Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura minimalna 2024. Ile wyniesie i kto może ją uzyskać?
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 28.02.2024 12:26

Emerytura minimalna 2024. Ile wyniesie i kto może ją uzyskać?

emerytura
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Od 1 marca dzięki waloryzacji wzrośnie wysokość rent i emerytur. Aby otrzymać minimalną emeryturę, trzeba wykazać m.in. staż pracy, a także odpowiednią kwotę składek na koncie emerytalnym w ZUS. Kto otrzyma emeryturę minimalną i jakiej kwoty należy się spodziewać w 2024 roku?

Minimalna emerytura w 2024 roku

Emeryci i seniorzy przebierają nogami na wieść o pierwszych wypłatach emerytur i rent po waloryzacji. Obecnie minimalna emerytura w Polsce od lutego 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto. Podwyżka tego świadczenia nastąpi już od 1 marca. Kwota dzięki waloryzacji i jej wskaźnikowi wzrośnie o 12,12 proc. i wyniesie 1780,96 zł.

Aby otrzymać emeryturę minimalną, należy spełnić podstawowe warunki: osiągnąć wymagany wiek emerytalny, a także posiadać wymagane okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn, a w przypadku kobiet co najmniej 20 lat. 

ZUS wydał ważny komunikat do seniorów. Chodzi o podwyżki emerytur

Dla kogo emerytura minimalna?

ZUS wypłaca emeryturę minimalną także w przypadku, gdy matka, mimo iż nie wypracowała minimalnego świadczenia, to wychowała minimum czworo dzieci. Dodatkowo seniorzy otrzymują także "trzynastkę" i "czternastkę" w wysokości minimalnej emerytury. 

ZOBACZ: Seniorzy będą zachwyceni. Na dniach otrzymają wyższe wypłaty

Jak przekazywało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, całkowity koszt waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i innych świadczeń z systemu powszechnego, rolniczego i mundurowego, szacuje się na ok. 43 mld zł.

Emerytura minimalna dla wszystkich?

Stale rośnie grupa osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie mają prawa nawet do minimalnego świadczenia. Z danych ZUS wynika, że pod koniec 2022 roku było to 365,3 tys. osób. Jeszcze w 2020 było to 310 tys. osób, a w 2011 roku zaledwie 24 tys. Tendencja zatem stale niebezpiecznie rośnie.

ZOBACZ: Masz niedopłatę podatku PIT? Polacy muszą uważać na ważny termin

Jak informował serwis Money.pl, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej myśli o podniesieniu tzw. emerytur groszowych do poziomu emerytury minimalnej. Decyzja ostatecznie nie zapadła, a sam temat ma być sprawdzany m.in. przez środowiska współpracujące z ministerstwem w ramach Rady Dialogu Społecznego.