Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Zwrot pieniędzy za gaz. Wiemy, kto dostanie i na jakich warunkach
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 10.03.2024 18:43

Zwrot pieniędzy za gaz. Wiemy, kto dostanie i na jakich warunkach

kuchenka gazowa
Fot.: Unsplash.com/Myko M

Państwo da ci pieniądze, żeby opłacić rachunki za gaz. To nie żart, a autentyczna oferta Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Niektórzy Polacy mogą ubiegać się o zwrot podatku VAT w związku z paliwem, jakim ogrzewają swoje domy. Jest kilka warunków.

Te pieniądze ci się należą, ale są warunki

W ostatnim czasie rachunki rosną w rekordowym tempie. Jest to związane nie tylko z nieustanną inflacją, ale również ze wzrostem płacy minimalnej, która oddziałuje na inne elementy gospodarki. Państwo wyciąga pomocną dłoń w stronę części Polaków.

Osoby ogrzewające swój dom gazem mogą starać się o dodatkowe pieniądze. Ministerstwo Klimatu i Środowiska oferuje środki, które pomogą uregulować należności wynikające z tytułu rachunków za gaz. Wyjaśniamy, jak otrzymać zwrot w ramach tzw. dodatku gazowego.

Awantura o gigantyczną wygraną w Lotto. Sprawa trafiła do sądu

Pieniądze od państwa na rachunki za gaz

Ogrzewasz dom gazem? To paliwo gwarantuje ci możliwość ubiegania się o zwrot podatku VAT w związku z ponoszonymi kosztami utrzymania ciepła w domu. MKiŚ dopłaca do rachunków za gaz. Mowa nawet o kilkuset złotych.

ZOBACZ: Masz bezterminowe prawo jazdy? Wymiana jest obowiązkowa

Podstawowym i oczywistym warunkiem otrzymania od resortu klimatu pieniędzy jest udokumentowane posiadanie bojlera gazowego, kotła, albo podgrzewacza gazowego przepływowego. Niemniej, nawet osoby posiadające kominek gazowy mogą mieć nadzieję na to, że MKiŚ przeleje im zwrot za ogrzewanie domu gazem.

Aby otrzymać pieniądze w ramach rekompensaty za rachunki za gaz, konieczne jest także wpisanie domu i źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Natomiast samo gospodarstwo zobligowane jest do przejścia audytu energetycznego.

Dostaniesz pieniądze, jeśli spełnisz te warunki

Warunkiem, który pozbawi wiele osób nadziei na otrzymanie dodatkowych pieniędzy z racji ogrzewania domu gazem, jest kryteria dochodowe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska jednoznacznie wskazuje, ile trzeba zarabiać, aby otrzymać zwrot podatku VAT z tytułu tej pomocy finansowej.

ZOBACZ: Pracownicy mogą zyskać 644 zł. Szykują się wielkie zmiany

Miesięczne dochody w przypadku samodzielnych i jednoosobowych gospodarstw domowych ogrzewanych gazem nie mogą być wyższe niż 2100 zł. W przypadku większej ilości osób próg ustanowiono na limicie maksymalnie 1500 zł na każdego członka gospodarstwa. Wszystkie wpływy do domowego budżetu muszą zostać udokumentowane.

To jednak nie wszystko, przepisy nie pozostawiają złudzeń. Zwrot podatku VAT w związku z ogrzewaniem domu gazem nie jest wypłacany z urzędu. Konieczne jest nie tylko dokładne udokumentowanie spełniania warunków narzucanych przez resort klimatu, ale także złożenie specjalnego wniosku. Państwo nie wypłaci pieniędzy samo.

Źródło: o2.pl