Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Wydłużenie urlopów już niebawem? Rząd zapowiada "konkretne rozwiązanie"
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 17.03.2024 14:03

Wydłużenie urlopów już niebawem? Rząd zapowiada "konkretne rozwiązanie"

rodzina
fot. Pixabay/Pexels

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że rząd szykuje konkretne rozwiązania ws. wydłużenia urlopów macierzyńskich dla rodziców wszystkich wcześniaków lub dzieci hospitalizowanych tuż po narodzinach. Minister przekazała konkretną datę.

Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków ma został wydłużony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada ważne zmiany dla rodziców nowonarodzonych dzieci. Urlop macierzyński ma zostać wydłużony. Rząd pracuje nad konkretnym rozwiązaniem w tym zakresie, a projekt ustawy szykowany jest na najbliższe miesiące. Główna zmiana ma dotyczyć rodziców wcześniaków oraz dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Resort odbył już drugie spotkanie zespołu roboczego w tej sprawie.

Masz kartę Moja Biedronka? Musisz o tym wiedzieć

Dłuższy urlop dla rodziców wcześniaków. Ministerstwo pracuje nad projektem

Jak przekazała szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, dłuższy urlop powinien być płatny w 100 procentach podstawy wymiaru zasiłku.

Powinien być fakultatywny, nieprzymusowy, udzielany na wniosek, powinien przysługiwać matkom lub ojcom dzieci, które urodziły się przedwcześnie, lub dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Przedyskutowaliśmy także propozycję mechanizmu tydzień za tydzień. Tydzień hospitalizacji - tydzień dłuższego urlopu macierzyńskiego. Urlopu, z którego będą mogły skorzystać albo matki, albo ojcowie dzieci, które urodziły się przedwcześnie, lub dzieci hospitalizowanych po narodzinach - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

Wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Jest data

Jak przekazała szefowa MRPiPS, kolejnym krokiem będzie zwrócenie się do innych resortów o opinie i ich wkład do projektu ustawy. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zdradziła także, że prace spotkania w sprawie m.in. wydłużenia urlopów toczą się podczas posiedzeń zespołu, a także pomiędzy nimi. Minister zadeklarowała także konkretną datę.

ZOBACZ: Oszustwo na Biedronkę. Oferują fałszywy bon, trzeba uważać

Stawiamy sobie w MRPiPS taki cel, żeby jeszcze w maju, przed dniem matki mógł ujrzeć światło dzienne projekt ustawy, który z Ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej następnie skierujemy do dalszych prac rządowych - zapowiedziała szefowa resortu.

 

Źródło: PAP