Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 840 zł zwrotu podatku. Wielu nie ma o tym pojęcia
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 23.03.2024 11:02

Nawet 840 zł zwrotu podatku. Wielu nie ma o tym pojęcia

pieniądze
Fot. Pixabay/gosiak1980

Dzięki tej uldze podatkowej wiele osób może zaoszczędzić nawet 840 zł. Mimo to, wiele osób z niej nie korzysta. Komu przysługuje dodatkowe odliczenie od PIT? Sprawdzamy, jak uzyskać wyższy zwrot podatku.

Ulgi podatkowe 2024

W czasach wciąż rosnących opłat i nowych podatków ”od wszystkiego”, każda okazja do oszczędzania to dobra wiadomość. Nic więc dziwnego, że Polacy chętnie korzystają z przysługujących im ulg podatkowych, takich jak ulga na dzieci czy za opłaty za internet. Są jednak również odliczenia, o których wiele osób nie ma pojęcia, a pozwalają na znaczne zmniejszenie podatku.

Emerytura Jolanty Kwaśniewskiej. Wielu będzie zaskoczonych

Ulga dla członków związków zawodowych

Chociaż ulga ta weszła w życie już dwa lata temu, niewielu podatników o niej pamięta. Tymczasem odliczenie dla członków związków zawodowych pozwala zaoszczędzić nawet 840 zł — to o ponad 300 zł więcej niż w pierwszym roku obowiązywania ulgi. Podatnicy mogą bowiem w deklaracji PIT odliczyć opłacone składki członkowskie na rzecz związku zawodowego. Ich suma może być niższa niż 840 zł, jednak nie ma możliwości odliczenia składek przekraczających ten próg.

Skorzystanie z ulgi umożliwiają dowody wpłat składek, dlatego bardzo ważne jest, aby w zeznaniu rocznym przedstawić dane członka związku i nazwę organizacji związkowej, ale również tytuł, datę wpłaty i kwotę składek. W tym celu może nam posłużyć również PIT-11 w przypadku, kiedy składki były odprowadzane bezpośrednio przez pracodawcę. 

Jak skorzystać z ulgi dla członków związków zawodowych?

Norbert Kusiak, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej OPZZ, podkreśla, iż skorzystanie z odliczenia dostępne jest w formie rozliczenia według skali podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencyjnych. Z ulgi skorzystamy zatem rozliczając się przy pomocy formularzy PIT-36, PIT-37 oraz PIT 28. Niestety nie będziemy mieć takiej możliwości, jeśli rozliczamy się za pomocą podatku liniowego.

Do głównego dokumentu powinniśmy załączyć również załącznik PIT-O, w którym podatnik może wykazać wysokość składek — odpowiednią komórkę znajdziemy w części B, wierszu 8, pod numerem 33-34. Zeznania podatkowe należy standardowo złożyć do końca kwietnia drogą tradycyjną lub przez internet, przy pomocy usługi Twój e-PIT.

źródło: super biznes