Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Warszawa

Warszawa

biznes-info-640x433
27.08.2019 02:00 McDonald's z ogromnym logo w Łazienkach. Sprawa wywołuje wielką burzę

McDonald\'s, a dokładniej logo tej ogólnoświatowej sieci restauracji fast-food ujrzeli we wtorek rano mieszkańcy Warszawy, którzy wybrali się do Łazienek Królewskich. Wielka litera "M" pływająca nieopodal Pałacu na Wyspie szybko wzbudziła oburzenie i krytykę pod adresem sieciówki. Nie brak głosów o "mcdonaldyzacji dziedzictwa narodowego", czy o zwykłej nieprzyzwoitości i szpetocie, jaką reklama wprowadza do przestrzeni Łazienek.Głos w sprawie zabrali prędko działacze miejscy. W sprawie wypowiedzieli się m.in. zrzeszeni w projekcie Żegnamy Reklamy aktywiści, którzy walczą z zagraceniem reklamami przestrzeni publicznej. Jak napisali na Facebooku: "To skandal! Dyrekcja Łazienki Królewskie powinna złote łuki u siebie w domu postawić, a nie szpecić park, który jest dobrem wspólnym i zabytkiem".

biznes-info-640x433
17.08.2019 02:00 W jednych krocie, w innych ochłapy. GUS podało miasta najwyższych płac

Warszawa, ale także Jaworzno i Jastrzębie-Zdrój to trzy miasta, które zostały wyszczególnione przez Główny Urząd Statystyczny jako miasta z najwyższymi średnimi zarobkami w Polsce. Wśród 66 miast na prawach powiatu wyżej wymienione okazały się najlepsze. Jastrzębie-Zdrój może pochwalić się średnią płacą na poziomie 8121 złotych. To miasto, w którym zarabia się zdecydowanie najlepiej, bo to aż 168% średniej krajowej.Warszawa znalazła się, co może zaskakiwać, na drugim miejscu w zestawieniu. Przeciętna płaca w stolicy polski wynosi bowiem 6433 złote, co stanowi 133% średniej krajowej. Podium natomiast zamyka, tak samo jak w przypadku miejsca pierwszego miasto ze Śląska, a mowa o Jaworznie.Średnia płaca w tym mieście wynosi 5848 złotych, co stanowi 121% średniej płacy w Polsce. Jaworzno wyprzedziło więc Płock, który jeszcze w zeszłym roku znajdował się na miejscu trzecim. Swoją drogą w Płocku GUS wykazał przeciętną płacę na poziomie 5705 złotych, czyli 118% średniej krajowej.

biznes-info-640x433
30.07.2019 02:00 Wizyta Trumpa już pewna. Znamy dokładną datę

Donald Trump z wizytą w Polsce. Jak podał szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, na obchody 80. rocznicy wybuchu Drugiej Wojny Światowej przyjedzie 45. prezydent Stanów Zjednoczonych. Informację tę oficjalnie potwierdził Biały Dom. Prezydent Donald Trump przyjedzie do Warszawy na obchody 80. rocznicy wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Mamy oficjalne potwierdzenie z Białego Domu przyjęcia naszego zaproszenia - oświadczył Szczerski.

biznes-info-640x433
25.07.2019 02:00 Von Der Leyen z wizytą nad Wisłą: "Polska ważnym członkiem UE"

Ursula von der Leyen, wybrana w ubiegłym tygodniu na nową szefową Komisji Europejskiej, składa właśnie wizytę polskim władzom w Warszawie. Nową unijną liderkę przyjął premier, Mateusz Morawiecki. Rozmowy, które prowadzi von der Leyen z Morawieckim, mają dotyczyć zrównoważonego rozwoju, dobrobytu i bezpieczeństwa, jak zaznaczyła przed spotkaniem szefowa Komisji Europejskiej. Podkreśliła także, że nie obawia się poruszać innych tematów, jak te, w których nie ma zgody między Polską i Unią Europejską, jak np. kwestie migracyjne i praworządności.Będziemy mówili również na inne tematy. Co do niektórych zgodzimy się, co do niektórych pewnie się nie zgodzimy. Są takie trudne tematy jak kwestie migracyjne i praworządności. Moim zdaniem bardzo ważne by wzajemnie się wysłuchać i aby wykazywać się wzajemnym szacunkiem. Nigdy nie zapominając dlaczego jesteśmy w UE, dlaczego dołączyliśmy do UE - mówiła von der Leyen.

biznes-info-640x433
17.07.2019 02:00 Ogrzewanie znacząco zdrożeje? PiS po cichu przepycha ustawę o gazociągach

Ogrzewanie w stolicy może podrożeć. Wskazują na to zapisy najnowszej specustawy, którą Prawo i Sprawiedliwość przepycha w ekspresowym tempie. Pracom nad nowym prawem sprzyja zamieszanie wokół rekrutacji do szkół, które skutecznie odwraca uwagę od problemu, który już niebawem mogą mieć mieszkańcy Warszawy. 4 lipca pojawiły się plany nowelizacji, 10 lipca rząd je przyjął, a już 12 lipca miały swoje pierwsze czytanie.Jak podaje portal INNPoland, władza zdecydowała się nawet na rezygnację z konsultacji społecznych. Te natomiast wydają się być odpowiednie, jeśli mówimy o ustawie, która wyciągnie z kieszeni Polaków kolejne pieniądze. Ograniczono się jednak na zaprezentowaniu planów na obradach Komisji Stałej.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 Jaki biznes w Warszawie? Co się opłaca robić w stolicy

Jaki biznes w Warszawie warto otworzyć? Duże miasta żyją wielkimi pomysłami, a niektóre z nich mogą dotyczyć założenia małej firmy. Warszawa, czy inne miasta wojewódzkie mogą być świetnym środowiskiem dla początkujących firm.

biznes-info-640x433
16.07.2019 02:00 80 rocznica wybuchu IIWŚ nie w Gdańsku, ale w Warszawie przy pomniku Kaczyńskiego - tak zadecydował Andrzej Duda

Jak potwierdził dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marcin Kędryna, główne uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej odbędą się w Warszawie, nie tak jak zawsze było, w Gdańsku. Do stolicy na 1 września zaproszeni zostali wszyscy ważni goście zagraniczni – prezydenci krajów UE, przywódcy państw NATO (w tym prezydent Donald Trump) oraz Partnerstwa Wschodniego. Jak donosi dziennikarz radia RMF FM Krzysztof Berenda, spotkają się oni tym razem na warszawskim Placu Piłsudskiego w okolicy Grobu Nieznanego Żołnierza oraz pomników: smoleńskiego i Lecha Kaczyńskiego. Pałac Prezydencki twierdzi, że większość zaproszonych przywódców potwierdziła już swoje przybycie.

biznes-info-640x433
13.07.2019 02:00 Milion za kawalerkę. Małe mieszkania osiągają horrendalne ceny

Ceny mieszkań w Polsce osiągają zawrotne ceny od lat. Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w niektórych przypadkach wzrosły nawet trzykrotnie. Szczególnie elektryzują obecnie ceny nowych kawalerek, które to potrafią osiągać wartości naprawdę astronomiczne. Z drugiej strony znaleźć możemy wciąż kilka razy tańsze kawalerki, które jednak nie powalają standardem.Najtańsza kawalerka w stolicy kosztuje 163 tys. złotych, za które otrzymamy mieszkanie wielkości 25 metrów kwadratowych. Drożej od Warszawy kupimy tylko w Gdańsku. W stolicy Pomorza jednak za 165 tys. złotych otrzymamy znacznie mniejsze mieszkanie, bo liczące jedynie 16 metrów kwadratowych. Lepiej jest w Krakowie, gdzie za najtańsze jednopokojowe mieszkanie zapłacimy 149 tys. złotych, we Wrocławiu koszt takiego to 137 tys. złotych, ale najtaniej jest w Poznaniu, gdzie najmniejszy koszt kawalerki to 99 tys. złotych.

biznes-info-640x433
19.04.2019 02:00 Hulajnogi elektryczne, w Polsce ma je Warszawa, Wrocław i Poznań. Czy z nich korzystać?

Na rynku polskim elektryczne hulajnogi oferują już trzy firmy: Lime, Hive i Bird, który pojawił rozpoczął działalność w Polsce w tym tygodniu, chociaż na razie z hulajnóg tego operatora można korzystać jednynie w Warszawie. W zależności od tego od kogo "pożyczymy" sprzęt czeka nas różna forma opłat i dostępność hulajnóg. Zobaczymy jak to działa w poszczególnych miastach.