Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rekordowe zwroty PIT. Ile w tym roku dostaną Polacy?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 25.03.2024 11:02

Rekordowe zwroty PIT. Ile w tym roku dostaną Polacy?

aplikacja mObywatel, pieniądze
Fot. redakcja serwisu, Pixabay/Królestwo_Nauki

Ministerstwo Finansów ponownie zapowiada ”rekordowe zwroty PIT”. Przelewy z urzędu skarbowego mają być szybkie, a kwoty wysokie. Kluczem jest właściwe złożenie deklaracji. Jak to zrobić?

Nawet 1715 zł zwrotu podatku PIT

Przelewy w niecałe trzy tygodnie, 1715 zł zwrotu na osobę, 27 mld zł ulg podatkowych w ogóle i 15 milionów deklaracji — tak prezentowały się statystyki za 2022 r. Jak będzie wyglądać sytuacja w tym roku? Serwis Super Biznes zapewnia, że ”rząd wielkości powinien być porównywalny”. Jak uzyskać jak najwyższy zwrot podatku i co zrobić, by urząd skarbowy jak najszybciej wypłacił środki?
 

Pilny komunikat ZUS. Chodzi o ubezpieczenie zdrowotne

Wyższy zwrot podatku PIT dla małżeństw

Jednym ze sposobów obniżenia podatku jest wspólne rozliczenie PIT. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy jedno z małżonków pracuje za granicą — wówczas warto jeszcze raz przeanalizować najbardziej opłacalny sposób rozliczenia. 

W większości przypadków wspólne rozliczenie sprawi jednak, że podatek będzie niższy, zwłaszcza jeśli dochody małżonków znacznie się różnią. Wspólne rozliczanie będzie również szczególnie opłacalne, jeśli jedno z małżonków w danym roku wcale nie uzyskało dochodu.
 

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców i nie tylko

Niższy podatek zapewni również odpowiednie wykorzystanie przysługujących nam ulg podatkowych, takich jak chociażby ulga na dziecko. Szanse na największe korzyści z tytułu ulg mają przedsiębiorcy, ponieważ wiele ulg zostało przewidzianych właśnie dla nich. Warto jednak pamiętać, że największy zwrot podatku zapewni nam połączenie różnych ulg przypadających na jednego podatnika.

Aby uzyskać zwrot nie tylko w wyższej kwocie, ale również szybciej, powinniśmy złożyć deklarację PIT w formie elektronicznej, zamiast tradycyjnej, papierowej. Możemy zrobić to w e-Urzędzie Skarbowym lub wykorzystując aplikację mObywatel. Niezależnie od formy, którą ostatecznie wybierzemy, ostateczny termin złożenia deklaracji mija 30 kwietnia.

źródło: super biznes