BiznesINFO.pl
Łamanie zakazu może uderzyć nas po kieszeni

pixabay/Tomasz Supel

Od 1 stycznia wchodzi nowy zakaz. Wystarczy zapomnieć się podczas porządków, grozi aż 5 tys. zł kary

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Być może nie wszyscy mieszkańcy Mazowsza wiedzą, ale wraz z początkiem przyszłego roku na terenie województwa wchodzi zakaz używania dmuchaw do liści. To efekt uchwalonego niedawno przez radnych mazowieckiego sejmiku programu ochrony powietrza. Łamanie za

Zakaz używania dmuchaw do liści na Mazowszu

Na początku września radni sejmiku województwa mazowieckiego przejęli uchwałę w sprawie nowego programu ochrony powietrza. Miało to związek z danymi opublikowanymi w ramach rocznej oceny powietrza (za 2018 rok), z których wynika, że we wszystkich strefach Mazowsza doszło do przekroczenia poziomów dopuszczalnych pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 i dwutlenku azotu (w przypadku aglomeracji warszawskiej) oraz poziomu docelowego benzo(a)pirenu w powietrzu.

W uchwale, jak podaje tvnwarszawa.pl znalazły się zapisy dotyczące ograniczenia emisji substancji z procesu wytwarzania energii cieplnej, zwiększenia powierzchni terenów zielonych w niektórych gminach, czy edukacji ekologicznej. Ponadto dokument zawiera również zapisy o działaniach naprawczych w aglomeracji warszawskiej, jak m.in. rozwój komunikacji tramwajowej, inwestowanie w autobusy o napędzie elektrycznym czy przygotowanie szczegółowego planu stworzenia i wdrożenia stref ograniczonego transportu.

Tymczasem jak zauważyli kilka dni temu aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, w uchwale znalazł się również zapis zakazujący używania dmuchaw do sprzątania liści.

- Odpowiedzialnymi za stosowanie zakazu używania dmuchaw są samorządy gminne na terenie województwa mazowieckiego, zarządy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz podmioty korzystające ze środowiska i osoby fizyczne niebędące podmiotami korzystającymi ze środowiska – czytamy w uchwale, której fragment przytacza stowarzyszenie.

Miasto Jest Nasze podkreśla, że powyższy zapis ucina dyskusje, czy wspólnoty i spółdzielnie mogą korzystać z dmuchaw. Zakaz używania dmuchaw jak przypomina tvnwarszawa.pl obowiązuje od tego roku w Warszawie na mocy zarządzenia prezydenta stolicy.

Portal przywołuje jednak opinie stołecznych urzędników, którzy podkreślali, że zakaz ten nie dotyczył zarządców spółdzielni i wspólnot oraz właścicieli prywatnych nieruchomości. Niemniej jednak apelowano o rezygnację z dmuchaw, podkreślając, "drobne cząstki pyłów, wzbijane przez maszyny mogą być niebezpieczne dla zdrowia”, gdyż powodują „nasilenie objawów chorób układu oddechowego oraz zmniejszają wydolność układu krążenia".

Z informacji przekazanych portalowi przez Urząd Marszałkowski dowiadujemy się, że choć program ochrony powietrza wszedł w życie z końcem września, to zapis dotyczący zakazu używania dmuchawy zacznie obowiązywać od początku 2021 roku.

- Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie realizacji tego działania przypada na 1 stycznia 2021 r., a zakończenie na 31 grudnia 2026 r. W tym okresie czasu bezwzględnie zakazu powinni przestrzegać wszyscy mieszkańcy województwa mazowieckiego, a także podmioty korzystające ze środowiska, organy, służby i inne wszelkiego rodzaju podmioty zlokalizowane na terenie województwa, w tym również wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe – informują urzędnicy.

Zakazane mają być dmuchawy zarówno spalinowe, jak i elektryczne. Nie będzie można ich używać nie tylko do usuwania liści, ale też sprzątania pokosu trawy czy zamiatania chodników.

Nawet 5 tys. zł za nieprzestrzeganie zakazu

Urząd Marszałkowski w komentarzu dla tvnwarszawa.pl podkreśla, że kara za nieprzestrzeganie zakazu wynosić będzie od 500 do nawet 5000 zł. Kontrolę w tym zakresie poza strażą miejską, mają przeprowadzać również upoważnieni pracownicy urzędów bądź inspekcja ochrony środowiska.

Tagi:

zakazWarszawa

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów

Czytaj więcej >
pixabay, geralt

Twój portfel

Podwyżki cen prądu nieuniknione. W ciągu kilku lat dołożymy po 700 zł

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Czekasz na paczkę? To się nie doczekasz, prędzej znikną Ci pieniądze z konta

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonament RTV. Są stawki na przyszły rok

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2019. n/z Klawiatura z dlonia w rekawicy.

Twój portfel

Oszustwo na "Netflix" i na "PayPal". KNF ostrzega przed fałszywymi mailami

Czytaj więcej >
Oszczędzić na wywozie śmieci nie zawsze się da

Twój portfel

Mieszkańcy bloków bez liczników zapłacą krocie. Niezależnie od segregacji i oszczędzania wody

Czytaj więcej >