Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polityka

Polityka

Poczta Polska
16.02.2024 14:13 Rewolucja w Poczcie Polskiej. Ogłoszono ważne zmiany w zarządzie

Wielkie trzęsienie ziemi we władzach Poczty Polskiej. Spodziewane od dłuższego czasu zmiany we władzach spółki w końcu się dokonały. Kto zastąpił dotychczasowego prezesa i czego można się spodziewać?

Sławomir Mentzen
12.02.2024 22:10 Na tym Sławomir Mentzen zarabia bajońskie sumy. Kwota powala

Ujawniono przychód kancelarii Sławomira Mentzena, a kwota naprawdę robi wrażenie. W 2023 firma zarobiła powalającą sumę. Sprawę skomentował sam lider Konfederacji.

rodzina 800+ logo
23.01.2024 16:43 Koniec 800 plus dla niektórych? We wrześniu rewolucyjne zmiany

We wrześniu 2024 roku należy spodziewać się prawdziwej rewolucji w świadczeniu 800 plus. Jak się okazuje, to właśnie wtedy mają zostać zatrzymane jego wypłaty na rzecz uchodźców z Ukrainy. Rząd zamierza zaoferować zamiast niego nowe zasady wsparcia. 

donald-tusk-polityk-I-posiedzenie-rzadu
19.12.2023 23:11 Rząd zdecydował. Jest projekt budżetu na 2024 rok

W zeszłym tygodniu odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu Donalda Tuska, a we wtorek 19 grudnia – jego pierwsze formalne posiedzenie. Najważniejszą kwestią był projekt przyszłorocznego budżetu państwa. Szef rządu złożył ważne obietnice w tej kwestii – informuje money.pl.

emeryci-seniorzy-spacer
17.12.2023 10:00 Jakie zmiany w emeryturach czekają Polaków? Ekspert nie ma wątpliwości, wskazuje na to wprost

Kilka dni temu w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. Z początkiem tygodnia Mateusz Morawiecki nie uzyskał od Sejmu wotum zaufania, dlatego posłowie wybrali nowego premiera w drodze głosowania. Jakich więc zmian dotyczących seniorów możemy spodziewać się od rządu tworzonego przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i Trzecią Drogę? Na łamach portalu superbiz.se.pl omawiał je prawnik, ekspert emerytalny i rynku pracy – Oskar Sobolewski z HRK Payroll Consulting.

seniorzy-pomoc-emeryci-ludzie
16.12.2023 12:22 Chcą wprowadzić bon senioralny. To rewolucyjne rozwiązanie, jest już konkretna zapowiedź

W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska. Ministrem ds. polityki senioralnej została Marzena Okła-Drewnowicz, która w tym roku rozpoczęła w Sejmie swoją piątą kadencję. Na łamach serwisu Business Insider zdradziła, że jej resort ma już gotowy projekt bonu senioralnego. Na czym będzie polegać to rozwiązanie?

Magdalena Filiks
15.12.2023 18:16 Posłanka KO pokazała kartkę z biura Lasów Państwowych. "Pod żadnym pozorem nie wpuszczać"

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Filiks opublikowała na swoim koncie w mediach społecznościowych szokujący wpis. Polityczka pokazała w nim, jaka niespodzianka czekała na nią w siedzibie Lasów Państwowych. Wszystko to w odwecie za to, że zdecydowała się ujawnić wieloletnie patologie w instytucji. Niewiarygodne, że ktoś w ogóle wpadł na taki pomysł.

ceny-pradu-pieniadze-energia
07.12.2023 22:00 Zamrożenie cen energii w 2024 roku. Sejm podjął kluczową decyzję

Pytanie, o ile wzrosną ceny energii od stycznia 2024 roku, pojawiało się ostatnio w przestrzeni publicznej nader często. Nie ma się co dziwić. Dzięki wciąż obowiązującej Tarczy Solidarnościowej ceny prądu dla gospodarstw domowych pozostały w tym roku na zamrożonym poziomie (przy określonym limicie zużycia). Niektórzy eksperci prognozowali, że jeśli rząd nie przedłuży tego rozwiązania, to energia może podrożeć nawet o 70 proc. Dziś Sejm wreszcie podjął decyzję w tej sprawie.

sejm-X-kadencji-poslowie-polityka
05.12.2023 12:45 Którzy posłowie dorabiają do emerytury? Wiadomo, ile dostają na miesiąc

Dorabianie do emerytury jest możliwe i legalne, więc Polacy chętnie z tego korzystają. Nie ma się zatem co dziwić, że w gronie tym znajdziemy również posłów. “Fakt” wyliczył, na podstawie oświadczeń majątkowych, ile miesięcznie dostają wybrani parlamentarzyści-emeryci.

tvp-media-publiczne
04.12.2023 11:54 Prawie 2 mld zł dla TVP i Polskiego Radia? Niebawem zapadnie decyzja

Publiczni nadawcy prawdopodobnie dostaną w przyszłym roku prawie 2 mld zł od nowego rządu. Do zmiany finansowania TVP i Polskiego Radia miałoby dojść później – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.  Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Finansów publicznych prof. Paweł Wojciechowski zauważa, że jeśli media publiczne nie dostaną w przyszłym roku pieniędzy z budżetu państwa, “czeka je konieczność restrukturyzacji lub popadnięcie w długi”.

pieniądze-gotówka-portfel-podatek
03.12.2023 12:50 Kwota wolna od podatku Belki w wys. 100 tys. zł? Ekspert nie ma wątpliwości, nowy rząd powinien działać szybko

Od 20 lat w Polsce obowiązuje podatek od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatek Belki. Obejmuje on zyski od lokat i depozytów. W ubiegłym roku wpływy do budżetu państwa z tego tytułu wyniosły 5,75 mld z. Koalicja Obywatelska obiecywała przed wyborami, że wprowadzi kwotę wolną od podatku Belki w wysokości 100 tys. zł. Jeśli faktycznie dojdzie do władzy, a wiele wskazuje na to, że będzie ją sprawować razem z Lewicą i Trzecią Drogą, to zdaniem Piotra Juszczyka, Głównego Doradcy Podatkowego w firmie inFakt, polityczna zapowiedź powinna jak najszybciej zostać wcielona w życie.

donald-tusk-polityk
02.12.2023 13:54 Donald Tusk ujawnił majątek. Oto jego oświadczenie

W ciągu ostatnich dni pod lupą dziennikarzy znalazły się oświadczenia majątkowe polskich polityków. W gronie tym nie zabrakło Donalda Tuska, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej i kandydata na premiera nowego rządu (przy założeniu, że rząd uformowany przez PiS nie uzyska od Sejmu wotum zaufania). Czego możemy się zatem dowiedzieć o Donaldzie Tusku z jego oświadczenia majątkowego?

pieniadze-kalendarz-gotowka-finanse-2024
30.11.2023 13:10 W 2024 wróci słynny dodatek finansowy? Teraz wszystko w rękach polityków

Już tylko do końca grudnia obowiązują przepisy chroniące gospodarstwa domowe przed podwyżkami cen gazu, prądu i ciepła. Kluczowym elementem rządowej tarczy antyinflacyjnej był dodatek osłonowy, który przysługiwał Polakom w zależności od ich miesięcznych dochodów. Teraz okazuje się, że projekt ustawy w sprawie uruchomienia tej formy pomocy finansowej również w przyszłym roku złożyli posłowie KO i Polski 2050. Ile miałby wynieść nowy dodatek osłonowy?

Szymon Hołownia Mateusz Morawiecki
28.11.2023 20:13 Premier zaapelował do marszałka Hołowni, chodzi o nowe emerytury. To ważne dla milionów Polaków

Od dwóch tygodni Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050, sprawuje funkcję marszałka Sejmu X Kadencji. Dziś ze specjalnym apelem dotyczącym emerytur zwrócił się do niego premier Mateusz Morawiecki: “Panie marszałku, nie ma na co czekać, słowo się rzekło, ustawa u płota, proszę realizować swoje zapowiedzi”. O co dokładnie chodzi? Wyjaśniamy poniżej.

marlena-malag-minister-andrzej-duda
28.11.2023 18:09 Majątek Marleny Maląg. Ile zarobiła jako minister rodziny?

W poniedziałek 27 listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Znalazła się w nim Marlena Maląg, ale tym razem już nie jako minister rodziny i polityki społecznej. Powierzono jej funkcję szefa Ministerstwa Rozwoju. Dziennikarze portalu money.pl sprawdzili oświadczenie majątkowe członkini tymczasowego rządu. Co odkryli?

prad-pieniadze-kable-ladowarka
26.11.2023 14:25 Polacy czekają na decyzję Sejmu. Bez niej ceny mogą wzrosnąć nawet o 70 proc.

W grudniu 2022 roku w Polsce wprowadzono Tarczę Solidarnościową, dzięki której ceny prądu dla gospodarstw domowych pozostały na zamrożonym poziomie (przy określonym limicie zużycia). Jeśli rząd nie przedłuży tego rozwiązania, to według niektórych ekspertów energia może podrożeć nawet o 70 proc. – ostrzega portal money.pl.

emerytki-seniorki-spacer
22.11.2023 12:57 Czeka nas wielka rewolucja w emeryturach? Chcą zmian w waloryzacji i rentach

Wybory parlamentarne to już przeszłość, ale przed nami wciąż pozostaje wiele pytań i spraw, które trzeba rozwiązać. Prezydent Andrzej Duda powierzył misję tworzenia rządu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. To jednak od Sejmu zależy, kto przez najbliższe lata będzie sprawował władzę w Polsce. Ostatnie głosowania dowodzą, że większość sejmowa należy do Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Wyborcza.biz ustaliła, jakich zmian w emeryturach możemy się spodziewać, jeśli to właśnie te partie utworzą nowy rząd.

Sala plenarna Sejmu
21.11.2023 23:00 Majątki małżonków polityków mają być jawne. Projekt jest już w Sejmie

Dość zaskakujący projekt ustawy złożyli posłowie Koalicji Obywatelskiej w Sejmie. Ma on dotyczyć majątków, ale jak się okazuje - nie chodzi o te należące do polityków. Głównym argumentem jest polityka “czystych rąk”.

pieniądze-kalendarz
19.11.2023 21:57 Bezpieczny kredyt 2 proc. Ekspert mówi jasno: "Czegoś takiego jeszcze nie przeżyłem"

Rządowy program “bezpieczny kredyt 2 proc.” uruchomiono w lipcu br. W ciągu pierwszego miesiąca jego funkcjonowania Polacy złożyli 18 tys. wniosków, a minister rozwoju i technologii Waldemar Buda mówił wówczas o “eksplozji zainteresowania”. Teraz jednak przyznał, że mamy do czynienia z tendencją spadkową.

Mateusz-Morawiecki-premier
18.11.2023 21:45 Miliardy euro z KPO dla Polski. Mateusz Morawiecki podał datę

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) to program składający się z różnorakich inwestycji i reform. Łącznie Polska ma otrzymać kilkadziesiąt mld euro z Unii Europejskiej, by przeznaczyć te pieniądze m.in. na cele klimatyczne i transformację energetyczną. Hasło “środki z KPO” pojawia się w przestrzeni publicznej nad wyraz często, a politycy różnych stron regularnie zapewniają, że niebawem finanse zostaną odblokowane. Ważną zapowiedź w tej sprawie złożył w piątek 18 listopada premier Mateusz Morawiecki – donosi serwis money.pl.

sklep-swieta-zakupy-niedziela-handlowa
17.11.2023 15:28 Rząd zdecydował, w Wigilię sklepy będą zamknięte. Poseł KO: to zły pomysł

Do niedawna obowiązujące przepisy zakładały, że w niedzielę 24 grudnia Polacy będą mogli zrobić przedświąteczne zakupy do godz. 14:00. Kilka dni temu Rada Ministrów zadecydowała jednak, że tegoroczna Wigilia zostanie objęta zakazem handlu, a możliwość zrobienia niedzielnych zakupów przeniesiono na 10 grudnia. Nie wszystkim podoba się ta decyzja. Stanowisko Andrzeja Domańskiego, posła Platformy Obywatelskiej, może zadziwić wiele osób.

emeryci-spacer
17.11.2023 14:17 Wystosowali pilny apel do marszałka Hołowni. Chodzi o emerytury

W poniedziałek 13 listopada Szymon Hołownia, przewodniczący Polski 2050 został wybrany marszałkiem Sejmu X Kadencji. Stąd też nie dziwi fakt, że to właśnie do niego Komisja Krajowa "Solidarność" wystosowała apel o pilne pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach stażowych. Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu prezes Jarosław Kaczyński mówił: “Dziś mogę z radością powiedzieć, że wprowadzimy emerytury stażowe: 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn”. Czego możemy się więc spodziewać?

Włodzimierz Czarzasty
16.11.2023 12:21 Majątek Włodzimierza Czarzastego. Posiada kilka nieruchomości, a to nie koniec

W poniedziałek 13 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, w trakcie którego Mateusz Morawiecki złożył dymisję Rady Ministrów, a Szymon Hołownia został wybrany marszałkiem Sejmu. Podczas obrad dochodziło do wielu głosowań, a w jednym z nich posłowie wybrali na wicemarszałka Włodzimierza Czarzastego. Polityk Nowej Lewicy może pochwalić się pokaźnym majątkiem.

ogrodki-dzialkowe-rod
15.11.2023 21:59 Ogródki działkowe mogą zniknąć z wielu polskich miast. PZD ostrzega

Rodzinne Ogródki Działkowe (w skrócie ROD) są dla wielu Polaków jednymi z najważniejszych miejsc spędzania wolnego czasu. Nie oddalając się zbytnio od miasta, mogą w nich odpoczywać, uprawiać rośliny czy hodować zwierzęta (za odpowiednim zezwoleniem). Nie mogą za to mieszkać na tych działkach ani ich wynajmować. Kilka dni temu Polski Związek Działkowców wystosował komunikat, w którym przestrzega, że z mapy Polski może zniknąć nawet 60 proc. Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Dlaczego?

Szymon Hołownia
13.11.2023 20:11 Szymon Hołownia został marszałkiem Sejmu. Ma imponujący majątek, drogie auto i domy to tylko początek

W poniedziałek 13 listopada Marek Sawicki, sprawujący funkcję marszałka seniora, zainaugurował pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Swoje przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda, a także Mateusz Morawiecki, który złożył dymisję Rady Ministrów. Nowym marszałkiem Sejmu został Szymon Hołownia. Okazuje się, że jeden z liderów Trzeciej Drogi może pochwalić się pokaźnym majątkiem.

Hołownia Kosiniak-Kamysz Tusk Czarzasty Biedroń pieniądze
10.11.2023 16:42 Umowa koalicyjna. Będą duże zmiany dla pracowników i przedsiębiorców

Umowa koalicyjna może mocno wpłynąć na biznes. Jakie punkty w dokumencie podpisanym przez polityków obecnej opozycji realnie zmienią rzeczywistość polskich przedsiębiorców i pracowników? Zmienić ma się nie tylko kwestia składki zdrowotnej, czy mocniejszego obciążenia ZUS. Ekspert studzi jednak entuzjazm.

pieniadze-gotowka-oszczednosci-kalendarz
10.11.2023 13:20 W ramach PPK oszczędzają miliony Polaków. Politycy wymyślili, co można zrobić z tymi pieniędzmi

Opinia publiczna z ogromnym zainteresowaniem przygląda się wydarzeniom mającym miejsce na naszej scenie politycznej: kto przejmie władzę i jakie zmiany zajdą w naszym kraju? Na jaw wyszło, że jeśli rząd stworzy dotychczasowa opozycja pod przewodnictwem Donalda Tuska, to modyfikacje mają objąć Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli dobrowolny system długoterminowego oszczędzania wprowadzony lata temu przez Zjednoczoną Prawicę. Co dokładnie miałoby się zmienić?

donald-tusk-babciowe-pieniadze
10.11.2023 11:48 Kiedy będą wypłacać "babciowe"? Do wzięcia ma być 1500 złotych

W ciągu ostatnich tygodni media niemal codziennie donoszą o kolejnych planach partii opozycyjnych w zakresie tworzenia przyszłego rządu. Na liście “100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” Koalicji Obywatelskiej znalazła się propozycja wprowadzenia świadczenia dla matek, które chciałyby wrócić na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Portal money.pl donosi, że tzw. “babciowe” może pojawić się ze sporym poślizgiem.