Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Andrzej Duda zdecydował ws. podatku. Ważny termin przesunięty
Michał Górecki
Michał Górecki 07.06.2024 13:46

Andrzej Duda zdecydował ws. podatku. Ważny termin przesunięty

Andrzej Duda
Fot. Andrzej Duda/Flickr

Nie od lipca 2024, a lutego 2026 r. wejdą w życie przepisy dotyczące obowiązku wystawiania faktur przy użyciu KSeF - zdecydował Andrzej Duda podpisując ustawę przygotowaną przez rząd. “Data 1 lipca br. jest niemożliwa do zrealizowania” - przekonywał niedawno wiceminister finansów Jarosław Neneman. Duda wyraźnie podzielił opinię.

Obowiązek fakturowania KSeF odsunięty. Andrzej Duda podpisał ustawę rządu

Obligatoryjne fakturowanie KSeF (Krajowy System E-Faktur) ma uszczelnić system podatkowy. Jego odroczenie z 1 lipca 2024 r. na 1 lutego 2026 r. postulował minister finansów Andrzej Domański. Andrzej Duda w piątek 7 czerwca poinformował o podpisaniu projektu rządu w tej sprawie. Projekt zakłada dwuterminowość: dla firm o przychodach ponad 200 mln zł KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r., dla pozostałych - od 1 kwietnia tego samego roku.

Zobacz też: Szymon Ciupa: "Tę bombę trzeba rozbroić". Kadencja powinna się zacząć od kontrowersji

Glapiński na ustach analityków bankowych. "Miesiąc byśmy myśleli, i nie wymyślili"

Andrzej Duda podpisał nowelizację rządu. Rewolucja w VAT odsunięta

O tym, że obowiązkowe e-fakturowanie nie jest możliwe od 1 lipca, raportował audyt Ministerstwa Finansów, o którym mówił minister Domański. Wdrożenie go bez wcześniejszych przygotowań infrastruktury mogłoby doprowadzić do “paraliżu gospodarki”. Stąd projekt ustawy przedłużający czas wprowadzenia obowiązku. To jeden z etapów, kolejny, zapowiedziany przez resort finansów, zakłada szkolenia i pomoc w dostosowaniu się do wymogów dla przedsiębiorców.

KSeF. Co to jest?

Krajowy System e-Faktur (w skrócie: KSeF) jest systemem teleinformatycznym, który służy do wystawiania, otrzymywania i przechowywania faktur ustrukturyzowanych (czyli e-faktur, faktur elektronicznych). W praktyce, jak mówią eksperci z Comarch, firmy zajmującej się oprogramowaniem, każda e-faktura wystawiana przez przedsiębiorcę będzie trafiała do odbiorcy poprzez KSeF. Obecnie większość polskich przedsiębiorstw nadal korzysta z… papieru lub poczty elektronicznej do dystrybucji faktur. 

System ujednolica sposób rozliczania się pomiędzy przedsiębiorcami, usprawnia komunikację między podatnikami a administracją podatkową oraz zapobiega oszustwom podatkowym - czytamy.

Przepisy unijne

W tle pozostaje też unijna dyrektywa w sprawie e-fakturowania w zamówieniach publicznych. Kraje członkowskie muszą wprowadzić podobne regulacje, stąd też są już rozpatrywane w kilku z nich. Jak dotąd żaden kraj nie wprowadził jeszcze ścisłego obowiązku e-fakturowania.

Dobrowolne e-fakturowanie jest już możliwe

Przypomnijmy, że oddalenie terminu nie oznacza, że prywatne firmy nie mogą samodzielnie przechodzić na e-fakturowanie. Od 2005 r. w polskim prawie obowiązują regulacje w myśl których każda faktura elektroniczna stanowi prawny odpowiednik faktury papierowej. Mimo takiego rozwiązania ich popularność pozostawia wiele do życzenia. Tak w 2019 r. powstała wspólna baza fakturowa PEF - ale dla jednostek publicznych. KSeF to właśnie taki system, z tym że dla przedsiębiorstw prywatnych.