Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Podatek od pożyczek w rodzinie? Wszyscy Polacy powinni to wiedzieć
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 18.03.2024 12:58

Podatek od pożyczek w rodzinie? Wszyscy Polacy powinni to wiedzieć

Pieniądze, ręce
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Pożyczanie pieniędzy od rodziny nie jest niczym nadzwyczajnym. To dość powszechne zjawisko, więc zdecydowana większość osób w ogóle nie zastanawia się nad tym, że w niektórych przypadkach może się nami zainteresować urząd skarbowy. W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od pożyczki od rodziny? Przedstawiamy szczegóły.

Podatek od pożyczek w rodzinie

Członkowie rodziny bardzo często pożyczają sobie pieniądze i z całą pewnością nie zastanawiają się nad tym, czy powinni w związku z tym zapłacić podatek. Tutaj tak naprawdę najważniejsze jest to, od kogo i ile pożyczamy. Należy pamiętać, że funkcjonuje coś takiego, jak grupy podatkowe, które określają kwestię podatku od pożyczki. Prezentują się one następująco:

  • Zerowa grupa podatkowa - rodzice, dziadkowie, dzieci, wnuki, małżonkowie, rodzeństwo, pasierb, macocha i ojczym
  • Pierwsza grupa podatkowa - wszystkie osoby z zerowej grupy oraz synowa, zięć, teściowie
  • Druga grupa podatkowa - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków
  • Trzecia grupa podatkowa - pozostali, w tym także osoby spoza rodziny
Wielu seniorów będzie zadowolonych. Dostaną ponad 700 zł więcej

Kiedy zapłacić podatek, a kiedy zgłosić się skarbówki?

Jeśli chodzi o grupę zerową, to pożyczki od takich osób są zwolnione z podatku. Jeśli jednak ich kwota w ciągu 5 lat przekroczy 36 120 zł, to należy udać się do fiskusa w ciągu dwóch tygodni od otrzymania pieniędzy.

W przypadku pierwszej grupy podatkowej, kwoty do 36 120 zł są wolne od podatku. Jeśli pożyczka jest większa, to konieczne będzie odprowadzenie podatku, ale tylko wtedy gdy otrzymamy gotówkę od synowej lub zięcia. Każda pożyczka będzie wymagała zapłacenia podatku, jeśli otrzymamy ja od osoby należącej do drugiej i trzeciej grupy podatkowej.

Nie zgłosisz się do skarbówki, poniesiesz konsekwencje

Niezwykle istotne jest to, że jeśli kwota pożyczki od najbliższych z grupy zerowej będzie wyższa niż 36 120 złotych, to termin 14 dni na zgłoszenie się do fiskusa jest kluczowy. Jeśli nie dopilnujemy tego obowiązku, to zwolnienie z podatku przestanie obowiązywać.

Należy też pamiętać o przepisach regulujących udzielanie pożyczek wśród rodziny, bo niepoinformowanie o nich skarbówki, jeśli jest to konieczne, wiąże się z nałożeniem stawki sankcyjnej w wysokości 20 proc. 

Zobacz także: Ponad 1300 zł z ZUS co miesiąc przez trzy lata. Mało kto zna to świadczenie