Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse Podatki

Finanse Podatki

Deklaracje podatkowe
16.03.2023 08:54 Dwa dni wolnego i ulga podatkowa. Może skorzystać pół miliona osób, ale nie każdy o tym wie

W Polsce jest ponad pół miliona osób, które mogą uwzględnić darowiznę krwi w swoim zeznaniu podatkowym. Okazuje się, że bycie honorowym dawcą krwi może przynieść sporo korzyści, czytamy na stronie pulshr.pl.

pieniądze
13.03.2023 17:32 Zwroty podatków za 2022 rok są rekordowe. Przekroczyły już 5 miliardów złotych

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Polacy otrzymują rekordowe zwroty podatkowe za rok 2022. Na dzień dzisiejszy, ponad 2,7 miliona podatników otrzymało zwroty o wartości prawie 5 miliardów złotych. 

pieniądze
12.03.2023 16:29 Skarbówka rozdaje pieniądze. Bardzo dużo osób dostanie od 1100 do prawie 3 tys. zł zwrotu

Trwają rozliczenia podatkowe. Część osób otrzyma na swoje konta zwroty podatku, inne z kolei będą musiały dopłacić niemałe kwoty. Jedna z sytuacji, która spowoduje, że skarbówka przeleje na nasze konto pieniądze, jest tzw. ulga na dziecko. Dzięki niej, na konta wielu Polaków wpłynie większy zwrot niż osobom które nie posiadają dzieci.

Pieniądze na stole
03.03.2023 16:12 Skarbówka wyszykowała niezły prezent. Mnóstwo osób dostanie 1112,04 zł zwrotu, a wielu jeszcze więcej

Rozliczenia z fiskusem trwają w najlepsze. Wiele osób próbuje zastosować w nich rozmaite sposoby zapłacenia jak najmniejszej kwoty lub uzyskania możliwie największego zwrotu podatku. Jednym z nich jest tzw. ulga na dziecko.

banknoty 50 zł
02.03.2023 20:50 Zwrot podatku. Kiedy i ile pieniędzy otrzymasz. Wyjaśniamy

Na początku 2022 roku w polskim systemie podatkowym zaszły znaczne zmiany. W lipcu dokonano kolejnych korekt, które były podzielone na dwa etapy. W ramach tych korekt zrezygnowano z ulgi dla klasy średniej i przesunięto część zaliczek w czasie. Pierwsza stawka podatku na skali została zmniejszona z 17 procent do 12 procent.

Pieniądze
23.02.2023 15:44 Kiedy dostaniesz zwrot podatku. Ile pieniędzy otrzymasz. Wyjaśniamy

Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono znaczne zmiany w systemie podatkowym. Kilka miesięcy później, w lipcu, dokonano kolejnych korekt, które zostały podzielone na dwa etapy. W ramach tych korekt, zlikwidowano tzw. ulgę dla klasy średniej oraz dokonano przesunięcia części zaliczek w czasie. W zamian za to, pierwsza stawka na skali podatkowej została obniżona z 17 procent do 12 procent.

podpis-podpisywanie dokumentu-dokumenty-dokument-iberion
02.02.2023 17:59 Nowe terminy składania niektórych zeznań podatkowych. Warto się z nimi zapoznać

Zeznania podatkowe niejednokrotnie spędzają nam sen z powiek. W zeszłym roku terminy składania PIT-28, PIT-28S, PIT-16A zostały zmienione. W tym roku nie będzie łatwiej.Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, natłok zmian w prawie podatkowym, który spowodowany został wejściem w życie kolejnych wersji „Polskiego Ładu”, był w zeszłych latach zatrważający.

pieniądze-100zł-biznesinfo
12.01.2023 10:47 Ulga dla osób samotnie wychowujących dziecko. Opieka naprzemienna wyklucza możliwość odliczenia

Opieka naprzemienna zasądzona wobec rozwiedzionych rodziców oznacza utratę ulgi podatkowej dla osób samotnie wychowujących dziecko. Zdaniem Ministerstwa Finansów takie rozwiązanie nie dyskryminuje rozwodników.

Podatki po nowemu od 1 lipca
22.12.2022 21:59 Spore zmiany podatkowe od 2023 roku

Od 1 stycznia w życie wchodzi kilka istotnych zmian w podatkach. W informacjach najczęściej przewija się sprawa likwidacji zerowego podatku VAT, lecz są również inne ważne zmiany.Jak podaje Interia.pl, pojawi się nowy wzór PIT-2. Będzie on obowiązywał osoby pracujące zarówno na etacie, jak i na umowie zleceniu. Deklaracja będzie możliwa do złożenia u trzech pracodawców.Poprzez formularz PIT-2 podatnik informuje swojego pracodawcę, żeby przesunął środki z zaliczek od podatku na comiesięczne wypłaty. Bez takiej deklaracji kwota będzie wypłacana po złożeniu deklaracji i opłaceniu podatku przez płatnika, jeżeli wynosi max. 3600 zł.

portfel-pieniądze-biznesinfo
10.12.2022 16:22 W przyszłym roku czeka nas wzrost podatków. To efekt inflacji i podwyżki płacy minimalnej

Rząd nie planuje wprowadzić w przyszłym roku wyższych podatków. Dlaczego zatem znaczna część Polaków zapłaci więcej? Odpowiedź nie powinna dziwić — bo wzrost wybranych podatków warunkują wskaźniki inflacyjne lub podwyżki wynagrodzenia minimalnego. W efekcie na wyższe opłaty muszą przygotować się m.in. właściciele nieruchomości, posiadacze psów, osoby palące papierosy, a także ci, którzy nie stosują się do zasad ruchu drogowego. W niektórych przypadkach wzrost podatku może być naprawdę dotkliwy — informuje portal Money.pl.

Tenis ziemny
27.11.2022 16:11 Wielka gwiazda tenisa siedzi w więzieniu. Trafił tam za oszustwa podatkowe

Boris Becker, niemiecka gwiazda tenisa odsiaduje w tej chwili wyrok w więzieniu w Wielkiej Brytanii. Karę odbywa za oszustwa podatkowe.

Czym jest ulga podatkowa i komu przysługuje?
30.10.2022 20:02 Ulga na krew. Oddasz krew, zapłacisz niższy podatek

Jesteś honorowym dawcą krwi, a może dopiero rozważasz ten bardzo pożyteczny uczynek? Warto wiedzieć, że w przypadku oddania krwi, należy ci się ulga podatkowa.- Ulga podatkowa jest przywilejem dla osób, które honorowo oddają krew. Honorowym krwiodawcą określa się taką osobę, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi – informują eksperci, w serwisie księgowość.infor.pl- Zatem krwiodawcy, którzy w danym roku kalendarzowym oddawali krew, mogą w rocznym rozliczeniu skorzystać z ulgi. Możliwość odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania dla honorowych krwiodawców wynika z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Ulga dotyczy zarówno osób oddających krew pełną, jak i osocze – informuje Agata Rokicińska z Kancelarii Mentzen na łamach serwisu księgowość.infor.pl Zgodnie z § 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia, rekompensata pieniężna przysługuje dawcy rzadkiej grupy w kwocie 130zł za 1 litr pobranej krwi.W rozporządzeniu czytamy:Dawca krwi, który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi, lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych, lub osocza:Za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia otrzyma rekompensatę w wysokości 200 zł,Za 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom – 350 zł,Za zabieg uodpornienia dawcy, o którym mowa w powyższych przypadkach: pierwszy – 50 zł, każdy kolejny – 25 zł.

Chłopaka odnaleziono z raną kłutą nieopodal mieszkania jego dziewczyny.
18.10.2022 18:01 Hurtowy zakup mieszkań przez fundusze. Rząd chce nowego podatku

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd pracuje nad nowym podatkiem, który miałyby płacić fundusze hurtowo wykupujące mieszkania.

Zasiłek Świadczenie pensja wypłata pilne
18.04.2022 18:53 Szykuje się wielka obniżka podatków. Tysiące Polaków jednak stracą, zamiast skorzystać

Ministerstwo Finansów zapowiada, że od 1 lipca 2022 r. pracownicy zapłacą mniejszy podatek. Obecnie pracownik rocznie płaci 5100 zł podatku dochodowego. 1/12 tej kwoty miesięcznie płatnik (pracodawca) potrąca z pensji pracownika i wpłaca w jego imieniu do Urzędu Skarbowego. Od połowy roku 2022 pracownik zapłaci tylko 3600 zł podatku, a więc nastąpi zmniejszenie podatku z 17% do 12%. Zmiany jednak nie dla wszystkich będą korzystne.

calculator-1019743 960 720
22.03.2022 09:33 Podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań w placówkach gastronomicznych

Zakładając lokal gastronomiczny, bar czy restaurację należy zastanowić się nad wydatkami. Okazuje się, że jedzenie także jest opodatkowane VAT-em. Wysokość podatku zależy od rodzaju spożywanego posiłku oraz sposobu jego przyrządzenia. Wobec tego ile będzie wynosił podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań?

Rozliczenia międzyokresowe
22.03.2022 09:33 Rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychodów

Podmioty prowadzące księgowość w oparciu o księgi rachunkowe są zobowiązane zachować zasadę współmierności przychodów i kosztów. Chodzi tutaj o rozliczanie przychodów i kosztów w okresach, których faktycznie dotyczą, dlatego stosowane są rozliczenia międzyokresowe. Zgodnie z ideą rozliczeń międzyokresowych kosztów wartość kosztów dotyczących okresów przyszłych należy rozliczać w czasie. Zgodnie z tym koszty, które dotyczą przyszłych okresów, należy ująć w ewidencji na koncie 640 – Rozliczenia międzyokresowe kosztów.

Marek Bazak/EAST NEWS
22.03.2022 09:32 Przychody z korepetycji a forma rozliczania się z urzędem skarbowym

Korepetycje są powszechnym sposobem dorabiania. Usługi z tego zakresu świadczą nie tylko nauczyciele po godzinach pracy. Młode osoby szukają uczniów, aby dorobić sobie do kieszonkowego lub stypendium. Nie można pomijać jednej kwestii. Przychody z korepetycji a forma rozliczania się z urzędem skarbowym to niezbędna wiedza, aby móc zacząć uczyć dorywczo.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (1)
22.03.2022 09:32 ZUS apeluje do płatników: dzisiaj ostatni dzwonek na zapłacenie składek

Dla samozatrudnionych termin upływa dzisiaj. Składki można jeszcze zapłacić gdyż 20 stycznia wypadł w niedzielę. Tą możliwość mają osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i tych płatników, którzy nie posiadają osobowości prawnej – przypomina ZUS. Od 2022 roku zmieniły się terminy opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS. Teraz są to 5., 15. i 20. dzień każdego miesiąca. – Nowe terminy dotyczą rozliczania składek za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. W 2021 roku dla większości płatników zmienił się termin przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek pobieranych przez ZUS (w tym na ubezpieczenia społeczne i na ubezpieczenie zdrowotne). – Do 15. Składki musza wpłynąć od płatników składek posiadających osobowość prawną, czyli m.in. spółek akcyjnych i wieloosobowych spółek z o.o. czy spółdzielni – dodaje Kowalska-Matis. Rzeczniczka przypomina, ze obecnie 20. dzień miesiąca to termin dla podmiotów, które nie są osobami prawnymi, czyli m.in. dla osób fizycznych, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą czy spółek osobowych. Wcześniej tj. do grudnia 2021 r. osoby, które opłacały składkę wyłącznie za siebie, miały obowiązek rozliczyć się z ZUS i opłacić składki nie później niż do 10. dnia miesiąca obecnie mają na to 10 dni więcej. Dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych termin pozostaje bez zmian – to 5. dzień miesiąca.Zmiany terminów opłacania składek i przekazywania dokumentów rozliczeniowych do ZUS wynikają z regulacji wprowadzonych przez Polski Ład. Nowe terminy dotyczą rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, Fundusz Pracy (FP), Fundusz Solidarnościowy (FS), Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) oraz Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) – począwszy od rozliczeń za styczeń 2022 r.Od nowego roku przedsiębiorcy powinni pamiętać także o obowiązku comiesięcznego przekazywania dokumentów rozliczeniowych. Z powodu zmian w ustalaniu składki zdrowotnej osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacające składki na własne ubezpieczenia lub za siebie i za osoby z nimi współpracujące będą musiały za okres od stycznia 2022 r., co miesiąc przekazywać dokumenty rozliczeniowe do ZUS. Aby ułatwić płatnikom składek wypełnianie dokumentów, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował krótkie instrukcje z poprawnie wypełnionymi formularzami ZUS DRA i ZUS RCA. Wzory są dostępne na stronie internetowej ZUS. Osoby potrzebujące pomocy w ustaleniu podstawy wymiaru składek, obliczeniu składki lub sporządzeniu dokumentów rozliczeniowych, mogą m.in. skorzystać ze specjalnej infolinii ZUS nr tel. 22-290-55-00 lub z e-wizyty w ZUS.

ZUS-pieniadze
22.03.2022 09:32 Wybór formy opodatkowania przedsiębiorców tylko do 21 lutego

Ponieważ 20 lutego przypada w niedzielę, przedsiębiorcy, którzy w styczniu osiągnęli przychód z działalności gospodarczej mają czas na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania PIT do poniedziałku 21 lutego – przypomina resort finansów w piątek. Począwszy od tego roku stosowana przez przedsiębiorców forma opodatkowania ma też bezpośredni wpływ na płaconą przez nich składkę zdrowotną, także tę należną już za styczeń. Jak podaje Ministerstwo Finansów w przestrzeni publicznej pojawiają się głosy o potrzebie odroczenia tego terminu i umożliwienia przedsiębiorcom podjęcia decyzji co do formy opodatkowania w późniejszym terminie. Do Ministerstwa Finansów docierają także głosy o tym, że ewentualna zmiana zastosowanej w tym roku formy opodatkowania powinna nastąpić dopiero po wejściu w życie wszystkich zmian Polskiego Ładu, które będą miały wpływ na rozliczenie podatku PIT za 2022 r. Można też spotkać się z opiniami o tym, aby w tym roku nie wprowadzać już żadnych zmian, gdyż dezorientuje to przedsiębiorców oraz obsługujące ich biura rachunkowe, czy księgowych. Jak wskazuje MF odroczenie rozporządzeniem samego terminu złożenia przez przedsiębiorców oświadczenia (zawiadomienia) dotyczącego formy opodatkowania stosowanej w 2022 r. byłoby jednak niewystarczające i nie zapewniałoby podatnikom bezpieczeństwa prawnego i pełnej jasności co do sytuacji prawnej. MF zwróciło uwagę, że odroczenie rozporządzeniem samego terminu złożenia przez przedsiębiorców oświadczenia (zawiadomienia) dotyczącego formy opodatkowania stosowanej w 2022 r. byłoby niewystarczające i nie zapewniałoby podatnikom bezpieczeństwa prawnego i pełnej jasności co do sytuacji prawnej. Przedłużenie terminu powoduje również konieczność skorygowania zarówno rozliczeń podatkowych, jak i w składkach zdrowotnych, za okresy przed zmianą formy opodatkowania oraz ewentualnie również założenie nowej ewidencji księgowej z rozliczeniem od początku roku.

zus-list-list od zus-segregator-biznesinfo (2)
22.03.2022 09:32 Prowadzisz firmę? Sprawdź stan swojego konta w ZUS

Wystarczy zalogować się do swojego konta na platformie internetowej PUE ZUS żeby sprawdzić stan rozliczeń z ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił na PUE 2,8 mln płatnikom składek informację o rocznym rozliczeniu konta. List z osobnym zawiadomieniem zostanie wysłany tylko do tych firm, które mają na koncie więcej niż 160 zł. nadpłaty. Roczna informacja o stanie konta jest przygotowywana po to żeby osoba prowadząca firmę wiedziała czy na koncie w ZUS jest nadpłata, niedopłata, czy też konto jest rozliczone na zero.W każdej informacji jest podana łączna kwota wpłat przekazanych do ZUS w ubiegłym roku oraz jakie należności zostały rozliczone tymi wpłatami. Płatnicy, którzy mają podpisany układ ratalny z rozliczenia dowiedzą się, jaka kwota pozostała im jeszcze do spłaty. Jeżeli jednorazowa spłata długu przekracza możliwości finansowe właściciela firmy, może on wystąpić z wnioskiem o rozłożenie zadłużenia na raty. – W tym celu wystarczy skontaktować się z doradcami ds. ulg i umorzeń, którzy przygotują nie tylko najkorzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, ale także pomogą w wypełnieniu wniosku i skompletowaniu niezbędnych dokumentów – mówi Iwona Kowalska- Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Numery telefonów kontaktowych do doradców są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl Jeżeli dług jest niewielki można go wyrównać poprzez wpłacanie większych kwot na bieżące składki. – Przedtem należy jednak sprawdzić czy nie naliczają się odsetki za zwłokę. Specjalny kalkulator, który pomoże właścicielowi firmy obliczyć wysokość odsetek jest dostępny na stronie internetowej ZUS – zapewnia Iwona Kowalska-Matis. Płatnicy składek, którzy mają niewielką nadpłatę na koncie mogą ją odliczyć od najbliższej składki, jeśli kwota jest wysoka wystarczy wystąpić z wnioskiem o jej zwrot, który zrobimy na numer rachunku bankowego, który jest zapisany na koncie płatnika.

EN 01507131 0038 1
22.03.2022 09:32 Prezydent powołał nowych członków RPP

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 18 lutego 2022 r. powołał z dniem 21 lutego br. Ireneusza Dąbrowskiego oraz Henryka Wnorowskiego w skład Rady Polityki Pieniężnej – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Prezydent wręczył w piątek 18 lutego akt powołania do Rady Polityki Pieniężnej Ireneuszowi Dąbrowskiemu oraz Henrykowi Wnorowskiemu. Zastąpią oni Łukasza Hardta i Kamila Zubelewicza, których kadencja upływa 20 lutego. W skład RPP wchodzi jej Przewodniczący - prezes NBP - oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm oraz Senat spośród specjalistów z zakresu finansów. Kadencja członka RPP trwa 6 lat, bez możliwości powtórnego sprawowania urzędu. Prezydent @AndrzejDuda powołał Ireneusza Dąbrowskiego oraz Henryka Wnorowskiego w skład Rady Polityki Pieniężnej. pic.twitter.com/ahIGdDtM2p— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 18, 2022

Pieniądze
22.03.2022 09:31 Będą kary kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła

Od lipca ubiegłego roku ok. 20 proc. właścicieli domów, zarządów budynków, nieruchomości niemieszkalnych złożyło deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, to ponad 1 mln deklaracji – informuje PAP Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Od 1 lipca 2021 roku właściciele budynków (domów), zarządy budynków również tych niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, mają rok na złożenie specjalnej deklaracji - do 30 czerwca 2022 r. To jednak dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca ub.r. Jeśli dom będzie miał nowe źródło ogrzewania i zostanie ono zainstalowane i uruchomione po 1 lipca 2021 r. to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.– Według najnowszych danych w systemie mamy ponad 1 mln deklaracji (1 063 007 deklaracji na 20 stycznia), co stanowi ok. 20 proc. szacowanej liczby deklaracji, jakie spodziewamy się otrzymać, czyli ok. 5 mln – poinformowała w rozmowie z PAP Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

pieniądze-babcia-biznesinfo
22.03.2022 09:31 Będą poprawki w Polskim Ładzie. Rząd obiecuje. Skorzystają zleceniobiorcy i emeryci

Podczas piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd skoryguje niektóre przepisy wprowadzone w Polskim Ładzie. Szef rządu zaznaczył podczas konferencji, że korekty mają sprawić, że nikt niezależnie od formy zatrudnienia czy otrzymywania świadczeń społecznych nie straci, o ile kwota przychodów nie przekracza 12,8 tys. zł.

pieniądze kalendarz-banknoty-iberion
22.03.2022 09:30 Polacy nie pamiętają o dodatkowej uldze podatkowej Polskiego Ładu. Można zyskać 2600 zł

Polski Ład wprowadził nową ulgę, o której przypomniała wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha. Osoby łapiące się na ulgę mogą zyskać rocznie nawet 1500 zł.

IMG 20211116 151826
22.03.2022 09:30 Rząd zapowiedział pilną zmianę. Osoby, które dostały mniejsze pensje w styczniu, szybko dostaną wyrównanie

Styczniowe wypłaty, które zobaczyli nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych zapewne kosztowały ich dużo stresu. Z powodu zmian wprowadzonych przez Polski Ład, doszło do błędnego pobrania składek, które przełożyły się na niższe pensje dla pracowników budżetówki. Minister finansów obiecał szybką weryfikację. Przy okazji odniósł się do formularza PIT-2.

ZUS-pieniadze-biznesinfo (3)
22.03.2022 09:30 Składka ZUS opłacona przed końcem roku może przynieść spore oszczędności

Warto się pospieszyć i składkę ZUS za grudzień, zapłacić jeszcze przed końcem 2021 r. Można dzięki temu zaoszczędzić kilkaset złotych. Przedsiębiorcy muszą pamiętać jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Jak podaje dziennik "Rzeczpospolita" Polski Ład zakłada, że składek zdrowotnych nie będzie można odliczyć od podatku. – Dotyczy to też składki za grudzień 2021 r. opłaconej w styczniu 2022 r. Przedsiębiorcy, którym zależy na uldze, powinni więc pospieszyć się z przelewem do ZUS. Jeśli zapłacą składkę zdrowotną za grudzień jeszcze w tym roku, odliczą ją od PIT – czytamy w "RZ".Obecnie przedsiębiorcy płacą składkę w stałej kwocie - 381,81 zł miesięcznie. Z tego 328,78 zł można odliczyć od podatku i właśnie taką kwotę można zyskać, robiąc przelew jeszcze w grudniu.Warunkiem odliczenia podatku jest, zapłacenia całej należnej składki, łącznie z ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, chorobowym i wypadkowym, ponieważ zapłata jedynie składki zdrowotnej niewiele zmieni. ZUS rozliczy taką częściową wpłatę na poczet wszystkich należnych składek, a więc tylko w części na składkę zdrowotną.

mapa polska (1)
22.03.2022 09:30 MF tłumaczy dlaczego składka zdrowotna za styczeń dla liniowców będzie wyższa

Składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 9-proc. – poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak mówił, ta grupa przedsiębiorców pierwszy raz zapłaci składkę na nowych zasadach, czyli w wysokości 4,9 proc., za luty.Resort finansów potwierdził, że składka zdrowotna dla "liniowców" wyniesie w pierwszym miesiącu nowego roku 9 proc. Sarnowski wyjaśnił, że rozliczenie składki zdrowotnej na nowych zasadach dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostało pomyślane w taki sposób, by składka była opłacana od osiąganego dochodu i by była w wysokości 4,9 proc., bez możliwości odliczenia od podatku.– Aby ułatwić księgowym czy biurom rachunkowym dokonanie tych obliczeń, Ministerstwo Finansów zdecydowało się wprowadzić zasadę, że dochód brany pod uwagę przy rozliczeniu za konkretny miesiąc będzie dochodem z miesiąca poprzedniego. To oznacza, że pierwszy raz na nowych zasadach przedsiębiorcy rozliczą się w lutym. Także składka za luty będzie liczona od dochodu ze stycznia i płacona w marcu. W przypadku okresu przejściowego, czyli stycznia 2022 podstawą obliczenia składki zdrowotnej wciąż będzie 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, natomiast wysokość składki wyniesie 9 proc. i składka nie będzie odliczana od podatku – powiedział wiceminister. Sarnowski przekonywał, że jest to rozwiązanie korzystne dla dużej części przedsiębiorców, "nawet biorąc pod uwagę, że stawka składki jest wyższa, bo nie 4,9 a 9 proc. – W przypadku ogromnej większości podatników rozliczających się liniówką mamy do czynienia z przedsiębiorcami, których dochody przekraczają 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – zaznaczył Sarnowski .