Do długiego weekendu majowego zostało już tylko kilka dni. Od 1 do 4 maja Polacy będą mieli okazję korzystać z wypoczynku i spędzić czas z rodziną i znajomymi. Wiele osób nie wyobraża sobie tego czasu bez polskiej tradycji w postaci wiosennego grilla, ale nie wszyscy będą mogli się tym nacieszyć. Te osoby staną przed trudnym wyborem.
Kiedy cała Polska żyje majówką, dla uczniów ostatnich klas trwa wyjątkowo stresujący okres. Do egzaminów maturalnych pozostały bowiem niecałe dwa tygodnie. Czego nie wolno robić na maturze? Każdy uczeń przystępujący do matury w 2025 roku powinien znać kilka zasad. Jeden błąd szczególnie często gubi zdających.
W żałobę narodową zakazy jak z czasów pandemii? 21 kwietnia zmarł papież Franciszek, a na dzień jego pogrzebu prezydent Andrzej Duda ogłosił dniem żałoby narodowej. To postanowienie wiąże się z szeregiem poważnym zmian, zwłaszcza dla osób, które w kwietniowy weekend planowały dużą imprezę. Czy zakaz obejmuje również wesela? Co się stanie z pieniędzmi wydanymi na lokal i “za talerzyk”?
Unia Europejska wydała kolejny zakaz — z handlu zostaną permanentnie wycofane wyroby, z których korzystało wielu Polaków. Producenci i sprzedający będą mieli zaledwie 9 miesięcy na wycofanie produktów, zanim znikną one z półek sklepowych na dobre.
Obowiązkowym przystankiem niemalże każdego turysty, który odwiedza Zakopane, są Krupówki. Stragany z kolorowymi pamiątkami wpisały się już w krajobraz i tradycję tego miejsca. Lokalne władze chcą jednak decydować o tym, co kupują osoby odwiedzające najsłynniejsze w Polsce górskie miasto. Posypały się zakazy, a handlarzom się to oczywiście nie podoba.
Martwy dotychczas przepis zacznie obowiązywać w nowej formie. Na początku kwietnia w Rządowym Centrum Legislacji pojawiło się nowe rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie zakazu fotografowania. Regulacja wprowadza uszczelnienie wcześniejszych zasad oraz nowe przepisy, a także zakres kar nakładanych za złamanie tego prawa. W tym przypadku sankcje finansowe nie będą aż tak dotkliwe jak inne konsekwencje grożące po popełnieniu tego wykroczenia.
Ostatnie miesiące to szereg zmian w prawie powiązanych z wyrobami tytoniowymi i pokrewnymi. Za nami już wzrost akcyzy w pierwszym etapie, zapowiadane są również wyższe ceny za banderole, będą też zmiany w zakresie elektronicznych odpowiedników. Tym razem Andrzej Duda podpisał ustawę, która wycofa niektóre produkty z rynku. Już nie będzie można tego kupić.
Pilny komunikat właśnie obiega sieć. Przedsiębiorstwo wodociągowe informuje, że wodociągi uległy poważnej awarii. Mieszkańcy muszą wiedzieć, jak postępować w tej sytuacji. Wydano pierwsze instrukcje, lepiej nie ryzykować. Zalecenia będą obowiązywały do odwołania.
Unia Europejska wzięła pod lupę produkty codziennego użytku, zawierające tzw. wieczne chemikalia. Zaproponowano wprowadzenie zakazu używania szkodliwej substancji w produktach konsumenckich. W związku z tym przygotowywane są odpowiednie regulacje, a kilka państw członkowskich już zaaprobowało ten pomysł.
Sylwestrową zabawę czas zacząć? Lepiej uważać, gdzie i kiedy dokładnie odpalamy fajerwerki. Przepisy przewidują tylko jeden przypadek, kiedy unikniemy wysokiej kary. Jaki mandat grozi za zbyt huczne świętowanie? Eksperci przypominają, że nie wszyscy w Sylwestra będą się dobrze bawić. Warto pamiętać o jednej zasadzie.
Sylwester bez fajerwerków? Wielu Polakom trudno to sobie wyobrazić. Nie dla wszystkich jednak sztuczne ognie oznaczają dobrą zabawę. Za wprowadzeniem zakazu od dawna opowiadają się opiekunowie psów, ale również miłośnicy innych zwierząt, nie tylko domowych. Ograniczenia mogą niedługo wejść w życie, ale przedsiębiorcy szukają kompromisu.
Opóźniają się prace Ministerstwa Zdrowia nad zakazem sprzedaży smakowych, jednorazowych e-papierosów. Premier Donald Tusk dał zielone światło na ten zakaz już w lutym. Projekt miał być gotowy w kwietniu, a resort zapewniał, że zakaz będzie jeszcze przed wakacjami. W rozmowie z Gońcem podczas EKG Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna "ma nadzieję, że będzie w drugiej połowie roku". Z jednej strony zakaz się opóźnia, z drugiej Ministra Zdrowia zapewnia, że zdrowie dzieci jest najważniejsze.
Pomimo zmiany władzy, prace nad powrotem zakazu fotografowania są kontynuowane. Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia, który zawiera wzór tabliczki zakazującej fotografowania. Pomysł nie budzi zadowolenia wśród wielu grup.
Zaledwie tydzień temu, 1 stycznia 2024 roku, w życie wszedł zakaz sprzedaży napojów energetycznych osobom niepełnoletnim. Mimo to sklepy już znalazły sposób na jego obejście. Zawiniła luka w przepisach?
Zamieszanie wokół napojów energetycznych trwa już od kilku lat. Dzisiaj w życie wszedł przepis, który miał rozwiązać tę kwestię: zakaz sprzedaży bez okazania dowodu osobistego, czyli tzw. ,,energetyki”, tak samo jak alkohol, tylko dla osób pełnoletnich. Pozostaje pytanie: czy ten sposób zda sprawdzian?
Już dzisiaj, 1 stycznia 2024 roku, w życie wchodzi zakaz używania tzw. kopciuchów, czyli wysokoemisyjnych pieców o najgorszych parametrach. Mieszkańcy których województw powinni być gotowi na zmiany? Co jeszcze zmieni się w najbliższych latach?
Nowy rok już za pasem, a wraz z nim wielkie zmiany w znanych i lubianych sklepach. Od 1 stycznia w marketach typu Biedronka, Lidl czy Auchan, ale także innych placówkach handlowych, a nawet w automatach, zacznie obowiązywać zakaz powszechnej sprzedaży jednego bardzo popularnego produktu. Jego zakup możliwy będzie już tylko, tak jak w przypadku papierosów i alkoholu, po okazaniu dowodu osobistego, poświadczającego pełnoletniość. O co chodzi?
Nowy rok kalendarzowy będzie przełomowym dla większości województw w Polsce. W życie wchodzą bowiem zakazy dotyczące pieców, tzw. kopciuchów. Już z wybiciem północy 1 stycznia nowe przepisy będą obowiązywać na terenie połowy terytorium Polski.
Polska, podobnie jak inne kraje Unii Europejskiej, wprowadza zakaz wjazdu na swoje terytorium samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji. Decyzja, którą ogłosił Mariusz Kamiński, wejdzie w życie w niedzielę 17 września o północy.
Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński wywołał burzę swoim ostatnim przemówieniem. Zasugerował, że Unia Europejska może zakazać Polakom chodzenia na grzyby. „To część naszej wolności i nie damy sobie tej wolności zabrać” - mówił Kaczyński.
Mieszkańcy Krakowa mogli się wypowiedzieć na temat ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Aż 55 proc. ankietowanych mieszkańców popiera ten pomysł.
Czy Polska pójdzie w ślady Litwy i wprowadzi zakaz palenia na balkonie? Chce tego warszawska radna Renata Nitewitecka, która planuje przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy w tej sprawie.Z tego artykułu dowiesz się:Warszawska radna chce wprowadzenia zakazu palenia na balkonieCo musi się stać by taki zakaz wprowadzonoGdzie w Polsce zakaz palenia na balkonie już obowiązuje
Ceny jajek już niebawem zanotują poważną podwyżkę. Wszystko z powodu zakazu sprzedaży jajek od kur z chowu klatkowego, do którego przymierza się Komisja Europejska. W niektórych dyskontach rewolucja rozpocznie się jeszcze szybciej.Z tego artykułu dowiesz się:Jaką decyzję podjęła Komisja EuropejskaDlaczego ceny jajek będą wyższeKtóre sieciówki zamierzają zrezygnować z jajek od kur z klatek jeszcze wcześniej
Już za kilka dni w krajach Unii Europejskiej nie ujrzymy na sklepowych półkach sztućców jednorazowych, patyczków do uszu czy słomek. To efekt przyjętej dwa lata temu tzw. dyrektywy plastikowej, zakazującej sprzedaży tworzyw sztucznych, która wchodzi w życie na początku lipca. Czy to oznacza, że w przyszłym tygodniu w Polsce nie będzie można nabyć powyższych produktów? Nie do końca.Z tego artykułu dowiesz się:Od lipca w krajach UE wejdzie w życie tzw. dyrektywa plastikowaCzy zacznie obowiązywać również w PolsceIlu Polaków popiera zakaz produkcji produktów plastikowych
Wolnoć Tomku w swoim domku? W domku może i tak, ale już nie na balkonie czy klatce schodowej. Sprawdź czego nie możesz robić w tychże miejscach. Za niedostosowanie się do zakazów grożą surowe kary. Z tego artykułu dowiesz się:Czego nie można pozostawiać na klatce schodowejCzego nie można robić na balkonieJakie kary grożą za łamanie zakazów
Zakaz plastiku już niebawem stanie się faktem. Zgodnie z dyrektywą unijną od 3 lipca ze sklepów mają zniknąć jednorazowe produkty plastikowe. Wszystko wskazuje na to, że Polska nie zdąży wdrożyć przepisów na czas, choć Polacy opowiadają się za zmianami.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie produkty obejmuje zakaz plastiku w pierwszej fazieDlaczego Unia Europejska zdecydowała się na nowe przepisyCo na ten temat uważają Polacy
Ruda Śląska dołącza do miast, które zdecydowały się na wprowadzenie kontrowersyjnego ograniczenia. Od wtorku 15 czerwca zacznie obowiązywać zakaz nocnej sprzedaży alkoholu. Od dotkliwych restrykcji jest tylko jeden wyjątek.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego Ruda Śląska wprowadza zakaz sprzedaży alkoholu w nocyGdzie będzie można kupić alkohol pomimo restrykcjiKtóre inne miasta już wcześniej wdrożyły podobne ograniczenia
Zakaz plastiku coraz bliżej. Od lipca w UE zacznie obowiązywać dyrektywa za sprawą której nie będą mogły być wprowadzane na rynek m.in. plastikowe talerzyki, sztućce, kubeczki czy słomki. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce nowe zasady zostaną wprowadzone nieco później. Z tego artykułu dowiesz się:Od lipca w UE wejdzie w życie zakaz plastikuDlaczego w Polsce wejście przepisów może się opóźnićJak Polacy podchodzą do zakazu produkcji np. plastikowych sztućców