Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > "Babciowe" coraz bliżej. Pieniądze jeszcze w tym roku
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 29.03.2024 11:55

"Babciowe" coraz bliżej. Pieniądze jeszcze w tym roku

dziecko pieniądze
Fot. Pixabay/FeeLoona, materiały własne

Program “Aktywny rodzic” to jedno z tych rozwiązań, na które pracujący rodzice małych dzieci czekają z wielką niecierpliwością. W jego ramach do rodzin co miesiąc trafiać będzie mogło nawet dodatkowe 1500 zł. Tymczasem odpowiedzialny za projekt resort rodziny przekazuje, że prace nad ostatecznym kształtem ustawy są już na finiszu. Wiadomo, kiedy mogą ruszyć pierwsze wypłaty. Można szykować portfele.

Ustawa o "babciowym" na dniach

To już naprawdę niedługo. Tzw. babciowe jeszcze kilka miesięcy temu było jedynie jedną ze 100 obietnic Koalicji Obywatelskiej, które ugrupowanie zobowiązało się spełnić po tym, jak dojdzie do władzy. Dziś wiadomo już, że za kilka miesięcy program może stać się faktem. Rodzice mają powody do zadowolenia.

O pracach nad ostatecznym kształtem nad ustawą wprowadzającą “Aktywnego rodzica” mówiła w Radiu ZET ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która wyjawiła, że trwają dosłownie ostatnie szlify. Już po świętach nowe rozwiązania mają trafić pod obrady rządu, a później także do Sejmu. Jednocześnie konieczne będzie dostosowanie systemów ZUS do obsługi programu oraz wypłat pieniędzy. Pierwsze pieniądze trafią do uprawnionych w IV kwartale br.

Ustawa „wyjdzie” z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w najbliższych dniach. Zgłosimy ją do wykazu prac rządu. Potem prace rządowe i parlamentarne. To duży program istotnych świadczeń aktywizujących dla rodziców, wracających na rynek pracy - przekazała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ostatni moment na przelewy. Później pieniądze nie dotrą na czas

1500 złotych dla rodzin tylko po spełnieniu wymogów

Aby otrzymać 1500 złotych miesięcznie w ramach “babciowego” konieczne będzie spełnienie ściśle określonych warunków. Szefowa MRPiPS wskazała, że wymogiem będzie m.in. zawarcie umowy z babcią, ciocią, wujkiem, czy dziadkiem i zgłoszenie, kto dokładnie podejmuje się opieki nad dzieckiem. Dziemianowicz-Bąk podkreśliła przy tym, że umowa ta nie będzie mogła być jedynie ustna.

To nie jest tylko kwestia układu, tylko też informacja dla nas, czy dziecko jest powierzone bezpiecznej osobie, chodzi o rejestr takich osób, np., żeby taka osoba nie była w rejestrze pedofilów. Musimy dmuchać na zimne i być niezwykle ostrożnymi – wytłumaczyła.

"Babciowe" będzie miało trzy wersje

Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami, podstawowa kwota “babciowego” wyniesie 1500 zł miesięcznie, ale takie pieniądze otrzymają tylko te rodziny, w których oboje rodziców będzie pracowało i zdecydują się oni na skorzystanie z usług np. niani albo kogoś z bliskiej rodziny. Wypłata będzie podlegała opodatkowaniu.

Druga z możliwych opcji polegać ma na przekazaniu pracującym rodzicom 1500 zł, które mieliby wykorzystać jako dofinansowanie do żłobka. Trzecia natomiast włączała będzie zmodyfikowany “Rodzinny Kapitał Opiekuńczy”. Wówczas wymogiem będzie praca tylko jednego rodzica, ale wypłata wyniesie 500 zł.

Źródło: Radio ZET