Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowe 500 plus dla emerytów od marca. Skorzysta więcej osób
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 14.03.2024 16:34

Nowe 500 plus dla emerytów od marca. Skorzysta więcej osób

Seniorka
Fot. Pixabay/sabinevanerp

500 plus to specjalne świadczenie dla osób, które mają problemy z codziennym funkcjonowaniem. Jakiś czas temu to wsparcie finansowe przeszło ogromne zmiany, dzięki którym jeszcze więcej osób będzie mogło z niego skorzystać. 

Komu przysługuje 500 plus dla seniora?

Świadczenie uzupełniające 500 plus należy się Polakom, którzy są niezdolni do samodzielnej egzystencji. Pieniądze wypłacane w ramach tego dodatku w zdecydowanej większości trafiają do seniorów, choć mogą się o nie ubiegać także osoby młodsze. Świadczenie przyznaje się w przypadku, gdy ktoś nie jest w stanie wykonywać samodzielnie prostych, codziennych czynności.

Zobacz także: Koniec z ogrzewaniem domów gazem i węglem? Decyzja UE zaskakuje

Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Nawet ZUS był zaskoczony

Bez tego dokumentu nie otrzymasz 500 plus dla seniora

Każdy, kto chce ubiegać się o świadczenie uzupełniające, powinien posiadać orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Bez tego dokumentu nie można liczyć na wypłatę pieniędzy. Osoby uprawnione do pobierania tego świadczenia, powinny złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można zrobić to w dowolnej placówce instytucji lub za pośrednictwem PUE ZUS lub drogą pocztową. Należy pamiętać także o tym, że w przypadku 500 plus dla seniorów obowiązują kryteria dochodowe. 

Wielkie zmiany w 500 plus dla seniora

Świadczenie uzupełniające jest wypłacane tylko tym osobom, które nie przekraczają określonego limitu zarobkowego. 1 marca bieżącego roku odbyła się waloryzacja świadczeń i od tego momentu zmieniły się także kryteria związane z dochodami. Aktualnie pieniądze przysługują w przypadku, gdy zarobki nie są większe niż 2419,33 zł brutto, ale całe 500 zł należy się tym, którzy otrzymują 1919,33 zł razem z emeryturą lub rentą.