Kończy się wakacyjny marazm i społeczeństwo wraca do pracy ze świeżymi siłami, co wykorzystali członkowie organizacji Ostatnie Pokolenie. Po efektownym zanieczyszczeniu fasady Złotych Tarasów przyszedł czas na sparaliżowanie ruchu w Warszawie w krytycznym dla przepływności transportu dniu. Czy przełoży się to na wysłuchanie ich postulatów?
Ostatnie Pokolenie słynie z budzących kontrowersje happeningów, w których paraliżowany jest ruch czy też zanieczyszczane są rozpoznawalne miejsca. Kontrowersje te przysparzają rozgłosu jednak celom OP: zwracaniu uwagi na krytyczną sytuację zachodzącej w związku z kryzysem klimatycznym. Dzisiejszego popołudnia doszło do kolejnego incydentu.
Pierwsze dni sierpnia to w tym roku wielkie święto dla setek Polaków. A także tysięcy fanów z całego świata. Chodzi o koncert Taylor Swift w Warszawie, wydarzenie, którego skutki trudno było przewidzieć — zwłaszcza te finansowe. Trasa Taylor Swift niesie za sobą spore ekonomiczne konsekwencje, np. wzrost inflacji w miejscu, które wokalistka odwiedza.
Od wielu lat w Polsce utrzymywana jest narracja, według której przyczyną kryzysu mieszkaniowego jest m.in. permanentny deficyt mieszkań. W kolejnych latach szacowano, także na szczeblach ministerialnych, że brakuje ich w Polsce od 1 do nawet 3 mln, choć Polaków ubywa. Nowe światło na ten problem rzucają dane energetyczne.
4F, polska marka należąca do spółki OTCF, oskarżona o produkcję swoich kolekcji w Azji. Warszawski Maraton, fundacja odpowiedzialna za Bieg Konstytucji 3 Maja, niespodziewanie, w trakcie kontraktu z firmą odzieżową rozwiązała umowę.
1 lipca wejdą w życie gigantyczne zmiany dla polskich kierowców. W Warszawie zacznie obowiązywać Strefa Czystego Transportu. Okazuje się, że niektóre samochody nie będą mogły wjechać do centrum miasta. Za niedopilnowanie przepisów można dostać wysoki mandant.
Podczas II edycji konkursu Innowacyjny Lider zostaną wyłonione osoby, które wprowadzają na rynek innowacyjne produkty i strategie. Rok temu do Konkursu nominowanych było 273 liderów, a Jury uhonorowało 49 uczestników Konkursu. Prestiżowy konkurs jest integralną częścią̨ konferencji CEE INNOVATION AND INVESTMENT EXECUTIVE SUMMIT, kluczowym punktem kalendarza dla wszystkich zainteresowanych przyszłością technologii i biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Gracz z Warszawy wygrał w Lotto ogromne pieniądze. Nie dostanie jednak swojej nagrody od razu. Totalizator Sportowy będzie wypłacał mu 5000 zł co miesiąc. To dopiero 30. główna wygrana w tej grze oferowanej przez Totalizator Sportowy. Szczęście jest tym większe, że zwycięzca nie skreślił liczb samodzielnie.
Marywilska 44, jedno z największych centrów handlowych w Warszawie, spłonęło w nocy z soboty na niedzielę (11/12 maja). Marywilska 44 to nie tylko adres, także spółka, w której ponad połowę udziałów posiada Grupa Kapitałowa Mirbud. Po pożarze w sieci zaroiło się od domysłów, że pożar zagłębia wietnamskiego handlu to idealna okazja dla firmy budowlanej, jaką jest Mirbud. Firma reaguje.
Trwa czas rozliczania się ze skarbówką za 2023 rok. W związku z tym, wiele miast, jak tylko może, stara się zachęcić do tego, by to właśnie u nich rozliczyć zeznanie podatkowe PIT. Jak się okazuje, korzyść może obopólna, a nie tylko jednostronna, bowiem metropolie kuszą podatników nie lada atrakcjami. Jedne oferują bilety do teatrów, inne rowery elektryczne, a jeszcze inne nawet samochody.
O tym, że polski rynek handlowy przyciąga zagraniczne marki, możemy się przekonać niemal na każdym kroku. Tym razem do tego grona dołączyła francuska Guerlain, która właśnie uruchomiła pierwszy butik w naszym kraju – donosi portal wiadomoscihandlowe.pl. Gdzie się znajduje i co możemy w nim kupić?
W środę 29 listopada w godzinach przedpołudniowych media społecznościowe obiegły liczne nagrania, na których można zobaczyć ludzi tłoczących się przed wejściami do sklepów popularnej marki. Niektórzy klienci czekali na zrobienie zakupów ponad dwie godziny. Co było powodem tak dużego zamieszania?
W Warszawie, w lokalach wyborczych nr 425 i 426 ogłoszony został alarm bombowy. Na miejscu jest już policja oraz saperzy.
Podwyżki opłat są widoczne w każdym sektorze gospodarki. Jednak takiej sytuacji, z jaką zetknęli się mieszkańcy jednego z warszawskich osiedli, raczej nikt się nie spodziewał. Kwoty mają być bowiem większe o 300 procent.
Wzorem innych lotnisk na świecie, warszawskie Lotnisko Chopina ogłosiło wprowadzenie kapsuł przeznaczonych do spania. Nie będą one jednak darmowe - ujawniono cennik opłat za skorzystanie z usługi.
Pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała zapowiedział, że po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego teren obecnego Lotniska Chopina będzie mógł zostać zagospodarowany “w inny sposób”. Ta sytuacja ma być szansą dla Warszawy i okolic, która nie będzie mogła się więcej powtórzyć.
Niecodzienne sceny na warszawskiej Pradze. Na chodniku i trawie leżały pieniądze, które zbierali przechodnie. Straż miejska zainteresowała się nietypowym widokiem i ku niezadowoleniu znalazców zabrali pieniądze do sejfu. Teraz szukają właściciela porzuconych banknotów.
Sieć multipleksów Multikino poinformowało w środę, że działka na której znajduje się kino tej sieci przy al. Komisji Edukacji Narodowej w Warszawie została sprzedana deweloperowi. Oznacza to koniec działalności najstarszej placówki tej sieci.
Warszawa również w tym roku wesprze warszawskie rodzinne ogródki działkowe. Będzie się to działo w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Działkowców” – „Mazowsze dla działkowców 2023”.Rodzinne ogródki działkowe (ROD) położone na terenie Warszawy mogą otrzymać pieniądze na ich rozbudowę i modernizację. Właśnie ruszyła piąta edycja autorskiego programu wsparcia samorządu Mazowsza, czyli „Mazowsze dla działkowców 2023”.
Pani Agnieszka jest urzędnikiem w Warszawie. By znaleźć się w pracy, musi wyjechać ok. godz. 4:00 i pokonać ponad 300 km. Potem pozostaje jej już tylko wrócić do domu w Bydgoszczy. W efekcie kilka razy w tygodniu kobieta przemierza 600 km z powodu pracy. Jej historię opisał portal Wirtualna Polska.
Od lipca 2024 roku w Warszawie zostanie wprowadzona strefa czystości powietrza. Oznacza to, że pojazdy o słabszych parametrach emisyjnych nie będą mogły wjeżdżać do centrum miasta.
Prezes polskiej spółki Ryanaira Michał Kaczmarzyk przyznał w rozmowie z Rzeczpospolitą, że przewoźnik będzie w tym roku obsługiwał pasażerów z Lotniska Chopina. Na przełomie stycznia i lutego ogłoszona zostanie siatka połączeń na sezon letni.
Pomimo wprowadzania kolejnych tarcz antyinflacyjnych, upadłość ogłaszają kolejne sieci restauracji w całym kraju. Przyszedł i czas na najstarszą pizzerię w stolicy Polski. Właściciel mówi, że nie miał innego wyjścia poza zakończeniem działalności.Likwidacji ulegnie najstarsza pizzeria w Warszawie - Pizzeria Ufo. Znajdowała się na Starym Mieście, ale od marca lokal będzie do wynajęcia.Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez Business Insidera, pizzeria zajmowała powierzchnię 83 mkw. Czynsz za lokal będzie od marca wynosił 12 tys. zł.
Spółka Supersam potwierdziła, że tylko do końca miesiąca będzie można zrobić zakupy w jej największym sklepie przy placu Unii Lubelskiej w Warszawie. Przyczyna nie zaskakuje.Jeszcze kilka miesięcy temu Supersam informował, że nie zamierza zamykać sklepu na placu Unii Lubelskiej. Informacje miały być nieprawdziwe i wpływać negatywnie na relacje z klientami.Jak podaje portal Interia.pl, plotki okazały się jednak prawdą. Największy Supersam w Warszawie idzie do likwidacji. Poinformowano o tym we wtorek w komunikacie prasowym firmy.
Warszawa w środę pobiła absolutny rekord w zużyciu energii elektrycznej w upał. Jeszcze nie mamy kalendarzowego lata, a mieszkańcy stolicy już są męczeni upałami. Przez to zaczynają zapotrzebowaniem na prąd elektryczny zaskakiwać dostawców. Temperatury w ostatnich dniach przekraczały niejednokrotnie 30 stopni Celsjusza, co spowodowało, że ludzie masowo włączali klimatyzację, wiatraki i inne urządzenia służące do schłodzenia atmosfery.Innogy Stoen Operator, który jest operatorem sieci dystrybucyjnej w stolicy, odnotował tym samym rekordowe zapotrzebowanie na prąd w upał - 1300,7 MW. Tym samym pobity został rekord z lipca 2018, który względem tego z 12 czerwca, był mniejszy o 4%. Na gołej dłoni widać tym samym efekty ocieplenia klimatu. Te sprawdzić można było także na termometrze. Średnia temperatura w Warszawie w ciągu kilku dziesięcioleci zdążyła wzrosnąć o 2 stopnie Celsjusza, co oznacza, że stolica Polski klimatem zbliża się do Budapesztu.
Warszawa stawia na bezemisyjność. Miejskie Zakłady Autobusowe zdecydowały się na zakup 130 autobusów na prąd elektryczny Urbino 18 electric ze stajni Solarisa. Podpoznańska firma mieszcząca się w Bolechowie może mówić o rekordowej transakcji nie tylko w skali Polski, ale całej Europy. Jak powiedział Javier Calleja, Prezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A., strategia rozwoju oparta o pojazdy bezemisyjne jest konsekwentnie realizowana przez firmę od lat, a zamówienie z Warszawy tylko umacnia Solarisa w tym względzie.Od wielu lat konsekwentnie realizujemy naszą strategię rozwoju opartą o pojazdy bezemisyjne. Dzięki gigantycznemu zamówieniu z MZA, umacniamy się na pozycji europejskiego lidera elektromobilności. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Warszawy - skomentował samówienie Calleja.
Dwa Polskie miasta znów znalazły się w czołówce niechlubnego rankingu, chodzi o zanieczyszczenie powietrza. Warszawa znalazła się na pierwszym miejscu, a Wrocław na trzecim. Sezon grzewczy w pełni i coraz niższe temperatury sprzyjają większemu zanieczyszczeniu powietrza. Dziś w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast znalazła się Warszawa i Wrocław.W godzinach porannych stan powietrza w Warszawie był najgorszy na całym globie, obecnie (godz. 18.00) sytuacja się poprawiła. Wrocław nadal jest na 3 miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miejsc.Powietrze w Warszawie:PM2.5 53.47 ug/m3 214 proc. PM10 74.16 ug/m3 148proc.Powietrze we Wrocławiu:PM2.5 78.82 ug/m3 315 proc. PM10 90.36 ug/m3 181 proc.
Na pl. Bankowym pod warszawskim ratuszem trwa demonstracja aktywistów Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Manifestanci mówią o sprawiedliwej transformacji energetycznej. Obecnie trwa przemowa działaczki ekologicznej, która mówi o "egoistycznej polityce energetycznej rządu". Jedno z zamanifestowanych haseł, to: "domagamy się sprawiedliwej transformacji energetycznej rządu". "Sprawiedliwa transformacja, hop, hop, hop!" krzyczą demonstracji i skaczą przy muzyce Young Leosi. Demonstranci ruszyli z pl. teatralnego, "odwiedzili" prezydenta Andrzeja Dudę na Krakowskim Przedmieściu, a przemarsz zakończyli na pl. Bankowym pod siedzibą prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. To jednak z 21 manifestacji, jakie dzisiaj odbyły się w polskich miastach.