Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Zbliża się czas rozliczania PIT-u. Oto najnowsze ulgi podatkowe
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 14.12.2023 13:54

Zbliża się czas rozliczania PIT-u. Oto najnowsze ulgi podatkowe

pit-formularz-dokumenty-rozliczenie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już za dwa miesiące, 15 lutego, rozliczenia podatkowe pojawią się na platformie "Twój e-PIT". Dla wielu osób proces składania zeznania rocznego bywa długi i stresujący, tymczasem dziś coraz częściej odbywa się on w dużej mierze automatycznie. To jednak od podatników zależy, jakie ulgi zostaną zastosowane przy rozliczeniu PIT. Trochę ich jest, dlatego “Gazeta Pomorska” przybliża te najnowsze, wprowadzone w ciągu ostatnich lat.

Po co nam ulgi podatkowe i jakie wyróżniamy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych jest jednym z najważniejszych zobowiązań regulowanych przez każdego, kto osiąga dochody podlegające opodatkowaniu. Ulga podatkowa pozwala natomiast zmniejszyć należność, którą mamy zapłacić urzędowi skarbowemu. Doradca podatkowy Jacek Dziuba wyjaśniał na łamach naszego serwisu, że w przypadku podatku dochodowego od osób fizycznych ulgi dzielimy na te odliczane od podatku i na te odliczane od dochodu.

W pierwszej grupie są: najpopularniejsza wśród Polaków ulga prorodzinna, ulga z tytułu składek zdrowotnych oraz ulga na powrót zza granicy. Z kolei jako ulgi od dochodu klasyfikujemy m.in. ulgę B+R, na robotyzację, internet czy na badanie i rozwój.

Można dostać 2 tys. zł specjalnej renty. Jakie warunki należy spełnić? Przekazali kluczowe informacje o nowym świadczeniu. Od 1 stycznia nawet 3495 zł miesięcznie

Oto najnowsze ulgi podatkowe. Część I

Od początku 2022 roku osoby, które osiągnęły już powszechny wiek emerytalny, ale wciąż pozostają aktywne zawodowe, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów. Obejmuje ona przychód uzyskany od stycznia do grudnia danego roku maksymalnie do kwoty 85 528 zł. O takim samym limicie kwotowym i zwolnieniu od podatku mówimy w przypadku rodzin wielodzietnych 4+.

Nie wszyscy mogli jeszcze usłyszeć o uldze na powrót – po raz pierwszy można było z niej skorzystać, składając zeznanie podatkowe za 2022 rok. Jest to rozwiązanie przewidziane dla podatników, którzy przez minimum 3 lata mieszkali i pracowali za granicą, a miejsce zamieszkania przenieśli na terytorium Polski. Takie osoby zyskują prawo do nieopodatkowania kwoty 85 528 zł w danym roku podatkowym.

Z kolei osoby, które poniosły wydatki w związku z nabyciem terminala płatniczego lub w wyniku obsługi transakcji płatniczych przy użyciu terminala, mają prawo skorzystać ze specjalnej ulgi. Limit odliczenia wynosi od 1 tys. do 2,5 tys. zł w danym roku podatkowym. W przypadku podatnika bezgotówkowego obowiązują szczególne preferencje – więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie podatki.gov.pl.

Najnowsze ulgi podatkowe. Część II

Chcąc zachęcić przedsiębiorców do współpracy z instytucjami kultury czy klubami sportowymi, rząd wprowadził tzw. ulgę sponsoringową, czyli dał możliwość dodatkowego odliczenia kosztów poniesionych na działalność sportową i kulturalną. Obowiązuje to od 1 stycznia 2022 roku. Poza tym mamy jeszcze ulgę na prototyp, przysługują ze względu na wydatki poniesione na etapie testowania wynalazku, przed rozpoczęciem produkcji na masową skalę. “Dzięki uldze rozliczysz w podatku dochodowym 130% poniesionych kosztów, czyli 100% jako koszt uzyskania przychodów, 30% jako odliczenie w ramach ulgi” – czytamy na stronie podatki.gov.pl.

Wspomnieć należy jeszcze o uldze na zabytki skierowanej do właścicieli i współwłaścicieli zabytku nieruchomego. Polega ona odliczeniu od podstawy opodatkowania 50% kwoty poniesionych wydatków na wpłaty na fundusz remontowy, prace konserwatorskie, restauratorskie itp. oraz poniesionego wydatku na nabycie zabytku wpisanego do rejestru zabytków (pod pewnymi warunkami).

Teraz ostatnia kwestia. Kilka miesięcy temu zaszła zmiana w kwestii ulgi na związki zawodowe. Specjalistyczny serwis prawo.pl donosi, że od 2024 roku członkowie związków zawodowych zyskają prawo do odliczenia od swojego rocznego dochodu aż 840 zł zapłaconych składek (do tej pory było to 500 zł).