Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS potwierdził. To stanie się z pieniędzmi emerytów przed Wielkanocą
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.03.2024 22:47

ZUS potwierdził. To stanie się z pieniędzmi emerytów przed Wielkanocą

Seniorzy, pieniądze
Fot. Pixabay/jhenning, materiały własne

W ostatnim czasie emeryci otrzymali zwaloryzowane świadczenia. Już wkrótce seniorzy znów będą mieli powody do radości, bo wielkimi krokami zbliża się wypłata trzynastej emerytury. Okazuje się, że pieniądze trafią na konta niektórych osób jeszcze przed Wielkanocą.

Już niedługo wypłata trzynastek

Spora część polskich seniorów otrzymuje niewysokie emerytury, więc coroczna waloryzacja czy wypłata trzynastej emerytury jest ogromnym wsparciem dla ich budżetu domowego. Trzynastki są przyznawane już od 2019 roku, a świadczenie należy się sporej grupie beneficjentów. Jest to jednorazowy dodatek w wysokości minimalnej emerytury. Warto wspomnieć, że 1 marca odbyły się podwyżki, dzięki którym najniższe świadczenie wzrosło do 1780,96 złotych brutto, czyli 1620,67 złotych na rękę.

Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Nawet ZUS był zaskoczony

Trzynasta emerytura nie dla każdego

Należy pamiętać, że choć trzynastka należy się licznej grupie beneficjentów, to nie wszyscy mogą liczyć na wypłatę świadczenia. Pieniądze nie należą się, jeśli emerytura zostanie zawieszona z uwagi na przekroczenie limitów dorabiania do emerytury, które dotyczą seniorów w wieku przedemerytalnym. ZUS zawiesi wypłaty świadczenia, gdy dana osoba zarobi więcej niż 9802,50 złotych brutto. 13. emerytura nie jest wypłacana także sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku.

Zobacz także: Nawet 400 zł miesięcznie dla rodziców. Bez kryterium dochodowego

Te osoby dostaną 13. emeryturę jeszcze przed świętami

Trzynastka jest wypłacana wraz z kwietniową emeryturą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze wypłaca świadczenia w określonych terminach: 1, 5, 6, 10, 15, 20, 25 dnia każdego miesiąca. Jeśli jednak data wypłaty przypada w weekend lub inne dni wolne od pracy, to ZUS przelewa pieniądze wcześniej.

W tym roku Wielkanoc obchodzimy na przełomie marca i kwietnia, a spora część seniorów otrzyma swoje świadczenia jeszcze przed świętami. Będą to dokładnie te osoby, których wypłata wypada zawsze 1. dnia miesiąca. Ze względu na weekend, a także Poniedziałek Wielkanocny, pieniądze trafią do nich w piątek 29 marca.