Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Seniorzy mogą skorzystać z tych ulg podatkowych. Są pewne warunki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 19.02.2024 10:09

Seniorzy mogą skorzystać z tych ulg podatkowych. Są pewne warunki

emeryci, seniorzy
Pixabay/guvo59

Od 15 lutego można już składać zeznanie podatkowe PIT. Wszyscy podatnicy muszą to zrobić do 30 kwietnia. Niektórzy jednak mają prawo do licznych ulg podatkowych, o których warto pamiętać. Jakie zniżki przysługują emerytom? Co powinni zrobić, żeby z nich skorzystać?

PIT 2024. Seniorom przysługują liczne ulgi

Wielu seniorów nie musi wcale składać zeznania podatkowego. Z tego obowiązku zwolnieni są wszyscy, którzy nie uzyskali dochodów poza emeryturą i nie planują skorzystać z ulg podatkowych. Zrobi to za nich ZUS, wysyłając druk PIT-40A. Ci emeryci natomiast, którzy zarobili do 2500 zł brutto, są zwolnieni z podatku.

Jeśli jednak będziemy chcieli skorzystać z przysługujących nam ulg podatkowych, powinniśmy wypełnić dodatkowo PIT-37. Zeznanie złożyć muszą także osoby, które rozliczają się wspólnie z małżonkiem.
 

Polacy wreszcie doczekają się podwyżek. Są terminy i kwoty

Ulgi podatkowe dla emerytów

Do seniorów, którzy skorzystają z ulg, może wrócić nawet 100% zaliczek na podatek, które zostały odprowadzone w ciągu roku. Umożliwia to m.in. ulga rehabilitacyjna, dzięki której wiele osób może odliczyć koszty poniesione w ciągu roku. 

Do skorzystania z niej upoważnione są osoby niepełnosprawne, osoby pobierające rentę, a także osoby mające na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, które zakupiły sprzęt ułatwiający wykonywanie czynności życiowych lub opłaciły rehabilitację. Jeśli tylko dysponujemy dokumentem potwierdzającym taki wydatek, od podatku możemy odliczyć:

  • opiekę pielęgniarską,
  • zakup, naprawdę lub wynajem wyrobów medycznych i sprzętu rehabilitacyjnego,
  • pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, uzdrowisku
  • adaptację i wyposażenie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
     

Ulga rehabilitacyjna przewiduje również ulgę na leki, jednak odliczyć możemy wyłącznie koszty tych zleconych przez lekarza specjalistę, dostępnych na receptę. Konieczny jest także status osoby niepełnosprawnej o odpowiednim stopniu niepełnosprawności — status emeryta nie wystarczy, by skorzystać z tej ulgi. Odliczyć możemy te wydatki, które na przestrzeni miesiąca przekroczyły 100 zł.
 

Ulga na Internet i odliczenie darowizn

Od podatku odliczyć można również koszty dostępu do Internetu z tej ulgi skorzystać mogą nie tylko seniorzy. Maksymalnie odliczyć można nawet 760 zł lub 1520 zł, jeśli rozliczamy się z małżonkiem. Należy jednak pamiętać, że odliczyć można jedynie koszty Internetu, nawet jeśli płacimy je w ramach pakietu z innymi usługami.

Ulgą objęte są również sumy przekazane na rzecz organizacji społecznych, kultu religijnego, a także na cele działalności charytatywno–opiekuńczej kościołów. Podczas składania deklaracji PIT, możemy odliczyć je od podatku. Kwota ta nie może jednak przekraczać 6% dochodu.

źródło: super biznes