Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd zdecydował. Jest projekt budżetu na 2024 rok
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 19.12.2023 23:11

Rząd zdecydował. Jest projekt budżetu na 2024 rok

donald-tusk-polityk-I-posiedzenie-rzadu
Pawel Wodzynski/East News

W zeszłym tygodniu odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu Donalda Tuska, a we wtorek 19 grudnia – jego pierwsze formalne posiedzenie. Najważniejszą kwestią był projekt przyszłorocznego budżetu państwa. Szef rządu złożył ważne obietnice w tej kwestii – informuje money.pl.

Pierwsze posiedzenie nowego rządu. Kwestia priorytetowa, czyli budżet 2024

Na konferencji prasowej zorganizowanej po pierwszym posiedzeniu nowego rządu premier Donald Tusk zapewnił, że w przyszłym roku państwo podniesie wynagrodzenia nauczycieli o 30 proc. (ci początkowi dostaną nawet 33 proc. więcej). W budżecie na 2024 rok zaplanowano 2,3 mld zł na zrealizowanie tej obietnicy.

Zapewniliśmy finansowanie programu Aktywny Rodzic, który jest oficjalną nazwą tzw. babciowego. Zapewniliśmy też finansowanie na in vitro – przekazał Donald Tusk i potwierdził, że w przyszłym roku wyższe wynagrodzenia (o 20 proc.) otrzymają również pracownicy budżetówki.

Rząd zamierza przeznaczyć pieniądze też na dofinansowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży oraz wspomaganie rozwoju języka śląskiego, zwiększyć wydatki na leczenie najmłodszych oraz wyremontować akademiki studenckie. Pojawiła się też pozytywna uchwała dla kierowców: w przyszłym roku odcinek autostrady A1 Gdańsk–Toruń w dalszym ciągu będzie dostępny za darmo.

Kultowa marka otworzyła swój pierwszy sklep w Polsce. Wiemy gdzie dokładnie Wypłacą minimum 1269 zł, ale tylko po spełnieniu warunków. Decyzja już w 14 dni

Budżet państwa 2024. Ważna obietnica ws. programów socjalnych

Donald Tusk już w trakcie kampanii wyborczej zapewniał, że “Nic co dane, nie będzie zabrane”. Stanowisko to podtrzymał względem znanych nam świadczeń socjalnych i obiecał, że w przyszłorocznym budżecie znajdą się środki na wypłatę 800 plus, trzynastek i czternastek oraz na podwójną waloryzację rent i emerytur.

Budżet na 2024 rok. Jakie wydatki, jakie przychody?

Wydatki zaplanowane na rok 2024 to 866 mld zł, przychody 682 mld zł, co oznacza deficyt budżetowy na poziomie 184 mld zł – przekazał minister finansów Andrzej Domański.