Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Rodzice mają mało czasu. Nie wszyscy mogą skorzystać z tej ulgi
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 24.03.2024 12:50

Rodzice mają mało czasu. Nie wszyscy mogą skorzystać z tej ulgi

rodzice, dziecko, rodzina
Fot. Pixabay/Pexels

Już wkrótce wszyscy podatnicy będą musieli złożyć zeznania podatkowe za 2023 rok. Przy okazji wypełniania PIT-u, warto pamiętać o przysługujących nam ulgach podatkowych. Rodzice mogą liczyć nawet na kilka tysięcy złotych. Nie wszyscy jednak spełniają warunki.

Czas tylko do końca kwietnia

Na złożenie zeznania podatkowego zostało coraz mniej czasu — nie tak mało, jak w przypadku opłacenia podatku RTV, więc nie trzeba jeszcze wpadać w panikę, ale jednak niewiele. Podatnicy mają czas tylko do 30 kwietnia, został więc już ostatni miesiąc, a wiele osób wciąż ma pytania o to, jak złożyć PIT albo jak skorzystać z ulg podatkowych. Wśród najpopularniejszych z nich znajdziemy ulgę prorodzinną. Kto może skorzystać z obniżenia podatku?

Kluczowe wieści dla seniorów. ZUS zmienia termin wypłaty 13. emerytury

Ulga prorodzinna — dla kogo?

W tym roku, w ramach ulgi prorodzinnej, rodzice mogą zyskać nawet kilka tysięcy złotych. Co bardzo ważne, obniżenie podatku z tytułu opieki nad dzieckiem przysługuje wszystkim faktycznym opiekunom — zarówno rodzicom biologicznym, jak i zastępczym, a także opiekunom prawnym. Z ulgi nie mogą natomiast skorzystać osoby nawiązujące sporadyczne kontakty lub płacące alimenty, jeśli jest to jedyny wkład w utrzymanie i wychowanie dziecka.

Kolejna dobra wiadomość to fakt, że ulga przysługuje na każde dziecko, jeśli tylko  nie ukończyło ono 18 lat, lub 25 lat, jeśli kontynuuje naukę, a suma jego dochodów nie przekracza dwunastokrotności renty socjalnej lub otrzymuje rentę socjalną albo zasiłek pielęgnacyjny. Rodzice muszą jednak pamiętać o jeszcze jednym warunku.

Nie możesz przekroczyć limitu

Ulga na pierwsze i drugie dziecko wynosi 1112,04 zł rocznie. Kwota ta rośnie w przypadku każdego kolejnego dziecka — do 2 tysięcy na trzecie i 2700 zł na czwarte i każde kolejne. Ulga jest tym wyższa, że kwoty zmniejszenia podatku na dzieci sumują się, dlatego, przykładowo, jeśli mamy trójkę dzieci, przy rozliczeniu PIT zaoszczędzimy aż 4224,12 zł.

Ważne jednak, by pamiętać o obowiązujących limitach dochodów, ponieważ po ich przekroczeniu, nie skorzystamy już z żadnej z ww. ulg. W przypadku małżeństw wychowujących jedno dziecko jest to 112 tysięcy rocznie, natomiast w przypadku samotnego rodzica — 56 tysięcy. Na wyższy limit (również w wysokości 112 tys.) mogą liczyć również małżeństwa, pod których opieką znajduje się co najmniej dwójka dzieci z niepełnosprawnością, a także rodzic opiekujący się jednym dzieckiem z niepełnosprawnością.

Skorzystanie z ulg umożliwiają formularze  PIT-36 lub PIT-37 i załącznik PIT/O. Termin ich złożenia upływa dla wszystkich 30 kwietnia. Ministerstwo Finansów przypomina, by w tym okresie być szczególnie czujnym na oszustwa związane z zeznaniami podatkowymi.

źródło: o2.pl