Chociaż Intel znajduje się w największym kryzysie finansowym i wizerunkowym w historii, jego inwestycja w Polsce może ostatecznie dojść do skutku. Komisja Europejska dała inwestycji zielone światło, a minister cyfryzacji zapowiada, że prace ministerstwa na rzecz budowy zakładu pod Wrocławiem mają najwyższy priorytet.
Radosław Sikorski stał się celem rosyjskich pranksterów, którzy podszyli się pod Petra Poroszenkę. W opublikowanej rozmowie minister spraw zagranicznych Polski komentował wrażliwe kwestie dotyczące zaangażowania Polski w konflikt na Ukrainie. Czy to kolejny element kremlowskiej manipulacji?
Proces stanowienia prawa w krajach członkowskich Unii Europejskiej strukturą przypomina sztafetę: po ustanowieniu woli, Parlament Europejski publikuje rozporządzenie do zaimplementowania w poszczególnych krajach. Tak powstaje dyrektywa. Jej implementacja w Polsce przebiega na podstawie ustawy - nowej lub nowelizowanej - później do ustawy właściwy minister wydaje rozporządzenie. Na podstawie rozporządzenia działać, i wymagać, mogą poszczególne podmioty. Bywa, że w sztafecie zdarzają się dziury, niektóre kosztowne. Efektem jednej z nich są rachunki, które dostają obywatele w całej Polsce. I muszą je zapłacić.
We wtorek 10 września Rada Ministrów decydowała ws. projektu przewidującego drugą waloryzację w roku, obok tej "standardowej", przeprowadzanej zwyczajowo 1 marca. Opublikowano oficjalny komunikat po posiedzeniu: “Projekt spełnił oczekiwania członków rządu” - czytamy. Ale waloryzacji nie będzie.
W wykazie prac legislacyjnych rządu od dłuższego czasu spoczywa dokument, za który odpowiedzialne jest Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Resort opublikował projekt ustawy, która, wychodząc naprzeciw realizacji celów z Kamieni Milowych KPO, wprowadzi kilka kluczowych zmian na rynku pracy - dla cudzoziemców. Co do zasady ogranicza szarą strefę i nadaje cudzoziemcom nowy przywilej. Sprzeciw podnoszą firmy i ministerstwo rozwoju i technologii.
Co piąty poseł zarabia na najmie nieruchomości – tak wynika z danych opublikowanych przez portal Czarna Lista Najemców. Dane dotyczą 2023 roku i nie pozostawiają złudzeń – polscy politycy na nieruchomościach potrafią zbijać fortuny. Niekwestionowanym rekordzistą jest poseł PiS Andrzej Gut-Mostowy. Inni nawet się do niego nie zbliżyli.
Podczas gdy prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz projekt Kredytu 0 proc. stawia w okolicach centrum politycznej agendy, innego zdania jest współzarządca projektu Polski 2050 Szymon Hołownia i ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz (także członkini Polski 2050), ta ostatnia dryfując w kierunku postulatów prospołecznych, zamiast kapitałowych. Dyskusja wokół polityki mieszkaniowej poszerzyła wymiar, tym bardziej, w tym kontekście, interesująco wygląda bilans wpłat na konto struktur PSL.
W 2025 roku Andrzej Duda zakończy swoją drugą kadencję jako prezydent Polski. Zbliżając się do tego momentu, wiele osób zastanawia się, jaką emeryturę otrzyma po opuszczeniu Pałacu Prezydenckiego. Choć kwota ta może zaskakiwać, nie odzwierciedla ona przeciętnych emerytur w Polsce. Jakie dokładnie świadczenie czeka na prezydenta Dudę? Przeanalizujmy szczegóły.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega swoich klientów w związku ze zbliżającym się terminem otwarcia naboru wniosków w ramach nowego programu wsparcia. Urząd się zmienia, a razem z nim metody dostarczania tychże - pamiętaj o tych wskazówkach, bo ZUS nie powtórzy, a można stracić do 1500 zł. miesięcznie.
Michał Woś; poseł PiS, polityk Suwerennej Polski, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w którym miejsce zajmował obok Zbigniewa Ziobry, we wtorek 27 sierpnia udał się do Prokuratury Krajowej, by usłyszeć zarzuty ws. finansowania systemu Pegasus. Woś od dłuższego czasu konsekwentnie próbuje odwrócić uwagę od toczącego się w prokuraturze postępowania; niedawno “gratulował” prokuraturze dostarczenia wezwania, żeby później głosić dumnie, że… “nie będzie mdlał” - jak Roman Giertych. Po czym zrobił dokładnie to, co Giertych.
Spotkania odbywające się w ramach Campus Polska Przyszłości stały się areną dla kilku słów wiceministra infrastruktury Piotra Malepszaka. Wybrzmiały mocno, choć nie odniosły, najprawdopodobniej, zamierzonego przez podsekretarza stanu efektu. Wypowiedź o “hamowaniu” inwestycji jest szeroko komentowana - część jest zauważalnie oburzona.
Pierwsza polska fundacja z wpisanym w statusie celem wsparcia przedsiębiorczości kobiet i ich sukcesów w biznesie, przeprowadziła badania i sformułowania na ich podstawie wnioski: urlop macierzyński powinien zniknąć. Powstała petycja, a pod nią przeszło 1 tys. podpisów. Na inicjatywę reaguje teraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zarządzane przez ministrę z Lewicy, Agnieszkę Dziamianowicz-Bąk.
Ministerstwo Sprawiedliwości proceduje, by do polskiej legislacji wprowadzić możliwość rozwodu pozasądowego; rozmowy z przedstawicielami sektora prawnego trwają od stycznia br. W czerwcu wiadomo już było, że “na stole” jest kilka scenariuszy, co do zasady mają odciążyć sądy. Ale w bardzo precyzyjnie określonych okolicznościach.
Trybunał Julii Przyłębskiej ogłosił, że przepisy ustawy o Trybunale Stanu, które dotyczą odpowiedzialności konstytucyjnej prezesa NBP, są niezgodne z Konstytucją RP. To zamyka na razie dyskusję dotyczącą tego, czy prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński może zostać postawiony przed Trybunałem Stanu.
Skala doinwestowania klubów sportowych i związków z portfela Orlenu w 2023 r. przekroczyło bilans z roku poprzedniego o ponad 120 milionów złotych. Lista wspieranych przez paliwowego giganta podmiotów jest długa. Na co, za swojej prezesury, stawiał Daniel Obajtek?
Opłata za miejsce parkingowe w SPP - Strefach Płatnego Parkowania w Polsce oparta jest na jednej ustawie. Powstała w 1985 r., czyli jest starsza, niż nasza demokracja. Interpretacja zaledwie kilku słów przyczyniła się do szeregu wyroków i sporów prawnych. Tym razem, ziemia zatrzęsła się w Sopocie, ale wiele wskazuje na to, że ostateczny rozwód z ponad 39-letnią tradycją dotknie większych obszarów Polski.
Mija tydzień od ukraińskiej akcji zbrojnej w rosyjskim obwodzie kurskim. Żołnierze raportują prezydentowi Zełenskiemu o postępach, tymczasem rosjanie z południa Federacji, dla których wojna po 2 latach właśnie stała się realnym zagrożeniem, dostrzegają trzon kłopotów administracyjnych państwa rosyjskiego: kłamstwo. Z terenów opanowywanych przez żołnierzy Ukrainy nagrywają filmy, wytykając oszustwa własnej armii i generałom, ale zachowując - charakterystyczny dla tego narodu - odruch… wołania o pomoc do Wladimira Putina.
16 województw, 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu, 2477 gmin, w tym miejskie, miejsko-wiejskie i wiejskie. Tak na mapie administracyjnej wygląda Polska, ale dopiero od 1 stycznia 1999 r. Od roku 2000 do 2024 propozycji zmian tego modelu było wiele, do listy wnioskujących właśnie dopisał się… prezydent. Napisał list do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o przemeblowanie Polski.
Rada Ministrów po wtorkowym posiedzeniu rządu zdecydowała; w życie wejdzie ustawa regulująca prawo dotąd traktowane w kategorii nieformalnej tradycji, praktykowanej w Polsce od kilkudziesięciu lat. Dostaniesz na konto 6246,13 zł brutto przyznawane z urzędu, bez wniosku.
Na rynku ma zadebiutować niedługo produkt, którego pojawienie się już teraz z uwagą śledzone jest przez branżę i prawników, analizujących pod tym kątem artykuł 13 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Destylat, według nieoficjalnych dotąd doniesień, ma być pakowany w saszetki kojarzone powszechnie z musem owocowym.
“Słuchajcie, jest kilka osób, których nie ruszamy, tak? Ziobry nie ruszamy” - mówi w materiale, sugerującym nagranie z ukrytej kamery Krzysztof Stanowski, prezes zarządu Kanału Zero, opublikowanym przez Zbigniewa Stonogę w poniedziałkowy wieczór 5 sierpnia. “Wyciek” zatacza coraz szersze kręgi, Roman Giertych wymieniany przez Stanowskiego z imienia i nazwiska, odpowiada na mnożące się pytania o autentyczność nagrania i jego intencje: “jedno jest pewne”.
Służby aresztowały już ponad 400 osób zaangażowanych w, okrzyknięte największymi od 13 lat, zamieszki, które w minionym tygodniu przetoczyły się przez dwa kraje i kilkanaście miast. Ruchy utożsamiane ze skrajną prawicą podpaliły kraj po fałszywej informacji, jakoby za zabójstwem trojga dzieci stał muzułmański imigrant. Do wybuchu politycznej i narodowej agresji odniosła się już ambasada rosyjska i Taylor Swift, która niedawno wyprzedała trzydniowe koncerty w Polsce.
Rekordowe i zaskakujące dane o polskiej migracji ekonomicznej płyną z najnowszego raportu firmy z obszaru HR. Polacy zmienili zdanie po 4 latach, wykuwając przy tym nową mapę tendencji: południe zostanie, wschód wyjedzie. Obok, święcącego triumfy przełomu, także niezmienne stałe - jak kierunek wyjazdu.
Wydarzenia wokół PKP Cargo postępują w niesamowitym tempie; niedawno spółka wystawiła rachunek rządom Mateusza Morawieckiego, wprost wskazując na złe decyzje i prosząc nowego premiera o wypłacenie rekompensaty, wcześniej informując o koniecznym zwolnieniu ponad 4 tys. pracowników. W czwartek 25 lipca dowiadujemy się, że zwolnieni pracownicy spółki trafią “pod dach” innej - Pesa Bydgoszcz, także większościowo zarządzanej przez Skarb Państwa.
PKP Cargo dołączyło do spółek skarbu państwa, które nie mogą dźwignąć się po rządach Zjednoczonej Prawicy. Prezes Marcin Wojewódka od początku lipca relacjonuje stan i skalę prawnego i finansowego dołka, w jakim znalazła się spółka. Upadłości ma nie być, za to restrukturyzacja i naprawienie “chorej sytuacji”. We wtorek spółka wysłała list do premiera Donalda Tuska. Proszą o naprawienie błędów poprzedników.
Rząd opublikował w poniedziałek 22 lipca nowy projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Projekt implementuje dyrektywę Parlamentu Europejskiego i reguluje nowy model wyliczania pensji minimalnej w Polsce. Przy okazji powołuje do życia nowy typ przestępstwa i przypisuje mu konkretne sankcje. Zapis dotyczy wszystkich pracowników.
Rząd ostrzega Polaków; trwa kolejna fala ataków. Nasze portfele i dane mogą być zagrożone, ministerstwo klimatu i środowiska, na czele z Pualiną Henning-Kloską, przestrzega i zdradza pierwsze szczegóły. Sprawa została już zgłoszona do NASK, ABW i prokuratury. Trwa postępowanie.
Coraz bliżej wprowadzenia częściowego zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w Polsce. Projekt wprowadzający zakaz sprzedaży w godzinach nocnych już niedługo trafi do Sejmu, tymczasem najnowsze badanie opinii przeprowadzone przez CBOS zdaje się sugerować, że Polacy w większości zaakceptowali już taki rozwój wydarzeń. Duża część z nas opowiada się za wyprowadzeniem alkoholu ze stacji. Zbadano, jak taka akceptacja rozkłada się w poszczególnych elektoratach.