Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nawet 400 zł miesięcznie dla rodziców. Bez kryterium dochodowego
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 13.03.2024 16:09

Nawet 400 zł miesięcznie dla rodziców. Bez kryterium dochodowego

Rodzice, dziecko, pieniądze
Fot. Pixabay/MabelAmber, materiały własne

Spora część rodziców może otrzymać comiesięczne dofinansowanie na dziecko. Prawo do świadczenia jest przyznawane bez względu na zarobki, a okazuje się, że wielu Polaków o nim zapomina. Wystarczy tylko złożyć wniosek i spełnić odpowiednie warunki. Komu przysługują dodatkowe pieniądze? 

Dofinansowanie dla rodziców. Komu się należy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca rodzicom nie tylko świadczenie wychowawcze 800 plus, ale także specjalne dofinansowanie, które ma obniżyć koszty związane z opieką nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów. Dodatkowe pieniądze należą się rodzicom od momentu narodzin ich pociech, do ukończenia przez nie 35. miesiąca życia. Co ważne, świadczenie nie może być łączone z wypłatami środków w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Dofinansowanie żłobka należy się również opiekunom prawnym czy też osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem. 

Nieznane fakty o emeryturach księży. Niektórzy dostają aż dwie wypłaty

Dofinansowanie z ZUS-u bez względu na zarobki

Co ważne, dofinansowanie jest przyznawane bez względu na to, jakie zarobki otrzymują rodzice. Warto również dodać, że dziecko musi uczęszczać do placówki, która została wpisana do rejestru żłobków i klubów dziecięcych. Dokładnie taka sama zasada obowiązuje w przypadku korzystania z usług dziennego opiekuna. Pieniądze w ramach tego dofinansowania nie są wypłacane świadczeniobiorcom, tylko trafiają bezpośrednio do placówki, do której uczęszcza dziecko. 

Zobacz także: Nawet 8 tys. zł za miesiąc. Żabka rekrutuje na konkretne stanowisko

Co należy zrobić, by ZUS wypłacił dofinansowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje dofinansowanie w takiej samej kwocie, jaką rodzic ponosi za żłobek, klub dziecięcy czy usługi dziennego opiekuna. Maksymalnie w ramach tego świadczenia można otrzymać 400 złotych

W celu ubiegania się o dofinansowanie, należy złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, można zrobić to tylko i wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem PUE ZUS, aplikacji mZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.