Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Waloryzacja emerytur. Ważne wieści dla seniorów, ZUS wypłaca więcej
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 11.03.2024 09:22

Waloryzacja emerytur. Ważne wieści dla seniorów, ZUS wypłaca więcej

Seniorzy
Fot. Pixabay/pasja1000

Jak co roku, wraz z początkiem marca świadczenia emerytalno-rentowe zostały poddane waloryzacji. Tegoroczna podwyżka podwyższyła wypłaty dla seniorów o 12,12 procent. Wzrosły nie tylko emerytury i renty, ale także mnóstwo innych dodatków. Jak się okazuje, seniorzy już mogą sprawdzić, jak waloryzacja zmieni ich świadczenia. 

Seniorzy długo czekali na ten dzień

Polscy seniorzy co roku mogą liczyć na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Są to takie podwyżki, które dostosowują wysokość ich wypłat do aktualnej sytuacji gospodarczej. Większość Polaków, a zwłaszcza ci, którzy otrzymują niewysokie kwoty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z niecierpliwością czekają na ten dzień. Od 1 marca minimalna emerytura, renta socjalna, renta rodzinna i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosły z 1588,44 zł brutto do 1780,96 zł brutto.

Zobacz także: Dodatkowe 2760 zł do emerytury. Wiadomo, komu należą się pieniądze

Masz bezterminowe prawo jazdy? Wymiana jest obowiązkowa

Waloryzacja obejmuje nie tylko renty i emerytury

Dziennik “Fakt” zorganizował ostatnio specjalny dyżur dla swoich czytelników, podczas którego rzecznik regionalny ZUS w Gdańsku Krzysztof Cieszyński odpowiadał na pytania związane z waloryzacją świadczeń. Wyjaśnił, że podwyżki dotyczą nie tylko rent i emerytur, ale także innych dodatków finansowych. Przykładowo, od 1 marca dodatek pielęgnacyjny i dodatek za tajne nauczanie wzrosły z 294,39 zł do 330,07 zł. W górę poszedł także dodatek dla sieroty zupełnej i wynosi teraz 620,36 zł. 

Seniorzy mogą sprawdzić, jak waloryzacja zmieni ich świadczenia

Podczas dyżuru ekspert został zapytany między innymi o formalności związane z wypłatą powiększonych świadczeń. Podkreślił, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie zmienia kwoty wypłat i nie trzeba dopełniać żadnych dodatkowych formalności.

Krzysztof Cieszyński, cytowany przez “Fakt” przekazał również, że decyzje waloryzacyjne będą wysyłane nie wcześniej niż w kwietniu. Co ważne, seniorzy już teraz mogą sprawdzić, jak podwyżki wpłyną na wypłaty ich świadczeń. Wystarczy, że zalogują się na swoje konto w PUE ZUS.