Łamanie zakazu może uderzyć nas po kieszeni
pixabay/Tomasz Supel
Autor Radosław Święcki - 24 Listopada 2020

Od 1 stycznia wchodzi nowy zakaz. Wystarczy zapomnieć się podczas porządków, grozi aż 5 tys. zł kary

Być może nie wszyscy mieszkańcy Mazowsza wiedzą, ale wraz z początkiem przyszłego roku na terenie województwa wchodzi zakaz używania dmuchaw do liści. To efekt uchwalonego niedawno przez radnych mazowieckiego sejmiku programu ochrony powietrza. Łamanie zakazu może uderzyć nas nieźle po kieszeni, bo trzeba się liczyć z karą nawet na poziomie 5 tys. zł.

Zakaz używania dmuchaw do liści na Mazowszu

Na początku września radni sejmiku województwa mazowieckiego przejęli uchwałę w sprawie nowego programu ochrony powietrza. Miało to związek z danymi opublikowanymi w ramach rocznej oceny powietrza (za 2018 rok), z których wynika, że we wszystkich strefach Mazowsza doszło do przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 i dwutlenku azotu (w przypadku aglomeracji warszawskiej) oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu w powietrzu.

Jeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościJeden z największych banków w Polsce wprowadza kapitalne rozwiązanie. Klienci mają powody do radościCzytaj dalej

W uchwale, jak podaje tvnwarszawa.pl znalazły się zapisy dotyczące ograniczenia emisji substancji z procesu wytwarzania energii cieplnej, zwiększenia powierzchni terenów zielonych w niektórych gminach, czy edukacji ekologicznej. Ponadto dokument zawiera również zapisy o działaniach naprawczych w aglomeracji warszawskiej, jak m.in. rozwój komunikacji tramwajowej, inwestowanie w autobusy o napędzie elektrycznym czy przygotowanie szczegółowego planu stworzenia i wdrożenia stref ograniczonego transportu.

Tymczasem jak zauważyli kilka dni temu aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, w uchwale znalazł się również zapis zakazujący używania dmuchaw do sprzątania liści.

- Odpowiedzialnymi za stosowanie zakazu używania dmuchaw są samorządy gminne na terenie województwa mazowieckiego, zarządy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz podmioty korzystające ze środowiska i osoby fizyczne niebędące podmiotami korzystającymi ze środowiska – czytamy w uchwale, której fragment przytacza stowarzyszenie.

Dokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleDokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonaleCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne kroki
 2. Uwaga, może być niebezpiecznie. Od tego weekendu wszystko się zmieni, trzeba się przygotować, szczególnie kierowcy
 3. Bon 500 plus wciąż do wydania, skorzystało tylko 1 mln Polaków. Niektórzy dostaną aż 1000 zł

Miasto Jest Nasze podkreśla, że powyższy zapis ucina dyskusje, czy wspólnoty i spółdzielnie mogą korzystać z dmuchaw. Zakaz używania dmuchaw jak przypomina tvnwarszawa.pl obowiązuje od tego roku w Warszawie na mocy zarządzenia prezydenta stolicy.

Portal przywołuje jednak opinie stołecznych urzędników, którzy podkreślali, że zakaz ten nie dotyczył zarządców spółdzielni i wspólnot oraz właścicieli prywatnych nieruchomości. Niemniej jednak apelowano o rezygnację z dmuchaw, podkreślając, "drobne cząstki pyłów, wzbijane przez maszyny mogą być niebezpieczne dla zdrowia”, gdyż powodują „nasilenie objawów chorób układu oddechowego oraz zmniejszają wydolność układu krążenia".

Niespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszNiespotykana wcześniej przerwa w handlu. W grudniu na wyjście do sklepu trochę sobie poczekaszCzytaj dalej

Z informacji przekazanych portalowi przez Urząd Marszałkowski dowiadujemy się, że choć program ochrony powietrza wszedł w życie z końcem września, to zapis dotyczący zakazu używania dmuchawy zacznie obowiązywać od początku 2021 roku.

- Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie realizacji tego działania przypada na 1 stycznia 2021 r., a zakończenie na 31 grudnia 2026 r. W tym okresie czasu bezwzględnie zakazu powinni przestrzegać wszyscy mieszkańcy województwa mazowieckiego, a także podmioty korzystające ze środowiska, organy, służby i inne wszelkiego rodzaju podmioty zlokalizowane na terenie województwa, w tym również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – informują urzędnicy.

Zakazane mają być dmuchawy zarówno spalinowe, jak i elektryczne. Nie będzie można ich używać nie tylko do usuwania liści, ale też sprzątania pokosu trawy czy zamiatania chodników.

Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

Nawet 5 tys. zł za nieprzestrzeganie zakazu

Urząd Marszałkowski w komentarzu dla tvnwarszawa.pl podkreśla, że kara za nieprzestrzeganie zakazu wynosić będzie od 500 do nawet 5000 zł. Kontrolę w tym zakresie poza strażą miejską, mają przeprowadzać również upoważnieni pracownicy urzędów bądź inspekcja ochrony środowiska.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Zablokowana ulica, zaczynają się przepychanki. Ludzie biją brawa, policja już na miejscu
 3. Luka w przepisach pozwoli na zrobienie przeglądu auta... za darmo
 4. Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywać
 5. Zaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowisk
 6. Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Skąd wzięło się konsumpcyjne święto?
 7. Kiedy wyszło na jaw, kto jest rodziną Artura Boruca, spadliśmy z krzeseł. Ma w rodzinie piłkarza
 8. Sto razy lepsze niż zwykłe frytki, zdrowsze niż chipsy. Talarki ziemniaczane zrobisz banalnie łatwo, a smak pokochasz od razu
Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyJuż w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News