Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Twój e-PIT z problemami technicznymi. ”Ta witryna jest nieosiągalna”
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 15.02.2024 14:25

Twój e-PIT z problemami technicznymi. ”Ta witryna jest nieosiągalna”

e-Urząd Skarbowy
East News/Arkadiusz Ziółek

Od dzisiaj można już składać zeznania podatkowe za 2023 rok. Ułatwić ma to usługa ”Twój e-PIT”. Ta jednak na samym starcie mierzy się z potężnymi problemami technicznymi. Wielu Polaków nie miało możliwości, by zalogować się do systemu udostępnionego przez fiskusa. 

Można już rozliczyć PIT za 2023 rok

Deklaracje PIT można składać od czwartku, 15 lutego do 30 kwietnia. Można zrobić to rzecz jasna drogą tradycyjną, ”na papierze”, lub elektroniczną. Dane MF pokazują, że coraz więcej podatników decyduje się na ten drugi sposób. W ubiegłym roku aż 11,9 miliona deklaracji zostało złożonych przez platformę Twój e-PIT, a kolejne 8 milionów przez e-Deklaracje, podczas gdy papierowych PIT-ów złożono zaledwie 1,3 miliona.

Z pewnością nie bez znaczenia jest fakt, że elektroniczna forma przesłania deklaracji niesie za sobą wiele korzyści, w tym oszczędność czasu. Dziś jednak platforma wyraźnie nie była w najlepszej kondycji.
 

Złe wieści dla ogrzewających domy węglem i gazem. Rewolucja w UE

”Ta witryna jest nieosiągalna”. Problemy z platformą do rozliczania PIT-u

Mimo że możliwość składania PIT wystartowała dopiero dzisiaj, miały już miejsce pierwsze problemy techniczne. Około godziny 8:00 zalogowanie się na stronę stało się niemal niemożliwe. Użytkownicy chcący zaakceptować przygotowany przez Urząd Skarbowy zeznanie podatkowe, musieli odczekać dłuższą chwilę, by następne natknąć się na komunikat: ”Ta witryna jest nieosiągalna”.

Około godziny 10:00 dostępność usługi poprawiła się, choć wciąż daleko jej do idealnej. Wygląda na to, że podatnicy chcący jak najszybciej rozliczyć się z fiskusem, będą musieli uzbroić się w cierpliwość.
 

W ten sposób rozliczysz PIT

Kiedy już jednak przebrniemy przez chwilowe niedogodności, złożenie deklaracji przez usługę Twój e-PIT jest rzeczywiście niezwykle proste. Co więcej, w niektórych przypadkach nie musimy tak naprawdę robić nic — jeśli do końca kwietnia nie zaakceptujemy przygotowanych formularzy, system zrobi to automatycznie.

Aby skorzystać z możliwości złożenia deklaracji elektronicznie, powinniśmy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego. Umożliwią nam to:

  • aplikacja mObywatel,
  • profil zaufany, e-dowód i bankowość elektroniczna (login.gov.pl),
  • a także dane podatkowe.

Wcześniej przygotowane deklaracje możemy w razie potrzeby edytować, a zwrot podatku powinniśmy otrzymać w terminie do 45 dni. Jeśli jednak rozliczymy PIT drogą tradycyjną, zwrot środków może potrwać do 3 miesięcy.

źródło: tvn24.pl