Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse Podatki

Finanse Podatki

długopis kalkulator
23.01.2024 11:57 Ulgi podatkowe dla przedsiębiorcy - wsparcie państwa w prowadzeniu biznesu

Prowadzenie i rozwój firmy wiąże się z wieloma opłatami. Na co dzień mamy do czynienia z podatkiem VAT. Poza nim trzeba też płacić roczny podatek dochodowy. Jego wysokość wyliczana jest na podstawie dochodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym. W 2024 rozliczać będziemy zyski z roku 2023. Przy wyliczaniu tego podatku brane są też pod uwagę wydatki. Przedsiębiorcom, którzy inwestowali w rozwój, przysługują liczne ulgi podatkowe. W tym artykule omówimy te, które obowiązywać będą przy najbliższym rozliczeniu i sprawdzimy warunki ich przyznawania. Sprawdzimy, jak minimalizować straty podatkowe. Zapraszamy do czytania!

Rozliczenie podatku
22.01.2024 11:59 O tej uldze niemal nikt nie pamięta. Te zakupy możesz odliczyć od podatku

Okres rozliczeń z fiskusem rusza już za ponad dwa tygodnie. Wiele osób wciąż poszukuje ulg podatkowych, które mogłyby obniżyć wysokość daniny do zapłaty. Okazuje się, że są bardzo korzystne metody, które jednocześnie są znane niewielkiemu gronu osób.

Rozliczenie podatkowe
16.01.2024 13:09 Ulga dla właścicieli domów, można odliczyć nawet 53 tys. zł. Komu się należy?

Tuż przed startem sezonu rozliczeń z fiskusem, wiele osób poszukuje możliwości obniżenia kwoty podatku do zapłaty. W bardzo komfortowej sytuacji są jednak osoby, które modernizowały dom - wszystko dzięki jednej z dostępnych ulg podatkowych.

donald-tusk-polityk-I-posiedzenie-rzadu
19.12.2023 23:11 Rząd zdecydował. Jest projekt budżetu na 2024 rok

W zeszłym tygodniu odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu Donalda Tuska, a we wtorek 19 grudnia – jego pierwsze formalne posiedzenie. Najważniejszą kwestią był projekt przyszłorocznego budżetu państwa. Szef rządu złożył ważne obietnice w tej kwestii – informuje money.pl.

pieniadze-gotowka-kalendarz
16.12.2023 11:36 W ten sposób zaoszczędzisz kilka tysięcy złotych. Zostały ostatnie dni, mało kto o tym wie

Do momentu, w którym rozliczenia podatkowe pojawią się na platformie "Twój e-PIT", zostały zaledwie dwa miesiące. Wielu Polaków już teraz przeszukuje internet w celu znalezienia informacji na temat sposobów, by jak najbardziej obniżyć swój podatek. Jednym z takich “trików”, jak określa to portal Business Insider, jest ulga na IKZE, która pozwala zaoszczędzić nawet 4 tys. zł. W jaki sposób?

pieniądze
15.12.2023 16:26 Nawet 8500 zł kary. Od stycznia skokowy wzrost podatków, opłat i sankcji

Nowy rok, jak zawsze, przyniesie wiele zmian i to nie tylko w kalendarzu. Polacy muszą przygotować się również na wzrost niektórych opłat, kar i podatków, jak np. podatek od psa. Warto być na bieżąco, bo w pewnych przypadkach niewiedza może wyjątkowo słono kosztować. O czym na pewno warto pamiętać? Wyjaśniamy krok po kroku.

pit-formularz-dokumenty-rozliczenie
14.12.2023 13:54 Zbliża się czas rozliczania PIT-u. Oto najnowsze ulgi podatkowe

Już za dwa miesiące, 15 lutego, rozliczenia podatkowe pojawią się na platformie "Twój e-PIT". Dla wielu osób proces składania zeznania rocznego bywa długi i stresujący, tymczasem dziś coraz częściej odbywa się on w dużej mierze automatycznie. To jednak od podatników zależy, jakie ulgi zostaną zastosowane przy rozliczeniu PIT. Trochę ich jest, dlatego “Gazeta Pomorska” przybliża te najnowsze, wprowadzone w ciągu ostatnich lat.

pieniadze-gotowka-rodzice
07.12.2023 21:11 Ważne wieści dla wielu rodziców. Jest decyzja, chodzi o ulgę na dziecko

Do tej pory było tak, że rodzice mogli rozliczać się podatkowo wspólnie z dziećmi, jednak w większości z przywileju tego korzystali ci, którzy na co dzień sami się nimi zajmowali. Teraz jednak fiskus zaczął odmawiać korzyści podatkowych rozwodnikom dzielącym się wychowaniem wspólnego potomstwa. O ważnym wyroku w tej sprawie informuje “Rzeczpospolita”.

pieniądze-gotówka-portfel-podatek
03.12.2023 12:50 Kwota wolna od podatku Belki w wys. 100 tys. zł? Ekspert nie ma wątpliwości, nowy rząd powinien działać szybko

Od 20 lat w Polsce obowiązuje podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. Obejmuje on zyski od lokat i depozytów. W ubiegłym roku wpływy do budżetu państwa z tego tytułu wyniosły 5,75 mld z. Koalicja Obywatelska obiecywała przed wyborami, że wprowadzi kwotę wolną od podatku Belki w wysokości 100 tys. zł. Jeśli faktycznie dojdzie do władzy, a wiele wskazuje na to, że będzie ją sprawować razem z Lewicą i Trzecią Drogą, to zdaniem Piotra Juszczyka, Głównego Doradcy Podatkowego w firmie inFakt, polityczna zapowiedź powinna jak najszybciej zostać wcielona w życie.

emerytki-spacer-wdowy
23.11.2023 09:16 Nawet 7600 zł specjalnej emerytury. Chcą wprowadzić nowe świadczenie

W Polsce mieszka ok. 10 mln seniorów. Dominują wśród nich kobiety, często wdowy. “Polityka” donosi, że jest już ich 3,5 mln, siedem razy więcej niż wdowców. Nieraz owdowiałym seniorom ciężko jest związać z końcem, dlatego zapowiedzi finansowych zapomóg dla tej grupy społecznej regularnie padają z ust polityków różnych partii. Specjalistyczny portal infor.pl donosi, że ustawa o rentach wdowich ma być jedną z pierwszych, którą uchwali nowy Sejm. Niemalże od razu skorzystać na tym rozwiązaniu miałoby nawet 1,5 mln seniorów.

podatek-rachunki-oplaty-czlowiek
04.11.2023 09:14 Ważny podatek wzrośnie o ponad 20 proc. Skutki odczujemy na zakupach

W przyszłym roku maksymalne stawki podatku od nieruchomości, ciężarówek i autobusów oraz opłat lokalnych wzrosną o rekordowe 15 proc. – zgodnie ze wskaźnikiem inflacji z pierwszego półrocza 2023 roku. O tym, jak w praktyce odczujemy tę podwyżkę, zadecydują radni – mogą oni bowiem uchwalić niższe stawki. Poza tym wiemy, że podatek rolny wzrośnie o ponad 21 proc. i choć płacą go gospodarze, to jego skutki mogą dotknąć wszystkich Polacy. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

pieniadze-gotowka-kalendarz
27.10.2023 19:53 Chcą podnieść kwotę wolną od podatku do 60 tys. zł. Kto najbardziej na tym zyska?

Od stycznia zeszłego roku kwota wolna od podatku wynosi nie 8, a 30 tys. zł rocznie. W efekcie ktoś, kto osiąga miesięczny dochód w wys. do 2,5 tys. zł brutto, nie musi płacić podatku dochodowego. Wśród licznych obietnic wyborczych pojawiła się propozycja podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Dziennik Gazeta Prawna wyjaśnia, kto najwięcej zyska, jeśli ten scenariusz faktycznie wejdzie w życie.

osiedle-blok-mieszkania
27.10.2023 15:46 Kolejne miasto w Polsce wprowadza podatek od balkonu. Nawet 180 zł rocznie

Podatek jest publicznoprawnym, nieodpłatnym, przymusowym i bezzwrotnym świadczeniem na rzecz państwa. W naszym systemie wyróżniamy kilkanaście rodzajów podatków, które dzielą się na bezpośrednie i pośrednie. Nietrudno się domyślić, że kwestia ściągania danin z obywateli wielokrotnie wywołuje w społeczeństwie i w mediach burzliwe dyskusje. Tym razem na tapet wzięto podatek od balkonu, który wprowadzono w kolejnym polskim mieście – donosi portal Super Biznes.

Pieniądze wyjmowane z portfela
02.10.2023 12:19 Nadchodzi kolejny podatek. Będzie go płacić większość Polaków

Nie ma dobrych wiadomości dla sporej grupy Polaków. Już niebawem w gronie obowiązkowych podatków pojawi się kolejna danina - a wszystko przez wymagania postawione przed Polską. Jedynym plusem jest fakt, iż będzie ona uiszczana jeden raz - ale tylko do 2026 roku.

dokument-pieniadze-okulary-stol-kalkulator
20.09.2023 10:04 Ulgi podatkowe bez tajemnic. Ile i jak możemy zaoszczędzić na podatkach?

​​Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki – tak pisał przeszło 200 lat temu Benjamin Franklin. Jego stwierdzenie ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, ale pewne jest to, że podatki i kwestie z nimi związane nieraz są nam w stanie sprawić wiele kłopotów. O najpopularniejszych ulgach podatkowych, o tym, ile możemy na nich zaoszczędzić i czy musimy kolekcjonować dokumenty, które potwierdzają nasze prawo do skorzystania z ulgi, porozmawiałam z doradcą podatkowym Jackiem Dziubą – ekspertem w zakresie zarządzania finansami oraz prawa podatkowego i finansowego.

Tim Cook podczas przemowy
12.09.2023 20:59 Czy bogate korporacje powinny płacić wyższe podatki?

Pojęcie opodatkowania korporacji stało się w ostatnich latach przedmiotem gorących debat i dyskusji na całym świecie. Czy korporacje powinny płacić wyższe podatki niż obecnie? To pytanie wymaga dokładnego zastanowienia się nad wieloma aspektami, takimi jak sprawiedliwość podatkowa, konkurencyjność rynkowa, rola korporacji w społeczeństwie czy długoterminowe cele gospodarcze państw i świata.

pieniadze_stol_kalendarz_banknoty
11.09.2023 10:02 Fiskus zmienił stanowisko w sprawie słynnej ulgi. Wielu Polaków może stracić możliwość odliczenia

Ulgi oraz odliczenia od podatku pozwalają zaoszczędzić nieraz pokaźne sumy pieniędzy. Tak jest w przypadku ulgi termomodernizacyjnej, z której mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, a która pozwala odliczyć od dochodu – na osobę – nawet 53 tys. zł. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że fiskus zmienił zdanie w sprawie tej ulgi o 180 stopni, wskutek czego wiele osób może stracić możliwość odliczenia w PIT wydatków na ocieplenie domu czy podobną inwestycję.

dług
06.09.2023 18:42 Podatnicy są winni fiskusowi ogromną sumę. Zaległości podatkowe będą rosły

Podatnicy wciąż są winni fiskusowi ogromną kwotę. Według danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, należności do zapłaty z tytułu podatków na koniec czerwca br. wyniosły 121,382 mld zł. To tylko o 0,9% mniej niż w analogicznym okresie 2022 r. 

pieniądze-kalendarz-pieniądze
18.07.2023 08:42 Podwyżka tego podatku obejmie wielu Polaków. Od stycznia rekordowe stawki

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że podatki lokalne mają wzrosnąć w 2024 roku o 15 proc. – takiego wzrostu stawek maksymalnych nie było od 25 lat. Jest to bezpośrednio związane z wysokością wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który w pierwszym półroczu br. wyniósł 115,0. Do podatków lokalnych zalicza się podatek od nieruchomości.

Skarbonka na monetach i banknotach
04.07.2023 14:22 Skarbówka będzie do ciebie dzwonić. Powodem PIT

Każdy, kto skorzystał w zeznaniu podatkowym z ulgi, powinien spodziewać się telefonu ze skarbówki. Jak bowiem informuje Ministerstwo Finansów, będzie przeprowadzana weryfikacja prawidłowego korzystania z ulg podatkowych.

Podatek PIT
11.05.2023 16:21 Koniec zagrożenia epidemicznego. Wracają stare zasady podatkowe

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego nie oznacza wyłącznie zakończenia wątpliwej przygody z koronawirusem. Wrócą bowiem zasady podatkowe, które zostały zamrożone trzy lata temu.

pieniądze-portfel
21.04.2023 08:44 Od 1 lipca nowe kwoty wolne od podatków i darowizn. Oto co trzeba wiedzieć

Od 1 lipca br. znacząco wzrosną kwoty darowizn i spadków wolne od podatku. Tego samego dnia, w wyniku zamieszania legislacyjnego, nowe regulacje dotyczące darowizn od wielu osób zostaną zastąpione kolejnymi przepisami, które znoszą limit podatkowy dla zbiórek. Jakich zatem kwot możemy się ostatecznie spodziewać?

pieniądze
17.04.2023 19:34 Spory prezent od skarbówki. Bardzo dużo osób dostanie 1112,04 zł zwrotu

Na złożenie deklaracji podatkowych zostało już niewiele czasu. Wiele osób próbuje obniżyć kwotę podatku do zapłacenia lub zwiększyć jego zwrot. Jednym z takich sposobów jest tzw. ulga na dziecko.

Kury
12.04.2023 22:08 Podatek od kur. Przekroczysz próg, będziesz płacić krocie, nawet w mieście

Legislacja dotycząca podatku gruntowego od podatków z hodowli drobiu nie zna rozróżnienia na miasto i wieś. Płacić muszą wszyscy posiadacze hodowli po przekroczeniu konkretnej ilości posiadanych zwierząt.

Pieniądze
12.04.2023 21:30 Rozliczasz PIT-36, musisz uważać. Jeden błąd i stracisz ważny przywilej

Na złożenie deklaracji podatkowych zostały ponad dwa tygodnie. Przedsiębiorcy w swojej deklaracji mogą zmienić formę opodatkowania z mocą wsteczną. Jednakże wystarczy jeden błąd, aby urząd skarbowy zakwestionował rozliczenie, a przywilej przepadł.

Pieniądze na stole
12.04.2023 16:17 Głosowanie nad podatkiem od zrzutek. Powrót do status quo pod znakiem zapytania

Dzisiaj rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, na którym ma dojść do głosowania w sprawie podatku od zrzutek w ramach ustawy deregulacyjnej. Jak wynika ze słów szefa portalu zrzutka.pl, w obecnej sytuacji nie do końca można być spokojnym co do wycofania daniny.

pieniądze na stole
11.04.2023 21:40 Rekordowe kwoty zwrotów podatku. Powodem system fiskalny

Składanie deklaracji podatkowych jak co roku potrafi zdenerwować niektórych podatników. W tym roku jednak jest inaczej - wielu z nich jest zaskoczonych kwotami, jakie fiskus ma im zwrócić.

Gotówka na stole
04.04.2023 16:28 Korzystasz z ulgi na dziecko, uważaj na dochód. Trzy ważne przypadki

Jak wynika z danych, najczęściej stosowaną ulgą podatkową w Polsce jest ulga na dziecko. Aby jednak móc ją zastosować, wymagane jest spełnienie kilku warunków.