abonament obowiązkowy, ale nie dla wszystkich

Abonament RTV to archaiczna opłata, do której zobowiązany jest każdy właściciel zarejestrowanego radia lub telewizora. W tym roku KRRiT zdecydowała się po raz pierwszy od 4 lat podnieść stawki.

Za miesiąc korzystania z radia trzeba zapłacić o 50 gr więcej (7,50 zł). Z kolei miesięczny abonament za telewizor lub pakiet radio + telewizor podrożał o 1,80 zł (24,50 zł). Abonament RTV należy uregulować do 25. dnia każdego miesiąca.

Osoby, które zdecydują się zapłacić z góry za dany okres mogą liczyć na 10 proc. zniżkę. W przypadku radia trzeba przekazać za dwa miesiące 14,60 zł, za trzy - 21,60 zł, za sześć - 42,80 zł, a za rok - 81 zł. Natomiast za odbiornik telewizyjny lub pakiet radio + telewizor właściciele są zmuszeni uiścić za dwa miesiące kwotę 47,50 zł, za trzy - 70,60 zł, za sześć - 139,70 zł, a za rok - 264,60 zł.

Jednak nie dla wszystkich abonament RTV jest obowiązkowy. Na zwolnienie z opłaty może liczyć kilka grup obywateli. Wśród nich znajdują się m.in. osoby powyżej 75. roku życia, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby z I grupą inwalidzką, osoby bezrobotne, niewidome czy niesłyszące.

Osoby, które są ustawowo zwolnione z obowiązku płacenia za abonament RTV muszą przedstawić w urzędzie Poczty Polskiej dokument potwierdzający przynależność do jednej z uprzywilejowanych grup. KRRiT wskazuje, że ulga zaczyna obowiązywać dopiero miesiąc po dopełnieniu formalności.

Po abonament może zgłosić się nawet komornik

Wszyscy pozostali powinni regulować płatność w terminie. W przeciwnym razie narażają się na karę rzędu trzydziestokrotności miesięcznego abonamentu. Od początku tego roku stawka karna wzrosła do 735 zł.

Portal bankier.pl donosi, że za egzekwowanie długu odpowiada Poczta Polska. Właściciel odbiornika, który otrzymał ponaglenie do płatności, ma 7 dni na zapłacenie za abonament RTV. Jeżeli nie wywiąże się z tego obowiązku to Poczta Polska przekazuje sprawę do Urzędu Skarbowego, a spotkania z przedstawicielami fiskusa nie należą do najprzyjemniejszych.

Nie inaczej jest w przypadku abonamentu RTV. Jeżeli skarbówka uzna, że obywatel naruszył zasady to komornik może zająć stosowną kwotę na jego rachunku bankowym. Przekonał się o tym jeden z czytelników Gazety Wyborczej, któremu potrącono 1723 zł.

Skarbówka szybciej upomni się o zaległości

Już 1 lipca skarbówka zyska dodatkowe uprawnienia, dzięki którym ściganie osób unikających płatności stanie się znacznie bardziej skuteczne. Tego dnia wchodzą bowiem w życie zapisy, zgodnie z którymi fiskus będzie mógł wysyłać wnioski do urzędów w sprawie tytułów wykonawczych i długów drogą elektroniczną.

Inicjator zmian w prawie - Ministerstwo Finansów, przekonuje, że dzięki temu wierzyciele będą mogli szybciej odzyskać swoją należność. W rezultacie wszczęcie egzekucji ulegnie przyspieszeniu, a z konta właściciela odbiornika bezzwłocznie znikną pieniądze za należny abonament RTV.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Biznes Info

Kopalnia Turów. Decyzja TSUE może doprowadzić do podwyżek cen prądu

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >