Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polityka

Polityka

Ustawa o prawie autorskim
12.06.2024 18:41 Prawo autorskie, za które zapłacimy wszyscy. Artyści mogą pozywać Skarb Państwa

W połowie maja br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy nowelizującej prawo autorskie. Zmiany, które proponuje, są przełomowe; zarówno dla twórców, jak największych platform internetowych i użytkowników końcowych - czyli nas wszystkich. “Polska jest zobowiązana do wdrożenia aż 47 dyrektyw” - relacjonuje dla BiznesINFO adwokat Przemysław Sobiesiak. “Przy czym termin implementacji ponad 20 z nich już upłynął” - dodaje. To jedno z największych opóźnień w UE.

SCT - Strefa Czystego Transportu
12.06.2024 15:02 Strefy czystego transportu w całej Polsce. "Okazało się, że krzywdzimy ludzi"

Pierwsza w Polsce strefa czystego transportu zacznie obowiązywać już 1 lipca br. w Warszawie. Poza stolicą etap konsultacji trwa w Krakowie i Wrocławiu, ale mniejsze miasta, choć mają obowiązek ich wprowadzenia, domagają się scentralizowania procesu i jasnych rozwiązań rządowych. “Żebyśmy wiedzieli, czy naprawdę idziemy w tę stronę wspólnie” - mówi wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur. 

Adam Glapiński
11.06.2024 15:06 Adam Glapiński założył własną telewizję. "Cuchnie stołkiem dla Kurskiego"

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński założył własną telewizję, a w każdym razie w całości kontrolowaną przez NBP. Obserwator Finansowy, dotąd analityczny serwis internetowy wydawany przez bank, właśnie stał się telewizją. Podczas pierwszej, sześciogodzinnej transmisji, nie zabrakło stałego, prawicowego komentariatu byłej TVP.

kredyt
10.06.2024 19:01 Masz kredyt? Fatalne prognozy analityków

Ku zaskoczeniu krajowego rynku, prezes NBP jeszcze bardziej wzmocnił jastrzębi przekaz - komentują analitycy banku Pekao. Wysokie stopy procentowe pozostaną z nami na dłużej, być może i do 2026 r. Odbije się to na kredytobiorcach, za to, być może, utrzyma inflację w akceptowalnej granicy.

pieniądze, emeryci
07.06.2024 11:09 Niektórym emerytom należy 64 075 zł wyrównania. ZUS wszystko wyliczył

Najnowszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. stwarza nowy problem resortowi finansów. Chodzi o emerytów, którzy, korzystając z obowiązującego przed laty prawa, przeszli na wcześniejszą emeryturę, nadal świadcząc pracę. Ich składka została zmniejszona, o czym, według TK, nie mieli prawa wiedzieć. Decyzja Trybunału Julii Przyłębskiej z Krystyną Pawłowicz u sterów, może kosztować rząd Donalda Tuska miliardy. Emeryci moga liczyć na duże pieniądze. ZUS wszystko wyliczył.

protest rolników
06.06.2024 17:38 Protesty rolników rujnują budżet, także każdego z nas. Wyceniono straty, ogromna skala

Protesty polskich rolników, motywowane m.in. wprowadzeniem założeń Zielonego Ładu, doprowadziły do strat liczonych w milionach złotych: Jeden dzień dla branży transportowej oszacowano na 175 milionów. W skali jednostkowej, jeden pojazd tracił 400 zł.

Izera
06.06.2024 16:17 Spektakularny krach w Izerze. Kariera prezesa Regulskiego trwała 16 dni

17 dni i koniec. Od 20 maja do 5 czerwca trwała kariera prezesa spółki ElectroMobility Poland Piotra Regulskiego, który przez 16 dni pilotował projekt polskiego samochodu elektrycznego Izera. Nowego prezesa na razie nie ma, jako pełniącego obowiązki spółka wskazała Pawła Ponetę.

Zbigniew Ziobro
02.06.2024 19:11 Majątek Zbigniewa Ziobro. Co posiada były minister? Zaskakujące oświadczenie

Były prokurator generalny, minister sprawiedliwości i lider Suwerennej Polski, Zbigniew Ziobro złożył oświadczenie majątkowe za 2023 r. Niektóre jego elementy są zaskakujące. Co zgromadził polityk?

Krzysztof Gawkowski/Ministerstwo Cyfryzacji
29.05.2024 11:52 Wicepremier Gawkowski zapowiada: "Pieniądze będą, to gwarancja od rządu"

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa wygłosił w środę 29 maja we Wrocławiu przemówienie, podnosząc “przesłanie polskiego rządu”. “Niech tu, we Wrocławiu, to wybrzmi. Pieniądze będą” - zapowiedział, odnosząc się do realizacji inwestycji z zakresu Smart City.

Executive Club Sp. z o.o.
27.05.2024 22:54 Nowa polityka kredytowa. Banki wezmą pod uwagę trzy czynniki środowiskowe

Biuro Informacji Kredytowej wnosi istotny wkład w transformację zrównoważonego rozwoju - przekonuje podczas jednej z debat konferencji “Sustainable Economy Summit” ekspert tegoż, dyrektor Rynku Instytucji Finansowych Andrzej Zduńczyk. Już wkrótce polityka kredytowa banków istotnie się zmieni, kontrahenci będą opiniowani m.in. pod kątem prowadzenia działalności w nurcie zrównoważonego rozwoju.

Gabriel Zucman
27.05.2024 16:46 Nowy, globalny superpodatek. Płacić mają tylko najbogatsi ludzie

Na superbogaczy tylko superpodatek. Najpotężniejsze gospodarki świata z grupy G20 już w czerwcu 2024 r. będą rozpatrywały wprowadzenie nowego “superpodatku”. Regulacja ma dotyczyć 3 tysięcy osób na całym świecie, rozwiązać problemy destrukcji klimatu i zniwelować ubóstwo.

pieniądze
26.05.2024 08:28 Rząd odsłania karty w sprawie pensji Polaków. Padła zaskakująca propozycja

Nowy sposób naliczania płacy minimalnej. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej szykuje zmiany w metodologii liczenia. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra resortu, zdradziła pierwsze szczegóły: nowa pensja minimalna stanowiłaby 60 proc. średniej płacy.

pieniądze, woda
24.05.2024 11:27 Rewolucja w opłatach za wodę. Polacy muszą się przygotować na nowe stawki

Coraz bliższe nowe ceny wody dla mieszkańców. Rząd, rękami podsekretarza stanu z Ministerstwa Infrastruktury, poddaje pod głosowanie projekt nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu w wodę. W samorządach ma wrócić sprawczość i władczość w zakresie regulowania cen wody. Wody Polskie zapewniają: nie będziemy się wtrącać. Choć mogłyby.

pieniądze
19.05.2024 22:03 Wielu Polaków dostaje pisma z żądaniem zwrotu pieniędzy. To nie oszustwo

Firmy, które w okresie pandemii COVID-19 skorzystały z państwowych subwencji, otrzymują pisma z żądaniem zwrotu pobranych środków. Rachunki opiewają na setki tysięcy, choć miały być bezzwrotne. Polski Fundusz Rozwoju tłumaczy decyzję wnioskami z akcji CBA.

Zbigniew Ziobro
18.05.2024 22:45 Zbigniew Ziobro wyjawił przykrą prawdę. "Nie dają mi dużych szans"

Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości w rządzie PiS, pojawił się w mediach po kolejnym dłuższym okresie przerwy. Niedługo wcześniej wyznał, że lekarze "nie dają mu dużych szans". Politycy Suwerennej Polski, formacji Ziobry, twierdzą, że jego stan się pogorszył. On sam apeluje do Polaków o badania profilaktyczne.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
17.05.2024 10:27 Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Dziemianowicz-Bąk podaje termin

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad rozwiązaniem zmniejszającym ustawowy wymiar pracy Polaków. Kiedy będziemy pracować krócej? “Być może nie w perspektywie miesiąca, być może nie roku, ale najbliższych kilku…”.

pies
14.05.2024 09:09 Nowy obowiązek dla właścicieli psów. Zmiany dotkną każdego

Polskiej legislacji, pod względem znakowania zwierząt, wymyka się sektor prywatny; indywidualnych właścicieli psów i kotów. Ustawy nakładają obowiązki wyłącznie na hodowców, ale ma się to zmienić. Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak potwierdza - trwają prekonsultacje nad nowym prawem, konsultowanym ze strukturami UE. Będzie obowiązek czipowania zwierząt domowych?

Pieniądze
13.05.2024 10:44 Emerytura wzrośnie nawet o 500 zł. Jest jeden, prosty warunek

Powszechna waloryzacja emerytur rozpocznie się już 1 czerwca br. Coroczna procedura ZUS-owska stwarza możliwość zwiększenia swojego świadczenia dożywotnio nawet o 500 zł. Warto zrozumieć ten mechanizm i zdecydować świadomie.

Wiceprezydent Rudy Śląskiej
10.05.2024 20:01 Inwestor zdecyduje o polityce miasta. Europejski Kongres Gospodarczy

Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego wykorzystał panel Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach do zaadresowania bardzo konkretnego postulatu wprost do reprezentanta departamentu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - Roberta Dzierzgwy. Dodatkowe uprawnienia dla sektora prywatnego rozwiążą problem planów przestrzennych?

Sesja mieszkaniowa: EEC 2024
08.05.2024 14:36 Mieszkanie prawem? Kontrowersyjna dyskusja na EEC 2024. Starcie deweloperów z naukowcami

Polski rynek mieszkaniowy jest na skali; odbija się od ściany po stronie prawej - głoszącej absolutną dominację wolnego rynku, i lewej - głoszącej społeczną funkcję mieszkania jako prawa każdego człowieka i konieczności rządowych dopłat do nieruchomości. Podczas sesji “polityka mieszkaniowa” starli się samorządowcy, naukowcy i deweloperzy.

paneliści EEC
07.05.2024 16:28 EEC 2024: Prezydent Sosnowca mocno o systemie ustalania cen wody

EEC 2024: samorządowy panel dyskusyjny podczas 16. Kongresu Gospodarczego reprezentowany przez sektor samorządowy, bankowy i polityczny, skupił się na nowelizacji systemu finansowego samorządu w Polsce. Oczekiwania wobec nowego rządu są ogromne: jak zwiększyć dochody, jak przemodelować system polityczny i jak skutecznie realizować środki z KPO? Arkadiusz Chęciński dla BiznesINFO komentuje projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę.

EEC
06.05.2024 12:47 Europejski Kongres Gospodarczy. Centrum Europy w Katowicach. Czym zaskoczy Von Der Leyen?

Europejski Kongres Gospodarczy wraca z 16. edycją corocznego wydarzenia, które na trzy dni w roku sytuuje Katowice w centrum Środkowej Europy. 7-9 maja to w katowickim MCK 170 debat, 1200 prelegentów, setki dziennikarzy, managerów i polityków najwyższego, międzynarodowego szczebla. I przede wszystkim; dyskusja, koncepcje i rozwiązania problemów, które już teraz Europa musi rozwiązać. W tym roku redakcja BiznesINFO będzie tego wszystkiego częścią.

Śmieciarka
03.05.2024 22:56 Awantura o śmieci w polskim mieście. Prezydent: mieszkańcy zapłacą 500 zł

W Nowym Sączu pobrzmiewa echo nierozstrzygniętego problemu śmieciowego. Urzędujący i wybrany w minionych wyborach samorządowych prezydent Ludomir Handzel przekonuje, że bez inwestycji rachunki mieszkańców drastycznie wzrosną, jednocześnie od postulatu realizacji ten inwestycji się dystansuje.

Małżeństwo
03.05.2024 18:16 "500+" dla małżeństw? Tyle miałoby wynieść jednorazowe świadczenie

Do struktur Senatu RP co jakiś czas powraca dokument sygnowany hasłem “500+ dla małżeństw”. Najczęściej jest dostarczany w ramach petycji indywidualnej: przez pojedynczych małżonków albo z inicjatywy obywatelskiej, a niedawno emerytowanego radcy prawnego Eugeniusza Szymali. W 2020 r. petycja, jak dotąd, dotarła najdalej, bo aż na prezydencki stół, ale wtedy Andrzej Duda nie poparł rozwiązania.

Bon energetyczny 2024
30.04.2024 19:47 Bon energetyczny. Nawet 1200 złotych, ale nie dla każdego

Bon energetyczny, czyli miękkie lądowanie po odmrożeniu cen energii. Bon energetyczny, postulowany i wprowadzany przez rząd, ma zapewnić możliwie najmniej dotkliwy dla klienta końcowego proces przechodzenia z zamrożonych cen energii do stawek rynkowych. Maciej Berek, członek Rady Ministrów, podał konkrety.

KPO Rewizja, Pełczyńska-Nałęcz
30.04.2024 17:41 Nagły zwrot akcji, chodzi o podatek od aut spalinowych. Zaskakująca zapowiedź

Rewizja KPO. Kluczowy zwrot akcji tuż przed majówką. Polski rząd przekazuje, że Rewizja KPO, zmiany w Krajowym Planie Odbudowy uchwalonym z Komisją Europejską przez poprzedni rząd, przeszła przez Radę Ministrów, a jej najbardziej kontrowersyjny zapis o usunięciu z planu podatku od samochodów spalinowych został zatwierdzony przez KE. Rewizja KPO przyjęta. Co to oznacza?

sklep
28.04.2024 13:33 Zakaz handlu w niedziele. Polacy zabrali głos

Niedziele handlowe, wprowadzone w 2018 r. przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, po 6 latach wciąż nie zostały przez rynek i opinię publiczną zaakceptowane. Wolne od handlu niedziele dzielą Polaków niemal na pół, a długi w sektorze handlu rosną.

Radosław Sikorski
28.04.2024 08:34 Oświadczenie majątkowe Radosława Sikorskiego. Znamy szczegóły

Oświadczenie majątkowe Radosława Sikorskiego. Minister Spraw Zagranicznych, podobnie jak pozostali ministrowie premiera Donalda Tuska, opublikował swoje oświadczenie majątkowe na stronach Rady Ministrów, aktualizowane do grudnia 2023 r. Co posiada, ile zarabia i w co inwestuje Radosław Sikorski?