Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielu seniorów będzie zadowolonych. Dostaną ponad 700 zł więcej
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 17.03.2024 15:05

Wielu seniorów będzie zadowolonych. Dostaną ponad 700 zł więcej

seniorka
fot. Pixabay/airtank

Wielu seniorów jest zachwyconych z powodu marcowej waloryzacji rent i emerytur. Dzięki podwyższeniu świadczenia, emerytura honorowa wzrosła o całkiem pokaźną kwotę. Już od 1 marca w nowej wysokości trafia na konta uprawnionych, a tych jest ograniczone grono.

Emerytura honorowa od marca znacznie wzrosła

Emerytura honorowa przysługuje nielicznym szczęśliwcom. Warunkiem jej pobierania, jest ukończenie przez seniora wieku 100 lat. ZUS wówczas automatycznie wypłaca dodatkowe świadczenie takiej osobie. W tym roku jego kwota wzrosła dzięki marcowej waloryzacji rent i emerytur. Jej wskaźnik 12,12 proc. sprawił, że emerytura honorowa od 1 marca wygląda naprawdę imponująco.

Świadczenie nie trafia jednak do dużej grupy. Jak informuje ZUS, emerytura honorowa obecnie wpływa na konto ok. 2600 osób. Tylu mamy w Polsce stulatków uprawnionych do pobierania tego świadczenia.

Zwroty PIT dla emerytów. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki?

Emerytura honorowa. Dla kogo i na jakich zasadach?

Emerytura honorowa jeszcze niedawno wynosiła 5540,25 zł i obowiązywała do 29 lutego 2024 roku. Wszyscy seniorzy, którzy osiągnęli magiczną barierę wieku na poziomie 100 lat po 1 marca 2024 roku, otrzymali świadczenie wyższe aż o 705,88 zł względem zeszłego roku. Finalnie emerytura honorowa wyniosła 6246,13 zł.

ZOBACZ: ZUS potwierdził. To stanie się z pieniędzmi emerytów przed Wielkanocą

Emerytura honorowa wypłacana jest bez względu na wysokość zasadniczego świadczenia. Wystarczy mieć ukończone 100 lat. Co ciekawe, ZUS wypłaca emeryturę honorową nawet wtedy, gdy dany senior nie wypracował przez całe życie żadnej emerytury. 

Emerytura honorowa. Nie trzeba składać żadnego wniosku

Aby móc otrzymywać emeryturę nie trzeba składać żadnego wniosku. Jeśli dany senior otrzymuje jakiekolwiek świadczenie z ZUS bądź KRUS, wówczas wypłata emerytury honorowej następuje automatycznie po przekroczeniu 100 lat. Jest jednak wyjątek od tej zasady. Jeśli senior nie pobiera żadnego świadczenia z ZUS i KRUS, musi złożyć wniosek o wypłatę emerytury honorowej.

Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - informuje rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.