Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Kwota wolna od podatku Belki. Podano szczegóły
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 29.03.2024 22:48

Kwota wolna od podatku Belki. Podano szczegóły

pieniądze
Fot. Pixabay/PhotoMIX-Company

W tym miesiącu Polaków spotkało rozczarowanie związane z podniesieniem kwoty wolnej od podatku dochodowego. Teraz jednak Ministerstwo Finansów zapowiedziało pewną alternatywę. Nowy kwota ma się pojawić, ale inna, niż wszyscy się spodziewali.

Przychody zwolnione z opodatkowania

Ministerstwo Finansów wyraźnie zmieniło taktykę względem kwoty wolnej od podatku. Wcześniej rząd zapowiadał podniesienie kwoty wolnej od podatku dochodowego z 30 tys. do 60 tys. złotych, pierwsze miesiące nowego roku szybko jednak zweryfikowały ten pomysł. Plan okazał się — przynajmniej na razie — niemożliwy do realizacji, ponieważ wiązałby się ze zbyt dużymi stratami dla budżetu. Teraz jednak resort zapowiada możliwość wprowadzenia innej kwoty wolnej od innego podatku.
 

Wygrał 19 mln zł w Lotto. Trudno uwierzyć, jaki zapłaci podatek

Ulga od podatku Belki

Podatek Belki obejmuje wszelkie zyski kapitałowe. Przez ostatnie miesiące stał się szczególnie uporczywy dla oszczędzających, dodatkowo bowiem uszczuplał zysk z oprocentowania, które nie pozwalało nawet na wyrównanie strat spowodowanych inflacją. Ministerstwo Finansów rozpoczęło już prace nad zmianami w tym zakresie.

Zwolnienie z podatku Belki będzie dotyczyło dochodów z rachunków terminowych lokat oszczędnościowych oraz z obligacji zapisanych w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, osobno prowadzonym dla obligacji i osobno dla lokat terminowych – tłumaczył wiceminister finansów Jarosław Neneman w odpowiedzi na interpelację poselską.

Konkretna kwota wolna od podatku miałaby uaktualniać się co roku, w nowym obwieszczeniu Ministra Finansów.

Proponujemy, aby każda z tych kwot wynosiła iloczyn stopy depozytowej NBP na ostatni dzień trzeciego kwartału roku poprzedzającego rok podatkowy i 100 000 zł (obecnie byłoby to 5250 zł) – dodał Neneman.
 

”Zwolnienie będzie dotyczyło części dochodów”

Z dalszych słów wiceministra wynika jednak, że nie wszystkie oszczędności zostaną objęte ulgą podatkową. W odpowiedzi wiceministra na interpelację poselską czytamy:

W przypadku oszczędności, zwolnienie z podatku będzie dotyczyło części dochodów (przychodów) – do określonego rocznego limitu – z rachunków terminowych lokat oszczędnościowych oraz z obligacji o terminie zapadalności co najmniej rok, które będą zapisane w wyodrębnionym pakiecie oszczędnościowym, osobno prowadzonym dla obligacji i osobno dla lokat terminowych.

Ponadto oszczędności będą mogły być gromadzone w ramach jednego — i tylko jednego — pakietu, np. w banku lub SKOKu. Ograniczenie to obejmuje również oddziały banków zagranicznych. Po przekroczeniu określonego limitu podatnika obowiązywałaby opłata w tej samej wysokości, co do tej pory — tj.19 procent. Będzie on rozliczany w ramach rocznego zeznania podatkowego PIT-38.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że obecnie w Ministerstwie Finansów nie są planowane inne, poza wyżej opisanymi, zmiany w zasadach opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów (przychodów) z kapitałów pieniężnych — podsumował wiceminister finansów.

źródło: radio zet