Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie każdy dostanie zwrot podatku. Niektórzy będą musieli dopłacić
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.03.2024 12:30

Nie każdy dostanie zwrot podatku. Niektórzy będą musieli dopłacić

Zeznania podatkowe, pieniądze, kalkulator
Fot. East News/Arkadiusz Ziolek

Jakiś czas temu rozpoczął się okres składania deklaracji podatkowych w celu rozliczenia się ze skarbówką za ubiegły rok. Wszyscy podatnicy mają nadzieję na pokaźne zwroty podatku, ale niestety jest spora grupa osób, która będzie musiała dodatkowo zapłacić fiskusowi. Kogo będzie dotyczyła dopłata? Przedstawiamy szczegóły.

Rozpoczął się czas rozliczeń ze skarbówką

Od 15 lutego Polacy mogą składać zeznania podatkowe w celu rozliczenia się ze skarbówką i powinni zrobić to do 30 kwietnia. Deklarację mogą złożyć osobiście, w urzędzie skarbowym lub też za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.

Podczas rozliczenia z fiskusem mogą skorzystać z wielu ulg podatkowych, takich jak ulga na dziecko czy internet. Wszyscy podatnicy liczą na to, że otrzymają zwrot podatku. Jak się okazuje, jest całkiem spora grupa, która będzie musiała dopłacić skarbówce.

Waloryzacja emerytur. Ważne wieści dla seniorów, ZUS wypłaca więcej

Nie każdy będzie mógł liczyć na zwrot podatku

Rozliczenie się ze skarbówką dla sporej grupy osób będzie oznaczało konieczność dopłaty do podatku z własnej kieszeni. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce wtedy, gdy podatek okazuje się być wyższy niż suma podatków pobieranych w ciągu roku.

Z koniecznością dopłaty do PIT-u spotkają się między innymi podatnicy, którzy: przekroczyli limit kosztów uzyskania przychodów; zmienili pracę, a ich roczne zarobki przekroczyły drugi próg skali podatkowej; są pracownikami do 26. roku życia i przekroczyli limit zarobkowy zwalniający z podatku czy też na przykład korzystali z ulgi 4+ i utracili do niej prawo.

Do kiedy należy uiścić dopłatę do podatku?

Dopłatę do podatku powinno się uregulować do 30 kwietnia 2024 roku. Należy mieć na uwadze to, że spóźnienie się z zapłatą będzie miało nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli podatnik nie dopilnuje obowiązku związanego z dopłatą i nie uiści je w terminie, to będzie zobowiązany do samodzielnego obliczenia odsetek za zwłokę i zapłacenia ich wraz z zaległością podatkową. 

Zobacz także: Emerytura bez wystarczającego stażu pracy. Te osoby dostaną świadczenie