Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Będą zmiany w 500 plus dla seniorów. Więcej osób będzie mogło otrzymać pieniądze?
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 28.12.2023 09:39

Będą zmiany w 500 plus dla seniorów. Więcej osób będzie mogło otrzymać pieniądze?

Seniorzy
Pixabay/jhenning

Program “500 plus dla seniora” jest przeznaczony dla tych, którzy nie są zdolni do samodzielnej egzystencji. W nadchodzącym roku świadczenie czekają istotne zmiany, w tym także kryterium dochodowe. Kto będzie mógł skorzystać z tego wsparcia finansowego? 

Program "500 plus dla seniora"

“500 plus dla seniora” to świadczenie uzupełniające dla osób, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Można je otrzymać wtedy, gdy dana osoba nie jest w stanie wykonywać prostych codziennych czynności. Choć świadczenie nie jest przeznaczone tylko i wyłącznie dla osób starszych, to zdecydowana większość beneficjentów to seniorzy, którzy skończyli 75 lat. 

Zobacz także: Szykuje się rewolucja dla właścicieli aut? Zaskakujące plany nowego ministra

Nowa opłata w sklepach już od 1 stycznia. Zapłacą wszyscy bez wyjątku

"500 plus dla seniora". Obowiązują limity

Aktualnie świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, których dochody wraz z emeryturą lub rentą nie przekraczają kwoty 2157,80 złotych brutto. Całe 500 złotych otrzymają jednak tylko ci, których świadczenie nie jest większe niż 1657,80 zł brutto miesięcznie. Natomiast jeśli przekracza tą kwotę, wtedy “500 plus dla seniora” jest zmniejszane na zasadzie złotówka za złotówkę. 

Nowe kryterium dochodowe przy 500 plus dla niesamodzielnych

Próg dochodowy wzrasta co najmniej o wskaźnik inflacji. W takim wypadku od 1 marca limit wzrośnie o 11,4 proc. Wówczas kryterium wzrośnie do 2403,79 zł, a żeby otrzymać pełne 500 złotych, emerytura lub renta nie będzie mogła przekroczyć 1903,79 zł. Warto wspomnieć, że “500 plus dla seniora” zostało wprowadzone w 2019 roku i od tamtej pory nie było waloryzowane.

W celu ubiegania się o świadczenie uzupełniające należy złożyć wniosek wraz z dokumentami, które potwierdzą niezdolność do samodzielnej egzystencji. Można zrobić to samodzielnie w jednostce organizacyjnej ZUS, za pośrednictwem pełnomocnika czy też poprzez operatora pocztowego.