Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rekordowo mało kontroli w 2020 roku. Tylko 2,3 tys. interwencji fiskusa
Radosław Święcki
Radosław Święcki 20.02.2021 01:00

Rekordowo mało kontroli w 2020 roku. Tylko 2,3 tys. interwencji fiskusa

Kontrole skarbowe należały w zeszłym roku do rzadkości
BiznesInfo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W 2020 roku przeprowadzono najmniej w historii kontroli celno-skarbowych

  • Jaki był powód tego stanu rzeczy

  • Czego najczęściej dotyczyły wykryte nieprawidłowości

Kontrole należały do rzadkości

- Nie macie możliwości pracy zdalnej? – zapytałem niedawno inspektora Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego. - A skąd. Nawet wiosną, jak wszystko pozamykali musieliśmy normalnie na miejscu pracować – odpowiedział inspektor.  

Choć jak twierdził inspektor, w trakcie pandemii Urząd Celno-Skarbowy pracował jak zwykle, to liczba przeprowadzonych kontroli była dużo mniejsza, niż normalnie by to miało miejsce. Potwierdzają to dane jakie uzyskał od Ministerstwa Finansów „Puls Biznesu”. Okazuje się, że w 2020 roku odbyło się ich tylko 2,3 tys., najmniej w historii fiskusa i aż o 76,5 proc. mniej niż w 2016 roku. Jak podaje gazeta, w ostatnich latach standardem było ok. 10 tys. kontroli w ciągu roku.

Mniej kontroli, to jednocześnie mniejsza suma wykrytych uszczupleń podatkowych. Z danych przedstawionych przez gazetę dowiadujemy się, że łączna wartość podatkowych nieprawidłowości w ubiegłym roku wyniosła 7,2 mld zł, aż o 66,6 proc. mniej niż pięć lat temu.

Najwięcej wałków na VAT

Najwięcej nieprawidłowości na poziomie 5 mld zł odnotowano w zakresie podatku VAT (rok wcześniej było to 7,5 mld zł). W dalszej kolejności dotyczyły one podatku CIT (1,2 mld zł), akcyzy (640 mln zł) oraz PIT (325 mln zł).

„Puls Biznesu” zwraca uwagę, że w porównaniu z wysokością ustaleń stosunkowo niewielka kwota wpływa do budżetu państwa. W zeszłym roku było to 1,3 mld zł, podczas gdy w 2019 roku 1,5 mld zł. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ przedsiębiorcy często odwołują się do sądu, dzięki czemu często udaje im się wywalczyć uniknięcie dopłaty bądź jej zmniejszenie.

W ubiegłym roku zmniejszyła się również średnia wartość wykrytych uszczupleń przypadających na jedną kontrolę. Wyniosła ona 3,1 mln zł, zaś rok wcześniej było to 3,7 mln zł, tyle samo co w 2018 roku. Podobnie jak w latach wcześniejszych 0,5 mld zł podatnicy wpłacili na skutek dobrowolnych korekt deklaracji podatkowych.

Skąd spadek kontroli celno-skarbowych?

Stosunkowo niska liczba przeprowadzonych kontroli celno-skarbowych w 2020 roku to, jak wspomniano, przede wszystkim efekt pandemii. Potwierdza to w komentarzu dla „Pulsu Biznesu” biuro prasowe Ministerstwa Finansów, zaznaczając jednak, że mimo obecnej sytuacji w kraju Krajowa Administracja Skarbowa „systematycznie wykonywała zadania kontrolne”.

Resort podkreśla jednak, że spadek kontroli nie jest problemem, gdyż utrzymuje się wysoka skuteczność działań. W zeszłym roku miała ona wynieść 87,25 proc. i jest to wzrost o 6,2 pkt proc. względem 2019 roku.

 - Działania KAS skoncentrowane są przede wszystkim na kontrolach z wysokim prawdopodobieństwem wystąpienia nieprawidłowości na dużą skalę, na formach działalności zwiększających ryzyko niepłacenia podatków lub uzyskiwania nieuprawnionych zwrotów VAT. Wzrasta skuteczność prowadzonych kontroli oraz ich wymiar finansowy – podkreśla w komentarzu dla gazety biuro prasowe Ministerstwa Finansów.

- KAS stawia na trafne typowanie podatników, którzy są poddawani weryfikacji. W stosunku do uczciwych podatników prowadzone są działania informacyjne. Wzrost efektywności działań analityczno-informatycznych i kontrolnych oraz automatyzacja wykrywania niezgodności w rozliczeniach przełożyły się na uszczelnienie systemu podatkowego – dodaje resort.

Jak wspomniano wykryte nieprawidłowości najczęściej dotyczyły podatku VAT. Miały one związek z posługiwaniem się fikcyjnymi fakturami w celu wyłudzenia zwrotu podatku, do czego dochodziło najczęściej w takich branżach jak m.in. budownictwo, elektronika, motoryzacja, czy paliwa.