Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Emerytura jest za niska? Sprawdź, czy ZUS nie popełnił błędu
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.03.2024 10:38

Emerytura jest za niska? Sprawdź, czy ZUS nie popełnił błędu

ZUS, koperta
Fot. East News/Marek Bazak

1 marca została przeprowadzona waloryzacja emerytur, a także rent i innych świadczeń wypłacanych przez ZUS. Część seniorów dalej nie otrzymała jednak świadczeń, a ci, którym już wypłacono pieniądze, zastanawiają się, czy kwota nie jest za niska. Jak upewnić się, ile powinna wynosić emerytura po waloryzacji?

Kiedy wypłata emerytury po waloryzacji?

Waloryzacja miała miejsce 1 marca, jednak wówczas tylko część seniorów otrzymała świadczenia w zwiększonej wysokości — nie tylko emerytury, ale również inne świadczenia z ZUS. Kolejne wypłaty zostały zlecone 5 i 6 marca, a także  8 marca, zamiast tradycyjnego 10 dnia miesiąca, który wypadł w niedzielę. Kolejnych wypłat seniorzy powinni spodziewać się już jutro, 15 marca, a także 20 i 25 dnia miesiąca.
 

Startuje kampania edukacyjna #OtwarciNaBiznes

W tym miesiącu świadczenia będą wyższe — o ile?

Świadczenia w zwiększonej wysokości zostaną wypłacone automatycznie. Beneficjenci nie muszą składać żadnych wniosków, a emerytury i renty zostaną z urzędu podwyższone do 112,12%, według wskaźnika waloryzacji. Mimo wypłat jeszcze w tym miesiącu, decyzji o zwiększonej kwocie seniorzy nie zobaczą aż do kwietnia. ZUS zamierza bowiem wysłać je wraz z decyzją o przyznaniu ”trzynastki”.

Jak zatem sprawdzić, czy świadczenie zostało wypłacone w odpowiedniej wysokości? Wiele osób ma wątpliwości.
 

Tyle wyniesie Twoja emerytura po waloryzacji

W ostatnim czasie wielu seniorów zgłasza w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nieprawidłowości związane z wysokością wypłat — nie tylko emerytury mają być niższe od zapowiadanych, ale część osób zgłasza również, że nie otrzymuje dodatków do emerytury. Nie jest to jednak prawda.

Seniorzy bardzo często sprawdzają kwoty brutto, zapominając o odliczeniu podatku dochodowego czy składek na ubezpieczenie zdrowotne. To ostatnie obowiązuje nawet w przypadku osób, których dochód nie przekracza kwoty wolnej od podatku: 30 000 zł rocznie.

Dokładną kwotę świadczenia, jeszcze przed otrzymaniem decyzji, możemy sprawdzić już teraz dzięki Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Seniorzy znajdą tam wszystkie informacje dotyczące waloryzacji swoich świadczeń.

źródło: wiadomosci.dziennik.pl