Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważny podatek wzrośnie o ponad 20 proc. Skutki odczujemy na zakupach
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 04.11.2023 09:14

Ważny podatek wzrośnie o ponad 20 proc. Skutki odczujemy na zakupach

podatek-rachunki-oplaty-czlowiek
ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS

W przyszłym roku maksymalne stawki podatku od nieruchomości, ciężarówek i autobusów oraz opłat lokalnych wzrosną o rekordowe 15 proc. – zgodnie ze wskaźnikiem inflacji z pierwszego półrocza 2023 roku. O tym, jak w praktyce odczujemy tę podwyżkę, zadecydują radni – mogą oni bowiem uchwalić niższe stawki. Poza tym wiemy, że podatek rolny wzrośnie o ponad 21 proc. i choć płacą go gospodarze, to jego skutki mogą dotknąć wszystkich Polacy. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Podatek rolny 2024. Największa podwyżka ze wszystkich danin

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego poinformował, że w przyszłym roku podatek rolny wzrośnie aż o 21 proc., co bezpośrednio dotknie polskich gospodarzy. Kluczowe znaczenie dla obliczenia podstawy przyszłorocznej wysokości tego podatku ma średnia cena żyta z poprzednich jedenastu kwartałów. Teraz wyniosła ona 89,63 zł za 1 dt, a ostatnim razem – 74,05 zł/dt.

Podatek rolny ma dwa wymiary. W przypadku gruntów gospodarstwa rolnego stawka wynosi 2,5 kwintala żyta od jednego hektara przeliczeniowego – w 2024 roku będzie to 224,08 zł (o 38,95 zł więcej niż teraz). Natomiast właściciele pozostałych gruntów rolnych zapłacą równowartość pięciu kwintali żyta – będzie to co najwyżej 448,15 zł za hektar (podwyżka o 77,80 zł na hektarze).

Zbliża się nieprzekraczalna data dla wielu Polaków. Później ZUS już nie przyjmie tych dokumentów Kolejne miasto w Polsce wprowadza podatek od balkonu. Nawet 180 zł rocznie

Na co wpłynie podwyżka podatku rolnego?

Podwyżka podatku rolnego może wpłynąć na wzrost cen produktów spożywczych. Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2024 roku przestanie obowiązywać zerowa stawka podatku VAT na żywność, więc możemy spodziewać się wzrostu cen produktów spożywczych – prognozuje Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt, w informacji nadesłanej do redakcji Biznesinfo.

Ekspert dodaje, że w przyszłym roku wyższy podatek będą musieli zapłacić też właściciele szklarni. Wyniesie on 15,69 zł za mkw. (wzrost o wskaźnik inflacji, czyli 15 proc.), a to również może przełożyć się na podwyżkę w sklepach.

Rada gminy może obniżyć stawkę podatku rolnego

Dzięki temu nie wszyscy rolnicy będą musieli zapłacić tak wysoki podatek. Gazeta Wrocławska informuje, że uchwały obniżające średnią cenę skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego w nadchodzącym roku podjęły już wybrane kujawsko-pomorskie oraz wielkopolskie gminy. Radni ze Skrwilna zdecydowali, że cena skupu wyniesie 53,00 zł za 1 dt, a nie 89,63 zł. Obniżka jest w tym przypadku spora i wynosi prawie 41 proc.