Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Ważne świadczenie dla rodziców poszło w górę. Trzeba spełnić warunki
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.03.2024 13:46

Ważne świadczenie dla rodziców poszło w górę. Trzeba spełnić warunki

kalkulator, wniosek, długopis, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Spora część osób może liczyć na wypłatę rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. W marcu odbyła się coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych, która podniosła kwotę tego dodatku finansowego dla rodziców. Komu przysługuje świadczenie i ile wynosi?

Dla kogo rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające “Mama 4 plus” jest przeznaczone dla mam, które postanowiły zrezygnować z kariery zawodowej i całkowicie poświęcić się wychowaniu co najmniej czwórki dzieci. Co więcej, dodatkowe pieniądze w określonych przypadkach mogą otrzymać także ojcowie.

Do uzyskania prawa do świadczenia konieczne będzie spełnienie odpowiednich warunków. “Mama 4 plus” trafi do osób, które nie posiadają dochodu zapewniającego środki niezbędne do utrzymania. Pieniądze wypłaca się:

  • matkom, które ukończyły 60. rok życia oraz urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czwórkę dzieci
  • ojcom, którzy ukończyli 65. rok życia oraz wychowali co najmniej czwórkę dzieci, a ich matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas nie wychowywała. 
Waloryzacja emerytur. Ważne wieści dla seniorów, ZUS wypłaca więcej

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek i szereg dokumentów

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, jeśli złożymy odpowiedni wniosek. Do niego należy dołączyć przede wszystkim oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej, a także szereg innych dokumentów, które potwierdzą prawo do otrzymania świadczenia. Po dopełnieniu formalności, instytucja podejmie decyzję, czy dodatek zostanie wypłacony.

Zobacz także: Te szczegóły wpływają na wysokość ubezpieczenia OC. Kierowcy zaskoczeni

Świadczenie "Mama 4 plus" poszło w górę

Warto wspomnieć, że rodzicielskie świadczenie uzupełniające “Mama 4 plus” nie może być niższe niż minimalna emerytura. 1 marca odbyła się coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych, która podniosła wszystkie wypłaty o 12,12 proc.

Co ważne, świadczenie “Mama 4 plus” również podlega marcowej podwyżce. Minimalna emerytura od 1 marca wzrosła z 1588,44 złotych brutto do 1780,96 złotych brutto, więc na takie wypłaty mogą liczyć rodzice uprawnieni do pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego.