Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Złożysz PIT i dostaniesz samochód i nie tylko. Szansa dla wielu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 17.03.2024 20:44

Złożysz PIT i dostaniesz samochód i nie tylko. Szansa dla wielu

PIT
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Trwa czas rozliczania się ze skarbówką za 2023 rok. W związku z tym, wiele miast, jak tylko może, stara się zachęcić do tego, by to właśnie u nich rozliczyć zeznanie podatkowe PIT. Jak się okazuje, korzyść może obopólna, a nie tylko jednostronna, bowiem metropolie kuszą podatników nie lada atrakcjami. Jedne oferują bilety do teatrów, inne rowery elektryczne, a jeszcze inne nawet samochody.

Miasta zachęcają do rozliczenia PIT

Od 15 lutego br. do końca kwietnia mieszkańcy Polski mogą rozliczać swoje zeznania podatkowe za 2023 rok. Wiele osób otrzymało już lub wkrótce otrzyma zwroty i to wcale niemałe, choć skromniejsze niż w ubiegłym roku, kiedy to nastąpiło mnóstwo korekt związanych z Polskim Ładem.

Miastom tymczasem bardzo zależy na tym, by rozliczenie PIT dokonało się właśnie na ich terenie, bowiem to dla nich czysty zysk. Wpływy z PIT częściowo wracają do jednostek samorządu terytorialnego, więc im więcej podatników, tym większe pieniądze dla samorządów. Później spożytkować je można chociażby na rozwój miejskich inwestycji, a te potrzebne są wszędzie. Na słownych zachętach jednak nie poprzestano i sięgnięto po bardziej atrakcyjne zanęty.

ZUS wypłaci 324,39 zł. Bez względu na wiek, niektórzy nie muszą nawet składać wniosku

Warszawa i Lublin kuszą podatników samochodami

Warszawa jest jednym z miast, które od lat kuszą podatników różnymi benefitami w zamian za rozliczenie się w jej urzędach skarbowych. W tym roku zorganizowana została zatem loteria, w której udział mogą wziąć nawet ci niezameldowani w stolicy, a jedynie w niej mieszkający.

Osoby takie muszą następnie wypełnić specjalny formularz i czekać na rozstrzygnięcie. Wygrać można jedną z 50 kart miejskich lub jeden z 10 rowerów elektrycznych. Nagroda główna to z kolei samochód elektryczny - Fiat 500.

ZOBACZ: Zwroty PIT dla emerytów. Kto może liczyć na zastrzyk gotówki?

Warto zaznaczyć także, że w tyle za Warszawą nie pozostają inne większe miasta, jak np. Lublin, Kielce czy Gdynia. One też organizują loterię na podobnych zasadach. W stolicy woj. lubelskiego np. do wygrania jest hybrydowa Toyota Yaris i 15 nagród o wartości od 1 tys. do 2 tys. zł.

Pakiet zniżek, karnety i rowery za PIT

Jeśli chodzi o wspomniane Kielce, tam w puli są nagrody o łącznej wartości 30 tys. zł, a w Gdyni poza pieniędzmi - rowery i karnety na Opener Festival.

We Wrocławiu i Krakowie przyjęto natomiast nieco inną taktykę i za rozliczenie PIT oferuje się zniżki. W przypadku stolicy Dolnego Śląska to nawet cały pakiet zniżek m.in. do Teatru Capitol i Kina Nowe Horyzonty tylko za wskazanie miasta w zeznaniu podatkowym.

Mieszkańcy Wrocławia mogą zaś dostać tzw. pakiet max, obejmujący tańsze bilety okresowe i punkty w rekrutacji do przedszkoli oraz szkół podstawowych. W Krakowie taniej zwiedzimy przeróżne instytucje kultury.

Źródło: money.pl, bankier.pl