Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > PIT 2024. Jak przekazać 1,5% podatku?
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 11.02.2024 22:43

PIT 2024. Jak przekazać 1,5% podatku?

PIT, e-urząd skarbowy
East News/Arkadiusz Ziółek

Co roku jak bumerang wraz z rocznym rozliczeniem PIT powraca możliwość przekazania 1,5% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, czyli OPP. Równocześnie pojawiają się również pytania, jak to zrobić. A cały proces jest bardzo prosty. Wyjaśniamy, jak przekazać 1,5% podatku przy rozliczeniu PIT!

Kto może przekazać 1,5% podatku?

Do przekazania 1,5% podatku upoważniony jest każdy podatnik. Wbrew pozorom nie oznacza to jednak, że może to zrobić każdy. Nie mogą zrobić tego osoby zwolnione z obowiązku odprowadzenia podatku, zatem m.in. studenci do 26. roku życia. Poza takim przypadkiem nie ma znaczenia w jaki sposób został osiągnięty dochód objęty podatkiem dochodowym. 1,5% przekazać może każda osoba, która pracowała na umowie o pracę czy zlecenie czy prowadząca działalność gospodarczą, ale również emeryci i renciści.

Grono potencjalnych darczyńców jest zatem bardzo szerokie. Nic więc dziwnego, że tylko w 2023 roku przekazano w ten sposób aż 1,5 miliarda złotych.
 

Skarbówka przeprowadzi kontrole. Olbrzymie kary dla właścicieli mieszkań

W ten sposób przekażesz 1,5% podatku

Aby przekazać 1,5% podatku, należy podczas wypełniania formularza PIT w odpowiedniej rubryce wpisać numer KRS wybranej organizacji. Tyle wystarczy. Kolejnymi krokami zajmie się już urząd skarbowy. Jedyny warunek, jaki musimy spełnić, rzecz jasna poza samym faktem opłacania podatku, to nie mieć zaległości w fiskusie.

Warto pamiętać, że owe 1,5% pobierane jest z i tak odprowadzanego podatku, dlatego nie łączy się z żadnymi dodatkowymi kosztami — jeśli nie wskażemy żadnej organizacji OPP, cała kwota trafi do budżetu państwa.
 

Komu możesz podarować 1,5%?

Podobnie jak 1,5% podatku może przekazać każdy podatnik, ale nie każdy obywatel, tak samo pieniądze możemy wpłacić na konto wybranej organizacji, co wcale nie oznacza, że każdej. Lista jest jednak bardzo długa.

Na stronie internetowej Narodowego Instytutu Wolności dostępny jest pełen wykaz organizacji pożytku publicznego, na rzecz których możemy przekazać pieniądze. Dobrze jest jednak wcześniej upatrzyć konkretną organizację i jedynie upewnić się, że figuruje ona w spisie. W przeciwnym razie na przeglądaniu listy możemy spędzić naprawdę dużo czasu.

źródło: interia BIZNES