Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse Podatki

Finanse Podatki

Pieniądze wyjmowane z portfela
02.10.2023 12:19 Nadchodzi kolejny podatek. Będzie go płacić większość Polaków

Nie ma dobrych wiadomości dla sporej grupy Polaków. Już niebawem w gronie obowiązkowych podatków pojawi się kolejna danina - a wszystko przez wymagania postawione przed Polską. Jedynym plusem jest fakt, iż będzie ona uiszczana jeden raz - ale tylko do 2026 roku.

dokument-pieniadze-okulary-stol-kalkulator
20.09.2023 10:04 Ulgi podatkowe bez tajemnic. Ile i jak możemy zaoszczędzić na podatkach?

​​Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki – tak pisał przeszło 200 lat temu Benjamin Franklin. Jego stwierdzenie ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników, ale pewne jest to, że podatki i kwestie z nimi związane nieraz są nam w stanie sprawić wiele kłopotów. O najpopularniejszych ulgach podatkowych, o tym, ile możemy na nich zaoszczędzić i czy musimy kolekcjonować dokumenty, które potwierdzają nasze prawo do skorzystania z ulgi, porozmawiałam z doradcą podatkowym Jackiem Dziubą – ekspertem w zakresie zarządzania finansami oraz prawa podatkowego i finansowego.

Tim Cook podczas przemowy
12.09.2023 20:59 Czy bogate korporacje powinny płacić wyższe podatki?

Pojęcie opodatkowania korporacji stało się w ostatnich latach przedmiotem gorących debat i dyskusji na całym świecie. Czy korporacje powinny płacić wyższe podatki niż obecnie? To pytanie wymaga dokładnego zastanowienia się nad wieloma aspektami, takimi jak sprawiedliwość podatkowa, konkurencyjność rynkowa, rola korporacji w społeczeństwie czy długoterminowe cele gospodarcze państw i świata.

pieniadze_stol_kalendarz_banknoty
11.09.2023 10:02 Fiskus zmienił stanowisko w sprawie słynnej ulgi. Wielu Polaków może stracić możliwość odliczenia

Ulgi oraz odliczenia od podatku pozwalają zaoszczędzić nieraz pokaźne sumy pieniędzy. Tak jest w przypadku ulgi termomodernizacyjnej, z której mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, a która pozwala odliczyć od dochodu – na osobę – nawet 53 tys. zł. Dziennik Gazeta Prawna donosi, że fiskus zmienił zdanie w sprawie tej ulgi o 180 stopni, wskutek czego wiele osób może stracić możliwość odliczenia w PIT wydatków na ocieplenie domu czy podobną inwestycję.

dług
06.09.2023 18:42 Podatnicy są winni fiskusowi ogromną sumę. Zaległości podatkowe będą rosły

Podatnicy wciąż są winni fiskusowi ogromną kwotę. Według danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, należności do zapłaty z tytułu podatków na koniec czerwca br. wyniosły 121,382 mld zł. To tylko o 0,9% mniej niż w analogicznym okresie 2022 r. 

pieniądze-kalendarz-pieniądze
18.07.2023 08:42 Podwyżka tego podatku obejmie wielu Polaków. Od stycznia rekordowe stawki

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że podatki lokalne mają wzrosnąć w 2024 roku o 15 proc. – takiego wzrostu stawek maksymalnych nie było od 25 lat. Jest to bezpośrednio związane z wysokością wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, który w pierwszym półroczu br. wyniósł 115,0. Do podatków lokalnych zalicza się podatek od nieruchomości.

Skarbonka na monetach i banknotach
04.07.2023 14:22 Skarbówka będzie do ciebie dzwonić. Powodem PIT

Każdy, kto skorzystał w zeznaniu podatkowym z ulgi, powinien spodziewać się telefonu ze skarbówki. Jak bowiem informuje Ministerstwo Finansów, będzie przeprowadzana weryfikacja prawidłowego korzystania z ulg podatkowych.

Podatek PIT
11.05.2023 16:21 Koniec zagrożenia epidemicznego. Wracają stare zasady podatkowe

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego nie oznacza wyłącznie zakończenia wątpliwej przygody z koronawirusem. Wrócą bowiem zasady podatkowe, które zostały zamrożone trzy lata temu.

pieniądze-portfel
21.04.2023 08:44 Od 1 lipca nowe kwoty wolne od podatków i darowizn. Oto co trzeba wiedzieć

Od 1 lipca br. znacząco wzrosną kwoty darowizn i spadków wolne od podatku. Tego samego dnia, w wyniku zamieszania legislacyjnego, nowe regulacje dotyczące darowizn od wielu osób zostaną zastąpione kolejnymi przepisami, które znoszą limit podatkowy dla zbiórek. Jakich zatem kwot możemy się ostatecznie spodziewać?

pieniądze
17.04.2023 19:34 Spory prezent od skarbówki. Bardzo dużo osób dostanie 1112,04 zł zwrotu

Na złożenie deklaracji podatkowych zostało już niewiele czasu. Wiele osób próbuje obniżyć kwotę podatku do zapłacenia lub zwiększyć jego zwrot. Jednym z takich sposobów jest tzw. ulga na dziecko.

Kury
12.04.2023 22:08 Podatek od kur. Przekroczysz próg, będziesz płacić krocie, nawet w mieście

Legislacja dotycząca podatku gruntowego od podatków z hodowli drobiu nie zna rozróżnienia na miasto i wieś. Płacić muszą wszyscy posiadacze hodowli po przekroczeniu konkretnej ilości posiadanych zwierząt.

Pieniądze
12.04.2023 21:30 Rozliczasz PIT-36, musisz uważać. Jeden błąd i stracisz ważny przywilej

Na złożenie deklaracji podatkowych zostały ponad dwa tygodnie. Przedsiębiorcy w swojej deklaracji mogą zmienić formę opodatkowania z mocą wsteczną. Jednakże wystarczy jeden błąd, aby urząd skarbowy zakwestionował rozliczenie, a przywilej przepadł.

Pieniądze na stole
12.04.2023 16:17 Głosowanie nad podatkiem od zrzutek. Powrót do status quo pod znakiem zapytania

Dzisiaj rozpoczyna się posiedzenie Sejmu, na którym ma dojść do głosowania w sprawie podatku od zrzutek w ramach ustawy deregulacyjnej. Jak wynika ze słów szefa portalu zrzutka.pl, w obecnej sytuacji nie do końca można być spokojnym co do wycofania daniny.

pieniądze na stole
11.04.2023 21:40 Rekordowe kwoty zwrotów podatku. Powodem system fiskalny

Składanie deklaracji podatkowych jak co roku potrafi zdenerwować niektórych podatników. W tym roku jednak jest inaczej - wielu z nich jest zaskoczonych kwotami, jakie fiskus ma im zwrócić.

Gotówka na stole
04.04.2023 16:28 Korzystasz z ulgi na dziecko, uważaj na dochód. Trzy ważne przypadki

Jak wynika z danych, najczęściej stosowaną ulgą podatkową w Polsce jest ulga na dziecko. Aby jednak móc ją zastosować, wymagane jest spełnienie kilku warunków.

Deklaracje podatkowe
16.03.2023 08:54 Dwa dni wolnego i ulga podatkowa. Może skorzystać pół miliona osób, ale nie każdy o tym wie

W Polsce jest ponad pół miliona osób, które mogą uwzględnić darowiznę krwi w swoim zeznaniu podatkowym. Okazuje się, że bycie honorowym dawcą krwi może przynieść sporo korzyści, czytamy na stronie pulshr.pl.

pieniądze
13.03.2023 17:32 Zwroty podatków za 2022 rok są rekordowe. Przekroczyły już 5 miliardów złotych

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Polacy otrzymują rekordowe zwroty podatkowe za rok 2022. Na dzień dzisiejszy, ponad 2,7 miliona podatników otrzymało zwroty o wartości prawie 5 miliardów złotych. 

pieniądze
12.03.2023 16:29 Skarbówka rozdaje pieniądze. Bardzo dużo osób dostanie od 1100 do prawie 3 tys. zł zwrotu

Trwają rozliczenia podatkowe. Część osób otrzyma na swoje konta zwroty podatku, inne z kolei będą musiały dopłacić niemałe kwoty. Jedna z sytuacji, która spowoduje, że skarbówka przeleje na nasze konto pieniądze, jest tzw. ulga na dziecko. Dzięki niej, na konta wielu Polaków wpłynie większy zwrot niż osobom które nie posiadają dzieci.

Pieniądze na stole
03.03.2023 16:12 Skarbówka wyszykowała niezły prezent. Mnóstwo osób dostanie 1112,04 zł zwrotu, a wielu jeszcze więcej

Rozliczenia z fiskusem trwają w najlepsze. Wiele osób próbuje zastosować w nich rozmaite sposoby zapłacenia jak najmniejszej kwoty lub uzyskania możliwie największego zwrotu podatku. Jednym z nich jest tzw. ulga na dziecko.

banknoty 50 zł
02.03.2023 20:50 Zwrot podatku. Kiedy i ile pieniędzy otrzymasz. Wyjaśniamy

Na początku 2022 roku w polskim systemie podatkowym zaszły znaczne zmiany. W lipcu dokonano kolejnych korekt, które były podzielone na dwa etapy. W ramach tych korekt zrezygnowano z ulgi dla klasy średniej i przesunięto część zaliczek w czasie. Pierwsza stawka podatku na skali została zmniejszona z 17 procent do 12 procent.

Pieniądze
23.02.2023 15:44 Kiedy dostaniesz zwrot podatku. Ile pieniędzy otrzymasz. Wyjaśniamy

Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono znaczne zmiany w systemie podatkowym. Kilka miesięcy później, w lipcu, dokonano kolejnych korekt, które zostały podzielone na dwa etapy. W ramach tych korekt, zlikwidowano tzw. ulgę dla klasy średniej oraz dokonano przesunięcia części zaliczek w czasie. W zamian za to, pierwsza stawka na skali podatkowej została obniżona z 17 procent do 12 procent.

podpis-podpisywanie dokumentu-dokumenty-dokument-iberion
02.02.2023 17:59 Nowe terminy składania niektórych zeznań podatkowych. Warto się z nimi zapoznać

Zeznania podatkowe niejednokrotnie spędzają nam sen z powiek. W zeszłym roku terminy składania PIT-28, PIT-28S, PIT-16A zostały zmienione. W tym roku nie będzie łatwiej.Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, natłok zmian w prawie podatkowym, który spowodowany został wejściem w życie kolejnych wersji „Polskiego Ładu”, był w zeszłych latach zatrważający.

pieniądze-100zł-biznesinfo
12.01.2023 10:47 Ulga dla osób samotnie wychowujących dziecko. Opieka naprzemienna wyklucza możliwość odliczenia

Opieka naprzemienna zasądzona wobec rozwiedzionych rodziców oznacza utratę ulgi podatkowej dla osób samotnie wychowujących dziecko. Zdaniem Ministerstwa Finansów takie rozwiązanie nie dyskryminuje rozwodników.

Podatki po nowemu od 1 lipca
22.12.2022 21:59 Spore zmiany podatkowe od 2023 roku

Od 1 stycznia w życie wchodzi kilka istotnych zmian w podatkach. W informacjach najczęściej przewija się sprawa likwidacji zerowego podatku VAT, lecz są również inne ważne zmiany.Jak podaje Interia.pl, pojawi się nowy wzór PIT-2. Będzie on obowiązywał osoby pracujące zarówno na etacie, jak i na umowie zleceniu. Deklaracja będzie możliwa do złożenia u trzech pracodawców.Poprzez formularz PIT-2 podatnik informuje swojego pracodawcę, żeby przesunął środki z zaliczek od podatku na comiesięczne wypłaty. Bez takiej deklaracji kwota będzie wypłacana po złożeniu deklaracji i opłaceniu podatku przez płatnika, jeżeli wynosi max. 3600 zł.

portfel-pieniądze-biznesinfo
10.12.2022 16:22 W przyszłym roku czeka nas wzrost podatków. To efekt inflacji i podwyżki płacy minimalnej

Rząd nie planuje wprowadzić w przyszłym roku wyższych podatków. Dlaczego zatem znaczna część Polaków zapłaci więcej? Odpowiedź nie powinna dziwić — bo wzrost wybranych podatków warunkują wskaźniki inflacyjne lub podwyżki wynagrodzenia minimalnego. W efekcie na wyższe opłaty muszą przygotować się m.in. właściciele nieruchomości, posiadacze psów, osoby palące papierosy, a także ci, którzy nie stosują się do zasad ruchu drogowego. W niektórych przypadkach wzrost podatku może być naprawdę dotkliwy — informuje portal Money.pl.

Tenis ziemny
27.11.2022 16:11 Wielka gwiazda tenisa siedzi w więzieniu. Trafił tam za oszustwa podatkowe

Boris Becker, niemiecka gwiazda tenisa odsiaduje w tej chwili wyrok w więzieniu w Wielkiej Brytanii. Karę odbywa za oszustwa podatkowe.

Czym jest ulga podatkowa i komu przysługuje?
30.10.2022 20:02 Ulga na krew. Oddasz krew, zapłacisz niższy podatek

Jesteś honorowym dawcą krwi, a może dopiero rozważasz ten bardzo pożyteczny uczynek? Warto wiedzieć, że w przypadku oddania krwi, należy ci się ulga podatkowa.- Ulga podatkowa jest przywilejem dla osób, które honorowo oddają krew. Honorowym krwiodawcą określa się taką osobę, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi – informują eksperci, w serwisie księgowość.infor.pl- Zatem krwiodawcy, którzy w danym roku kalendarzowym oddawali krew, mogą w rocznym rozliczeniu skorzystać z ulgi. Możliwość odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania dla honorowych krwiodawców wynika z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Ulga dotyczy zarówno osób oddających krew pełną, jak i osocze – informuje Agata Rokicińska z Kancelarii Mentzen na łamach serwisu księgowość.infor.pl Zgodnie z § 3 Rozporządzenia Ministra Zdrowia, rekompensata pieniężna przysługuje dawcy rzadkiej grupy w kwocie 130zł za 1 litr pobranej krwi.W rozporządzeniu czytamy:Dawca krwi, który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi, lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych, lub osocza:Za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia otrzyma rekompensatę w wysokości 200 zł,Za 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom – 350 zł,Za zabieg uodpornienia dawcy, o którym mowa w powyższych przypadkach: pierwszy – 50 zł, każdy kolejny – 25 zł.

Chłopaka odnaleziono z raną kłutą nieopodal mieszkania jego dziewczyny.
18.10.2022 18:01 Hurtowy zakup mieszkań przez fundusze. Rząd chce nowego podatku

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd pracuje nad nowym podatkiem, który miałyby płacić fundusze hurtowo wykupujące mieszkania.